Trwa ładowanie...

Bezpieczna dawka alkoholu nie istnieje. Kac trwa dłużej niż myślisz

Avatar placeholder
31.12.2018 16:43
Nie istnieje bezpieczna dla organizmu dawka alkoholu
Nie istnieje bezpieczna dla organizmu dawka alkoholu (123rf.com)

Są nieodzownym elementem spotkań towarzyskich. Toasty wznosimy, by uczcić sukcesy, szampanem witamy Nowy Rok. Piwa, wina i mocniejsze trunki bardzo często goszczą na naszych stołach. Wiele osób uważa, że w ”umiarkowanym” piciu nie ma nic złego. Czy rzeczywiście istnieje bezpieczna dawka alkoholu?

1. Utrudnia koncentrację, upośledza pamięć

Na Wydziale Psychologii elitarnego brytyjskiego uniwersytetu w Bath zbadano wpływ spożywania alkoholu na zdolności poznawcze.

Badania wykazały, że po spożyciu jakiejkolwiek ilości alkoholu, może dojść do uszkodzenia mózgu. Zmniejszona zdolność koncentracji, trudności w zapamiętywaniu, to nie wszystko. Spożycie alkoholu może nawet trwale umniejszyć zdolności poznawcze.

Autor badań doktor Craig Gunn wskazuje na jednoznaczne wyniki dokumentujące upośledzenie możliwości koncentracji i pogorszenie pamięci u osób spożywających alkohol.

Zobacz film: "Ciemne alkohole wywołują gorszego kaca!"

Zobacz też: Fazy alkoholizmu

2. Kilka dni kaca

Zmiany w funkcjonowaniu mózgu po spożyciu alkoholu mogą utrzymywać się przez kilka godzin do nawet kilku dni. Warto wziąć to pod uwagę planując dalszą aktywność. Realnie patrząc, powrót do codziennych czynności, jak choćby prowadzenie samochodu czy praca, mogą być przez pewien czas niemożliwe w pełnym zakresie i bezpiecznym wymiarze.

Alkohol wpływa na organizm nie tylko w trakcie spożycia, czy tuż po, ale przez dłuższy czas. Regularne picie może doprowadzić do trwałych zmian i uszkodzeń mózgu.

Zobacz też: Pijany ojciec zostawił dzieci w samochodzie i uciekł

3. Brak wody i minerałów

Dla organizmu spożywanie alkoholu stanowi swoisty atak chemiczny. Im picie jest intensywniejsze, tym gorsze są jego skutki.

Alkohol powoduje odwodnienie. Oorganizm musi pobrac wodę z nagromadzonych zapasów. Rezerwy te znajdują się w mózgu. Efektem jest odwodnienie również tego neizwykle ważnego organu. W konsekwencji dochodzi do dosłownego zmniejszenia się mózgu przez skurczenie opon mózgowych i rdzenia kręgowego.

Etanol powoduje również wytrącanie minerałów, takich jak magnez, potas czy sód. Żeby odbudować prawidłowy poziom substancji odżywczych po spożyciu alkoholu, organizm potrzebuje dużo czasu.

Warto przed rozpoczęciem "zakrapianego" spotkania zastanowić się, czy warto w ogóle sięgać po alkoholowe trunki.

Zobacz też: Czy alkohol w małych ilościach może mieć dobry wpływ na organizm?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze