Trwa ładowanie...

Błonnik witalny - charakterystyka, cena, działanie zdrowotne

Błonnik pomaga zmniejszyć wchłanianie tłuszczów i cukrów
Błonnik pomaga zmniejszyć wchłanianie tłuszczów i cukrów (Zdjęcie ziaren / Shuterstock)

Błonnik witalny jest naturalnym suplementem, po który warto sięgnąć, by uzupełnić niedobory błonnika pochodzącego z pokarmów. Tym bardziej, że jego cena nie jest wysoka – już za kilka złotych można kupić mieszankę, która ma wiele właściwości zdrowotnych. Błonnik witalny usprawnia pracę jelit, reguluje poziom cukru we krwi i pomaga usunąć toksyny z organizmu. Poza tym wspomaga proces odchudzania. Jest więc szczególnie polecany w walce w nadwagą i otyłością. Jego wpływ na zdrowie jest nie do przecenienia.

spis treści

1. Czym jest błonnik witalny

Błonnik witalny to naturalny suplement diety, który świetnie uzupełnia niedobór błonnika pochodzącego z pokarmów. Błonnik to roślinne włókna, których cechą jest nierozpuszczalność. Wobec tego organizm go nie trawi, co usprawnia funkcjonowanie całego układu pokarmowego i sprzyja odchudzaniu.

Błonnik witalny pozyskiwany jest z naturalnych źródeł, w szczególności z babki płesznik i babki jajowatej.

Zobacz film: "Co warto wiedzieć o błonniku?"

1.1. Babka płesznik

Nasiona tej rośliny wykazują delikatne działanie przeczyszczające. Po dostaniu się do jelit pęcznieją i zapewniają szybkie uczucie sytości. Wytwarzają także śluz, który ułatwia treści pokarmowej przedostanie się przez jelita.

1.2. Babka jajowata

Jej nasiona spełniają bardzo podobną funkcję w organizmie. Pęcznieją i wypełniają żołądek, przyspieszając przemianę materii. Zwiększają też objętość masy jelitowej i ułatwiają przedostanie się treści pokarmowej na zewnątrz. Błonnik pozyskany z babki jajowatej przywraca też właściwą konsystencję stolca.

2. Cena błonnika witalnego

Cena błonnika witalnego różni się w zależności od firmy i jakości produktu. Za kilogram mieszanki zapłacimy od 15 do nawet 130 złotych. Często spotyka się także błonnik witalny w kapsułkach. Za 100 sztuk zapłacimy od 20 do 100 złotych.

Błonnik witalny można kupić w niektórych aptekach i sklepach ze zdrową żywnością. Jego sprzedaż prężnie rozwija się także w internecie, w sklepach zielarskich i ekologicznych. W sklepach internetowych błonnik witalny jest znacznie tańszy niż w tych stacjonarnych - można w nich znaleźć mieszankę za niecałe 10 zł (250 g).

8 produktów najbogatszych w błonnik
8 produktów najbogatszych w błonnik [8 zdjęć]

Soczewica i rośliny strączkowe to bogate źródło błonnika. Zawierają również cenne witaminy i minerały.

zobacz galerię

3. Działanie zdrowotne błonnika witalnego

  • Wspomaga pracę układu pokarmowego

Błonnik witalny ma nieoceniony wpływ na układ pokarmowy.

Po zjedzeniu niemal natychmiast pęcznieje w żołądku, dzięki czemu szybciej czujemy się najedzeni i nie mamy potrzeby podjadania między głównymi posiłkami.

Błonnik nie ulega procesom trawiennym i opuszcza organizm w niezmienionej formie. W związku z tym jego regularne spożywanie wspiera pracę jelit, zapobiega zaparciom, a także łagodzi wzdęcia i kłopoty z niestrawnością.

Jednym słowem - błonnik witalny doskonale oczyszcza nasz organizm. Dzięki temu, że uwalnia nas od zalegających resztek pokarmowych, poprawia się nasze samopoczucie i mamy więcej energii do działania. Dodatkowo wspiera wątrobę.

W długofalowej perspektywie regularne spożywanie błonnika pokarmowego chroni przed rozwojem raka jelita grubego.

Błonnik witalny często wykorzystywany jest także w profilaktyce i leczeniu zapalenia wyrostka robaczkowego oraz choroby hemoroidalnej, czyli żylaków odbytu.

  • Reguluje poziom cukru we krwi

Błonnik witalny pomaga utrzymać poziom cukru na stabilnym poziomie, dzięki czemu jego regularne spożywanie może zapobiec rozwojowi cukrzycy. Jest też polecany osobom, które zmagają się z tą chorobą.

  • Obniża ciśnienie

Taka mieszanka przyczynia się też do obniżania ciśnienia tętniczego. Chroni nas więc także przed wieloma chorobami układu sercowo-naczyniowego, np. miażdżycy.

  • Wspomaga odchudzanie

Ze względu na swoje dobroczynne właściwości, błonnik witalny przynosi także wiele korzyści osobom walczącym z nadmiernymi kilogramami. Błonnik zapobiega nadwadze i otyłości.

Dzięki temu, że pęcznieje w żołądku, na długo zapewnia uczucie sytości. Zapobiega więc podjadaniu, a co za tym idzie - dostarczaniu dodatkowych kalorii. Dodatkowo usprawnia metabolizm.

Należy jednak pamiętać, że aby błonnik zadziałał tak, jak powinien, musimy popić go odpowiednią ilością płynów. Tylko odpowiednie nawodnienie sprawi, że błonnik zwiększy swoją objętość. W przeciwnym razie przejdzie przez organizm w postaci całkowicie niezmienionej.

Warto także mieć na uwadze, że w procesie odchudzania sam błonnik nie wystarczy. Potrzebna jest odpowiednia, zbilansowana dieta i aktywność fizyczna.

Jeżeli stosujemy błonnik, aby stracić nadmierne kilogramy, musimy wykazać się odpowiedzialnością i rozwagą. Domowe metody odchudzające powinny być stosowane rozważnie.

Nadużywanie niektórych środków, nawet tych całkowicie naturalnych, może okazać się dla naszego zdrowia szkodliwe. Wszelkie wątpliwości w tym zakresie warto omówić z lekarzem lub profesjonalnym dietetykiem, który pomoże nam znaleźć kurację odchudzającą dostosowaną do naszych indywidualnych potrzeb.

4. Przeciwskazania do stosowania błonnika witalnego

Błonnik witalny ma wiele zalet, ale nie wszyscy mogą z niego korzystać. Jego wpływ na układ pokarmowy może być dla niektórych ogromną wadą. Przede wszystkim na błonnik powinny uważać osoby nadwrażliwe na ten składnik pokarmowy.

Choć błonnik działa korzystnie na jelita, z jego właściwości nie powinny korzystać osoby, które mają problemy z układem pokarmowym - przede wszystkim te, które chorują na niedrożność jelit i choroby przełyku.

Błonnik może zadziałać drażniąco na ściany jelit także w przypadku choroby wrzodowej i zespołu jelita drażliwego (IBS).

Inne czynniki, które sprawiają, że nie powinniśmy sięgać po błonnik, to:

  • krwawienia z odbytu
  • bóle brzucha o nieokreślonej przyczynie
  • częste nudności lub wymioty
  • ostre stadium cukrzycy typu 2

W przypadku cukrzycy warto najpierw skonsultować się z lekarzem.

Na błonnik powinny też uważać osoby bardzo szczupłe, a także takie, które mają na co dzień raczej miękkie stolce, niż problemy z zaparciami.

Należy także pamiętać, że błonnik może zaburzać wchłanianie substancji odżywczych i leków. Z tego powodu należy zachować odstęp między zażywaniem tabletek a jedzeniem błonnika witalnego. Dobrze jest odczekać przynajmniej pół godziny, choć najlepiej jest zachować godzinny odstęp.

5. Dawkowanie błonnika witalnego

Osobie, u której nie stwierdzono żadnych przeciwwskazań do stosowania błonnika witalnego, mogą po niego sięgać codziennie. Nie zaleca się jednak spożywania więcej niż 9 łyżeczek w ciągu doby.

Błonnik witalny dobrze jest rozpuścić w wodzie w proporcji 3 łyżeczek błonnika na pół litra wody mineralnej lub soku. Można go także rozpuścić w zupie i mleku. Aby uzyskać najlepsze efekty, dobrze jest go przyjmować około 3 godzin przed posiłkiem i krótko po nim. Dzięki temu uczucie sytości osiągniemy szybciej i będzie towarzyszyło nam na dłużej.

Błonnika nie wolno spożywać w postaci suchej, a także przed snem. Podawanie błonnika witalnego osobom poniżej 12 roku życia wymaga wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze