Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Brukselka – charakterystyka, właściwości

Avatar placeholder
12.04.2021 09:02
Brukselka – charakterystyka, właściwości
Brukselka – charakterystyka, właściwości (Flickr)

Brukselką nazywana jest potocznie kapusta warzywna brukselska, powstała ona najprawomocniej dzięki skrzyżowaniu kapusty głowiastej i jarmużu. Brukselka wygląda jak miniaturka kapusty. Mimo tego, że jest niewielka zawiera w sobie bardzo wiele składników odżywczych. Spożywanie brukselki między innymi zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych oraz poprawia płodność. Warto dowiedzieć się więcej na temat tego niedocenianego warzywa.

spis treści

1. Właściwości lecznicze brukselki

Właściwości lecznicze brukselki sprawiają, że jest bardzo cieniona. Niestety smak brukselki nie każdemu może przypaść do gustu. Nie przepadają za nią zwłaszcza dzieci. Warto jednak włączyć ją do jadłospisu, ponieważ jej wartości odżywcze brukselki mogą bardzo pozytywnie wpłynąć na stan zdrowia naszej rodziny. Brukselka między innymi wzmacnia funkcjonowanie układu odpornościowego, zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów a także poprawia płodność.

Składniki odżywcze brukselki to między innymi: witaminy C, A, E, K tiaminę, ryboflawinę, niacynę. Zawiera również: białko, tłuszcze, węglowodany i błonnik. Brukselka jest też bogatym źródłem składników mineralnych takich jak: wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas sód i cynk.

Zobacz film: "Smaczny sekret dobrego zdrowia. Polacy nadal nie mają odpowiednich nawyków"

2. Działanie brukselki

Brukselka dzięki temu, że zawiera w swoim składzie sulforafan wykazuje właściwości antynowotworowe. Sulforafan jest mocnym przeciwutleniaczem jego spożywanie znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia na przykład raka jelita grubego, raka piersi, raka płuc i raka prostaty.

Kilogram kupisz w popularnym dyskoncie za 5 zł. Poznaj właściwości zdrowotne brukselki
Kilogram kupisz w popularnym dyskoncie za 5 zł. Poznaj właściwości zdrowotne brukselki [6 zdjęć]

Zmora z dzieciństwa. Rozgotowana, gorzka i niesmaczna – tak większość z nas pamięta ją z tamtych czasów.

zobacz galerię

Przeprowadzone badania wykazały również, że brukselka pozytywnie wpływa na płodność mężczyzn Dzieje się tak, ponieważ zawiera ona duże ilości kwasu foliowego, wpływającego między innymi, na jakość męskiego nasienia (spermy). Niedobór kwasu foliowego w negatywny sposób odbija się na ilości i ruchliwości plemników. Według naukowców mężczyźni spożywający produkty bogate w kwas foliowy mają większą ilość sprawnych plemników.

Brukselka powinna znaleźć się również w diecie kobiet planujących zajść w ciążę. Kwas foliowy znajdujący się w tym warzywie jest bardzo ważny dla prawidłowego rozwoju płodu zwłaszcza w pierwszych tygodniach ciąży. Niedobory kwasu foliowego mogą być przyczyną: poważnych wad rozwojowych u dziecka, mniejszej masy urodzeniowej noworodka a skrajnych wypadkach nawet poronienia.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie można zapominać o tym, że brukselka to również bogactwo mikroelementów wpływających na prawidłową pracę serca oraz ciśnienie krwi:

  • wapń odpowiada za właściwe pompowanie krwi do tkanek oraz narządów;
  • magnez poszerza światło tętnic;
  • sód i potas regulują ciśnienie krwi.

Witamina K znajdująca się w brukselce odpowiada za właściwy proces krzepnięcia krwi ma też właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. Co więcej dowiedziono, że blokuje ona również rozwój raka piersi, raka jajnika, raka pęcherzyka żółciowego, raka okrężnicy oraz raka wątroby.

3. Ile kalorii ma surowa brukselka?

Kalorie i wartości odżywcze Zawartość
w 100 g
Zawartość
w 88 g (1 szklanka)
Wartość energetyczna 43,0 kcal 37,8 kcal
Białko 3,38 g 2,97 g
Węglowodany 8,95 g 7,88 g
Cukier 2,20 g 1,94 g
Błonnik 3,80 g 3,34 g
Tłuszcz 0,30 g 0,26 g
Tłuszcze nasycone 0,06 g 0,06 g
Tłuszcze jednonienasycone 0,02 g 0,02 g
Tłuszcze wielonienasycone 0,15 g 0,14 g
Cholesterol 0 mg 0 mg
Witamina C 85,0 mg 74,8 mg
Produkty o podobnej zawartości kalorii w 100 g
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze