Trwa ładowanie...

Cukier zmienia mózg w zaledwie dwanaście dni

Avatar placeholder
21.01.2020 18:04
Cukier zmienia mózg w zaledwie dwanaście dni
Cukier zmienia mózg w zaledwie dwanaście dni (iStock)

Ostatnie badania przeprowadzone przez duńskich naukowców pokazały, że wystarczy zaledwie 12 dni, by w mózgu zaszły zmiany podobne do tych, których doświadczają osoby uzależnione.

1. Mechanizm uzależnienia

Za każdym razem, gdy doświadczamy czegoś przyjemnego, w naszym mózgu zaczyna działać tzw. system nagrody. Jest to część układu limbicznego, którego zadaniem jest zachęcanie organizmu do powtarzania czynności, które sprawiają, że czujemy się lepiej.

Czynności powtarzamy dzięki dopaminie, która wydziela się w tym układzie, kiedy jest nam dobrze. Ten mechanizm działa np. kiedy uprawiamy seks lub słuchamy ulubionej muzyki.

Cukier uruchamia w mózgu ośrodki odpowiedzialne za odczuwanie przyjemności (iStock)
Cukier uruchamia w mózgu ośrodki odpowiedzialne za odczuwanie przyjemności (iStock)
Zobacz film: "Przez 60 dni prowadził dietę bogatą w cukier"

Niektóre substancje mogą jednak sztucznie oddziaływać na system nagrody. Jeśli zażywamy substancje, które aktywują ten system bezpośrednio, mózg po jakimś czasie będzie żądał, byśmy dostarczali je coraz częściej – takie działanie stoi za uzależnieniami.

2. Cukier jak narkotyki

Duńscy naukowcy z Uniwersytetu w Aarhus postanowili sprawdzić, jak na system nagrody działa cukier. W tym celu przeprowadzili eksperyment na świniach, a konkretnie na miniaturowych świnkach getyńskich.

Lekarze postanowili dawać dostęp świnkom do specjalnego roztworu sacharozy przez godzinę dziennie, przez dwanaście kolejnych dni. Po tym czasie siedem samic, które brały udział w eksperymencie, trafiło na badania mające na celu sprawdzenie efektów eksperymentu.

Eksperyment przeprowadzono na świniach (iStock)
Eksperyment przeprowadzono na świniach (iStock)

Okazało się, że już po 12 dniach lekarze zaobserwowali zmiany w mózgu. Szczególnie w obszarach odpowiedzialnych za przetwarzanie dopaminy i opioidów. Ten drugi układ został aktywowany już po pierwszej dawce cukru. Jest on związany z tym, czy odczuwamy przyjemność, a także z naszym ogólnym samopoczuciem.

3. Mózg świni podobny do ludzkiego

Wyniki mogą sugerować, że sacharoza może wpływać na mózg w sposób podobny do narkotyków. Duńczycy przyznali, że wyniki zaskoczyły cały zespół, który zakładał zupełnie inne wnioski. Zszokował ich również fakt, że wyraźne zmiany można było obserwować po tak krótkim czasie.

Odkrycia na mózgu świni można odnieść do mózgu ludzkiego (iStock)
Odkrycia na mózgu świni można odnieść do mózgu ludzkiego (iStock)

Naukowcy wyjaśnili również, że do badań wykorzystali świnie ze względu na wielkość ich mózgu. Dzięki temu można przebadać je bardzo szczegółowo za pomocą skanerów dostępnych dla ludzi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze