Trwa ładowanie...

Detoks – czy jest niezbędny w procesie odchudzania?

Avatar placeholder
12.11.2020 12:45
Płatna współpraca z marką peater.wp.pl
Detoks – czy jest niezbędny w procesie odchudzania?
Detoks – czy jest niezbędny w procesie odchudzania?

Przed przystąpieniem do pozbycia się nadprogramowych kilogramów pojawia się pytanie czy na początku należy zastosować detoks w celu oczyszczania organizmu. Kilkudniowe niskoenergetyczne diety warzywno-owocowe lub sokowe dla większości wydają się być dobrym wprowadzeniem do utraty zbędnych kilogramów poprzez pozbycie się „toksyn” z organizmu. Czy jest to konieczne i zdrowe?

spis treści

1. Popularność detoksów

Większość programów dietetycznych, które mają oczyścić organizm dostarcza do 1000 kcal, a to zdecydowanie za mało. Wartość ta nie pokrywa podstawowego zapotrzebowania organizmu na energię niezbędną np. do oddychania czy utrzymania stałej temperatury ciała. Masa ciała przy tak ubogoenergetycznej diecie spada dość szybko. Jednak utrata dotyczy głównie wody, a nie tkanki tłuszczowej. Podczas krótkotrwałych kuracji detoksykujących oprócz zmniejszenia liczby na wadze na początku zaobserwować można poprawę samopoczucia i uczucie lekkości.

Związane jest to z włączeniem do diety większej ilości warzyw i owoców, a także wypijaną większą ilością wody. Jednak wraz z trwaniem diety niskoenergetycznej pojawia się senność, zmęczenie i ból głowy. Długotrwałe stosowanie takich programów może doprowadzić do niedoboru składników odżywczych i mineralnych, np. białka czy żelaza. Ponadto diety niskoenergetyczne zmniejszają stężenie hormonu sytości – leptyny, a zwiększają stężenie greliny odpowiedzialnej za uczucie głodu. Rozregulowanie tych dwóch substancji jest niełatwe do unormowania i utrudnia stosowanie diety. Dlatego stosowanie detoksów przed przejściem na dietę nie jest najlepszym pomysłem.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

2. Oczyszczanie organizmu

Organizm stale przeprowadza procesy fizjologiczne, podczas których pozbywa się toksycznych substancji. Zachodzą one między innymi za pośrednictwem wątroby, nerek, płuc czy skóry. Dzięki ich działaniu szkodliwe substancje są na bieżąco wydalane, a pH krwi utrzymywane w stałym zakresie. Dbając o zdrowie organizmu i dostarczając mu wszystkich niezbędnych składników możemy wspomóc jego codzienne zmagania. Na początku najlepiej zacząć od podstaw, czyli nawodnienia organizmu.

Ciało dorosłego człowieka w ponad połowie składa się z wody i to właśnie w środowisku wodnym zachodzi większość reakcji wewnątrzustrojowych. Dostarczenie witamin i składników mineralnych wpływa między innymi na prawidłowe działanie enzymów i utrzymywanie równowagi kwasowo-zasadowej. Dlatego kluczowa będzie zbilansowana dieta bazująca na warzywach, owocach, pełnoziarnistych produktach zbożowych, chudym nabiale, rybach, orzechach, nasionach i dobrej jakości tłuszczach.

3. Jak przygotować się do diety odchudzającej?

Wprowadzenie diety odchudzającej nie wymaga specjalnych przygotowań. Jedyne co warto zrobić to wykonać podstawowe badania krwi, aby upewnić się, że stosowana dieta nie będzie miała negatywnego wpływu na stan zdrowia. Osoby, które mają trudności z wypijaniem wystarczającej ilości wody, regularnym spożywaniem posiłków, podjadaniem czy dodawaniem porcji warzyw minimum do 3 posiłków powinny zacząć odchudzanie od zmiany nawyków. W innym przypadku przejście z dnia na dzień na restrykcyjny plan dietetyczny może zakończyć się porzuceniem odchudzania, ponieważ będzie zbyt mocno odbiegał od dotychczasowych przyzwyczajeń.

Niezwykle pomocna w zmianie nawyków żywieniowych jest nowoczesna aplikacja peater.wp.pl. Dostarcza setek smacznych posiłków dostosowanych do stopnia zaawansowania kulinarnego użytkowników. Posiada też motywator picia wody, dzięki któremu możemy łatwo kontrolować ilość wypijanych płynów. Zmiana nawyków będzie o wiele łatwiejsza do wdrożenia i utrzymania.

Kamila Pawłowska, dietetyk aplikacji żywieniowej Peater. W zespole Peatera odpowiada za tematy z obszaru dietetyki sportowej.

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku Dietetyka. Pasjonatka aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia. Certyfikowany Instruktor Fitness. Jej konikiem jest żywienie osób aktywnych fizycznie. Wiedzę z tego obszaru zdobywa uczestnicząc w licznych szkoleniach i warsztatach. Interesuje się również psychodietetyką, a temat zgłębia studiując na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS.

Płatna współpraca z marką peater.wp.pl
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze