Trwa ładowanie...

Dieta 5:2 – zasady, wady i zalety

Dieta 5 2 nie musi opierać się na samych wyrzeczeniach
Dieta 5 2 nie musi opierać się na samych wyrzeczeniach (123rf.com)

Dieta nie musi opierać się na samych wyrzeczeniach. Potwierdza to dieta przygotowana przez dr Moslinga, w której nie musimy rezygnować z naszych ulubionych potraw. Sprawdźmy na czym polega dieta 5:2 oraz czy jest zdrowa.

spis treści

Dieta 5:2 powstała na podstawie przeprowadzonych badań, które potwierdzają, że krótkie głodówki pozwalają stracić zbędne kilogramy, podnoszą wrażliwość na działanie insuliny oraz obniżają poziom cholesterolu. Autor diety dr Mosley osobiście przetestował opracowaną dietę. Jak deklaruje stracił 8 kg w ciągu 3 miesięcy, a wysokie wyniki poziomu cukru i cholesterolu poprawiły się. W diecie 5:2 podczas dwóch dni w tygodniu znacząco ogranicza się ilość spożywanych kalorii. Dziennie mężczyźni nie powinni przekraczać progu 500 kcal, natomiast kobiety 600 kcal.

"Dieta nocna" Caroline Apovian
"Dieta nocna" Caroline Apovian

Co zrobić, by schudnąć i nie stosować przy tym drastycznych diet? Koniecznie przeczytaj książkę "Dieta

zobacz galerię
Zobacz film: "Obawiasz się raka? Zrezygnuj z przetworzonego mięsa"

1. Dieta 5:2 – zasady

W dniach przeznaczonych na cięcia kaloryczne nie powinniśmy rezygnować z jedzenia. Zalecane jest spożywanie w tym okresie dwóch posiłków dziennie (śniadania i kolacji), między którymi należy zachować 12-godzinne przerwy. Spożywane produkty powinny zawierać duże ilości białka, dzięki czemu będą syte. Najlepiej, aby jadłospis opierał się na rybach, mięsie drobiowym i warzywach. Zmodyfikowana wersja diety przygotowana przez dr Spencer pozwala wprowadzić trzeci posiłek (owoc lub warzywo). Dni postne nie powinny następować bezpośrednio po sobie.

2. Dieta 5:2 – wady i zalety

Dieta dr Mosleya pozwala schudnąć około 0.5 kg tygodniowo. Dodatkowo zapewnia komfort psychiczny, gdyż nie narzuca wielu ograniczeń. Według dr Kristy Varandy ludzie stosujący dietę nie wykazują tendencji do przejadania się po okresie postnym. Jednak dieta może nie sprawdzić się w przypadku łakomczuchów, którzy kilkukrotnie przekraczają zalecaną, dzienną dawkę kaloryczną dla osoby dorosłej. Najlepsze rezultaty będzie można odnotować wtedy, gdy liczba kalorii w zwykłe dni będzie oscylować w granicach 2000 kcal. Według dr Mosleya dieta zapobiega efektowi jojo, gdyż podczas jej trwania stale spożywamy te same produkty, bez wyrzekania się swoich ulubionych potraw. Przy diecie dr Mosleya możemy jeść to co chcemy, lecz powinniśmy to robić z głową.

3. Dieta 5:2 – czy jest zdrowa?

Dieta 5:2 nie należy do najzdrowszych. Część osób uważa, że prowadzi ona do zaburzeń odżywiania. Dni normalnego jedzenia przeplatane z głodówkami obciążają układ pokarmowy i mogą go rozregulować.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze