Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Aneta Kościołek

Dieta cholesterolowa - zalecenia, zapobiegnięcie miażdżycy

Avatar placeholder
13.04.2021 09:53
Dieta cholesterolowa - zalecenia, zapobiegnięcie miażdżycy
Dieta cholesterolowa - zalecenia, zapobiegnięcie miażdżycy (123rf)

Dieta cholesterolowa jest zalecana dla osób mających wysoki poziom cholesterolu we krwi. Celem diety jest obniżenie poziomu cholesterolu oraz zmniejszenie ryzyka miażdżycy i innych chorób układu krążenia.

spis treści

1. Na czym polega dieta cholesterolowa?

W diecie cholesterolowej ogranicza się spożywanie produktów zawierających duże ilości cholesterolu, natomiast zwiększa się ilość flawonoidów i witamin antyoksydacyjnych.

Cholesterol to steroid wytwarzany w wątrobie. W organizmie pełni istotną rolę, gdyż buduje błony komórkowe i osłonki mielinowe włókien nerwowych, jako sterol uczestniczy w syntezie hormonów płciowych (estrogeny, testosteron, progesteron) oraz kortyzolu, a także witaminy D.

Zobacz film: "Napój udrażniający tętnice"

Po spożyciu produktu, a następnie wchłonięciu cząsteczki tłuszczu są transportowane do różnych tkanek i komórek w połączeniu z białkami jako tzw. lipoproteiny. W surowicy krwi cholesterol występuje pod postacią lipoprotein LDL i HDL. Lipoproteina LDL to tzw. zły cholesterol, transportuje ona tłuszcz z wątroby do wszystkich komórek. W przypadku, gdy w organizmie znajduje się więcej cholesterolu niż potrzebują komórki, zaczyna on osadzać się w ściankach naczyń tętniczych.

Nadmiar lipoprotein krążących we krwi zwiększa jej lepkość i ułatwia powstawanie zakrzepów oraz udaru mózgu i zawału mięśnia sercowego.

Lipoproteina HDL to tzw. "dobry cholesterol”. Stanowi 20-30 proc. całkowitej ilości cholesterolu w surowicy i przenosi lipidy z tkanek obwodowych z powrotem do wątroby. Lipoproteiny HDL chronią przed rozwojem miażdżycy. Do głównych źródeł pokarmowego cholesterolu należą żółtka jaj, a na dalszym miejscu wędliny podrobowe (pasztetowa i salceson), pasztet i wątróbka.

2. Zawartość cholesterolu w produktach spożywczych

Zawartość cholesterolu pokarmowego w diecie cholesterolowej powinna być mniejsza niż 200 mg/dzień, a w diecie profilaktycznej mniejsza niż 300 mg/dzień.

3. Dieta w miażdżycy

Dieta w hipercholesterolemii powinna charakteryzować się dużą zawartością produktów bogatych w błonnik takich jak owoce, warzywa, kasze, otręby, płatki owsiane. Błonnik pokarmowy w jelitach wiąże cholesterol zawarty w pokarmach i tym samym zapobiega jego wchłanianiu.

Dieta dla osób z wysokim cholesterolem powinna dostarczać wszystkich składników odżywczych, witamin i minerałów, aby zapobiec ich niedoborom w organizmie. W diecie cholesterolowej zwraca się szczególną uwagę na to, by znajdowały się w niej substancje i witaminy o działaniu antyoksydacyjnym, a mianowicie witaminy A, C, E oraz flawonoidy.

Duże ilości tych związków znajdują się w owocach i warzywach, a także w zielonej herbacie, którą w diecie cholesterolowej należy pić dwa razy dziennie. W diecie cholesterolowej należy zwiększyć spożycie ryb oraz oleistych roślin (orzechy). Warto wprowadzić do naszego codziennego menu ziarna słonecznika, sezam), a także oleje roślinne (oliwa z oliwek, olej rzepakowy, słonecznikowy). Stanowią one bowiem źródło niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które chronią przed rozwojem chorób układu krążenia, wspomagają pracę serca i zwiększają we krwi cholesterol HDL, a obniżają LDL.

Podobnie jak w innych dietach, w diecie cholesterolowej należy spożywać posiłki w regularnych odstępach czasu (co 3-4 godziny). Odpowiednia dieta w hipercholesterolemii zapobiega miażdżycy oraz zawałowi serca i udarom mózgu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Następny artykuł: Dieta lekkostrawna
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze