Trwa ładowanie...

Dieta Dukana – działanie, zalety, wady

Avatar placeholder
22.04.2021 15:02
Dieta Dukana – działanie, zalety, wady
Dieta Dukana – działanie, zalety, wady (Grafika / Shutterstock)

Dieta Dukana uchodzi za starannie opracowany program żywienia, którego przestrzeganie ma doprowadzić do utraty zbędnych kilogramów. Metoda Dukana cieszy się sporym zaufaniem i chętnie jest praktykowana nawet przez celebrytów – warto zatem przyjrzeć się jej nieco bliżej.

spis treści

1. Działanie diety Dukana

Opracowana przez francuskiego lekarza Pierra Dukana dieta, określana także jako dieta proteinowa, zakłada obok utraty zbędnych kilogramów zmianę nawyków żywieniowych. Sekret diety Dukana tkwi w zachowaniu odpowiednich proporcji pomiędzy ilością dostarczanych organizmowi substancji odżywczych –  białek, tłuszczów i węglowodanów. Zdaniem autora diety Dukana stosunek pomiędzy nimi powinien wynosić 5:3:2. Przewaga białek jest uzasadniona – organizm potrzebuje większej ilości energii do ich strawienia, niż ma to miejsce w przypadku cukrów i tłuszczów, które szybko odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej. Efekty diety Dukana można zaobserwować dość szybko, gdyż przeciwdziała ona zatrzymaniu wody w organizmie, co stanowi istotny aspekt psychologiczny diety Dukana. Możliwość zaobserwowania pozytywnych rezultatów w niedługim czasie po rozpoczęciu praktykowania diety Dukana działa motywująco, zachęcając do dalszych działań na rzecz szczupłej sylwetki.

To musisz wiedzieć

Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"

2. Zalety diety Dukana

Zwolennicy diety Dukana są przekonani, że jest to niezwykle skuteczna metoda odchudzająca. Za największy atut diety Dukana jest uważana możliwość rezygnacji z nieustannego liczenia kalorii i głodówek, które stanowią stały element wielu innych sposobów walki ze zbędnymi kilogramami. Jest podkreślany także fakt szybkiego osiągania widocznych rezultatów w czasie stosowanie diety Dukana. Dzięki temu, że podczas diety Dukana nie dochodzi do zatrzymywania wody w organizmie wskazówka wagi rzeczywiście wędruje w dół w niedługim czasie po jej rozpoczęciu, co niewątpliwie stanowi zachętę do dalszego przestrzegania jej zasad. Duża ilość dostarczanego organizmowi białka pozytywnie wpływa na stan naszych mięśni, które stają się bardziej elastyczne.

Najzdrowsza dieta dla kobiet
Najzdrowsza dieta dla kobiet [10 zdjęć]

Na podstawie badań klinicznych stwierdzono, że nieodpowiednia dieta odpowiada za mniej więcej 20% przypadków

zobacz galerię

Za sprawą sporych ilości dostarczanego kolagenu poprawie ulega ponadto kondycja naszej skóry. Niewątpliwą zachętę do diety Dukana stanowi również brak efektu jo-jo. Zdaniem wielu, dieta Dukana stanowi idealną propozycję planu żywieniowego, który może być przestrzegany właściwie przez całe życie, przede wszystkim ze względu na rezygnację ze spożywania produktów typu fast food, dań o wysokim stopniu przetworzenia oraz słodyczy. Jednocześnie przyjmowane w diecie Dukana artykuły są ogólnodostępne i smaczne, dlatego nie musimy obawiać się, że nie będziemy w stanie jej dotrzymać ze względu na cenę czy jakość zjadanych produktów.

3. Wady diety białkowej

Dieta białkowa, jak wiele innych metod odchudzających, nie jest jednak idealna. Chociaż dieta Dukana jest uważana za wysoce skuteczną, może wiązać się w pewnymi skutkami ubocznymi. Jednym z najczęściej wymienianych minusów diety Dukana jest konieczność rygorystycznego przestrzegania opracowanego menu, które nie jest zbyt różnorodne, a zatem dość szybko może się znudzić. Co więcej, w pierwszej fazie dieta Dukana może wywołać uczucie zmęczenia i osłabienia organizmu, co wiąże się z koniecznością spożywania jedynie produktów wysokobiałkowych. Objawom tym towarzyszyć mogą zaparcia, które w wielu przypadkach stają się przyczyną powstania hemoroidów.

Osoby decydujące się na przestrzeganie diety Dukana narażają się na wzrost poziomu cholesterolu we krwi, a także nieprzyjemne w skutkach zakwaszenie organizmu związane z niedoborem dostarczanych organizmowi witamin i mikroelementów, przede wszystkim witamin z grupy B, witaminy C, PP, a także cynku, selenu i miedzi, które są eliminowane z diety razem z produktami pełnoziarnistymi. 

10 produktów spożywczych wspomagających odchudzanie
10 produktów spożywczych wspomagających odchudzanie [10 zdjęć]

Najzdrowszą dla naszego organizmu dietą odchudzającą jest dieta zawierająca odpowiednie ilości węglowodanów,

zobacz galerię

Zdaniem dietetyków dieta Dukana może obciążać wątrobę i nerki, dlatego nie jest wskazana osobom zmagającym się z problemami z układem pokarmowym. Diety Dukana nie zaleca się także kobietom spodziewającym się dziecka oraz osobom w okresie dojrzewania. Uważa się również, że dieta Dukana może sprzyjać chorobom stawów, zaburzeniom procesów trawiennych, bólom mięśni, dnie moczanowej oraz osteoporozie ze względu na zwiększoną ilość wydalanego wraz z moczem białka.

Ważne jest zatem zachowanie zdrowego rozsądku – tylko dzięki racjonalnemu podejściu do diety możemy schudnąć w bezpieczny sposób. Ważne jest, aby po rozpoczęciu diety Dukana zadbać o odpowiednie nawodnienie i przyjmowanie błonnika, np. w postaci otrębów owsianych, co pomoże nam uniknąć problemu zaparć. Nie możemy zapomnieć o warzywach i owocach, które zapewnią nam dawkę niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania witamin i mikroelementów. Jeżeli jednak poczujemy, że wraz z przyjmowanymi pokarmami nadal nie zapewniamy sobie ich optymalnej ilości, warto rozważyć suplementację.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze