Trwa ładowanie...

Dieta niskowęglowodanowa pomaga schudnąć i utrzymać prawidłową wagę

Avatar placeholder
27.11.2018 15:37
Dieta niskowęglowodanowa pomaga utrzymać prawidłową wagę.
Dieta niskowęglowodanowa pomaga utrzymać prawidłową wagę. (123rf.com)

Dieta nieskowęglowodanowa zakłada ograniczenie spożycia węglowodanów na rzecz białek i tłuszczów. Naukowcy sprawdzali, jak taka dieta wpływa na odchudzanie i utrzymanie prawidłowej wagi.

1. Dieta niskowęglowodanowa w walce z otyłością

W czasopiśmie "British Medical Journal" opublikowano ciekawe wyniki badań. Naukowcy sprawdzali, czy dieta niskowęglowodanowa jest odpowiednia, jeśli chcemy utrzymać prawidłową wagę ciała.

Wśród badanych było 164 osoby z nadwagą lub otyłością. Na początku badani schudli o 12 proc. swojej pierwotnej wagi, potem ich wagę ustabilizowano. Następnie podzielono ich na grupy i wprowadzono odpowiednio diety o niskiej, średniej i wysokiej zawartości węglowodanów.

Dieta pierwszej grupy składała się z 20 proc. węglowodanów, 20 proc. białka i 60 proc. tłuszczu. Druga grupa spożywała 40 proc. węglowodanów, 40 proc. tłuszczu i 20 proc. białka. Dieta trzeciej grupy składała się z 60 proc. węglowodanów, 20 proc. białka i 20. proc. tłuszczu. Do jakich wniosków doszli badacze?

Zobacz film: "Węglowodany na kolację"

2. Dieta niskowęglowodanowa pomaga utrzymać wagę

Naukowcy zaobserwowali, że rodzaj diety miał duży wpływ na metabolizm badanych. Osoby na diecie niskowęglowodanowej spalały średnio 250 kcal więcej niż osoby na innych dietach. Wszyscy badani w momencie przejścia na dietę mieli tę samą wagę.

Podczas, gdy uczestnicy byli na dietach, dzienne spożycie kilokalorii było tak kontrolowane, żeby utrzymać wyjściową wagę. Jeśli badany zaczął tracić lub przybierać na wadze, podaż kaloryczna była odpowiednio zwiększana lub zmniejszana.

W przypadku osób na diecie niskowęglowodanowej naukowcy musieli zwiększać podaż kalorii, tak żeby utrzymać wagę badanych na odpowiednim poziomie.

Dr David Ludwig, kierownik badań uważa, że jeśli nie kontrolowałoby się spożywanych na diecie niskowęglowoadnowej kilokalorii, utrata wagi na przestrzeni kilku lat mogłaby sięgnąć nawet 10 kg.

Inni naukowcy ostrożnie podchodzą do tych wniosków. Według nich utrata lub utrzymanie odpowiedniej wagi zależy w dużej mierze od przestrzegania zasad diety. Nieważne czy jest to dieta o niskiej zawartości węglowodanów.

Zanim przejdziemy na dietę niskowęglowodanową i wyeliminujemy ze swojej diety konkretną grupę pokarmów, warto skonsultować się z lekarzem. Nie wszyscy mogą stosować diety eliminacyjne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze