Trwa ładowanie...

Dieta przy zaparciach

Dieta przy zaparciach
Dieta przy zaparciach

Dieta na zaparcia to przede wszystkim zdrowa dieta, pełna warzyw i owoców, a także produktów pełnoziarnistych. Przy zaparciach należy unikać białego ryżu, białego pieczywa, napojów gazowanych, kawy i mocnej herbaty. Zaleca się zamianę tych napojów na wodę mineralną. Prawidłowe nawodnienie i zdrowa dieta, a także aktywność fizyczna pomogą pozbyć się zaparć.

spis treści

1. Przyczyny zaparć

Najczęstszą przyczyną zaparć jest nieodpowiednia dieta i styl życia. Brak warzyw i owoców w codziennym menu powoduje, że organizm nie otrzymuje wystarczających ilości błonnika – składnika, który wspomaga wypróżnianie. Brak aktywności fizycznej i siedzący tryb życia, a także pośpiech zwiększają ryzyko pojawienia się problemów z wypróżnianiem. Niewystarczająca ilość przyjmowanych płynów, a szczególnie wody, także pogarsza działanie jelit.

Zaparcia dość często towarzyszą wyjazdom na urlop. Są one spowodowane najczęściej zmianą diety, innym klimatem, zmianą codziennych nawyków i rytmu dnia czy nawet upałami. Po powrocie z urlopu wypróżnianie powraca do normy. Kiedy mamy w planach wyjazd, warto na kilka dni przed podróżą zażywać preparaty zawierające probiotyki (do kupienia w aptece) lub pić przed snem jogurt naturalny (czyli niezawierający owoców). Zmiana mikroflory podczas pobytu na wakacjach nie będzie już powodowała zaparć.

Zobacz film: "Produkty na zdrowe jelita"

Dość rzadko zaparcia wynikają z różnych chorób i zaburzeń. Zaparcia mogą być spowodowane obecnością polipów lub stanu zapalnego, a także zaburzeń hormonalnych i chorób mięśni. Również leki przeciwdepresyjne mogą przyczyniać się to tego typu problemów.

Warto pamiętać, że ograniczenie ilości stolca i wypróżnień nie musi oznaczać zaparcia. Osoby będące na diecie odchudzającej przyjmują mniejszą ilość kalorii, zredukowana jest również masa pokarmowa. Zmiany w wypróżnieniach są wówczas nieuniknione, ale nie oznaczają, że dana osoba cierpi na zaparcia.

2. Walka z zaparciami

Owoce bogate w błonnik
Owoce bogate w błonnik [2 zdjęcia]

Walka ze zbędnymi kilogramami nie zawsze musi kojarzyć się z ograniczaniem ilości pożywienia. Istnieją

zobacz galerię

Najlepszy

sposób na zaparcia to odpowiednia, zdrowa dieta. Będzie ona skuteczna szczególnie, jeśli problemy z wypróżnianiem mają swoje podłoże w nieprawidłowym odżywianiu. Dietę należy zmieniać stopniowo, aby organizm przyzwyczaił się do zmian. Nie należy w tym czasie stosować diety niskokalorycznej ani eliminacyjnej, aby nie ograniczać dostarczania składników odżywczych . Produkty zalecane przy zaparciach to produkty zawierające duże ilości błonnika pokarmowego , wspomagającego pracę jelit. Najkorzystniejsze są:

  • surowe warzywa,
  • surowe owoce,
  • produkty pełnoziarniste,
  • otręby,
  • woda.

Produkty osłabiające pracę jelit i zwiększające ryzyko pojawienia się problemów z wypróżnianiem to:

  • czerwone wino,
  • kakao,
  • mocna czarna herbata,
  • kawa,
  • napoje słodzone,
  • napoje gazowane,
  • białe pieczywo,
  • biały ryż.

Powyższe produkty powinny być spożywane w jak najmniejszych ilościach. A jeśli zaparcia już się pojawiły – trzeba z nich na jakiś czas całkowicie zrezygnować.

Problemy z trawieniem, które mogą prowadzić do zaparć, mogą być spowodowane jedzeniem w pośpiechu. Należy więc jeść powoli, dokładnie przeżuwać pokarm. Pamiętajmy też o zjadaniu posiłków o stałych porach. Dieta na zaparcia to także nawadnianie organizmu. Codziennie trzeba wypijać osiem szklanek wody mineralnej (co odpowiada około dwóm litrom). Tak samo wygląda dieta na zaparcia dla kobiet w ciąży. Ważne jest także regularne oddawanie stolca - nie powinno się odwlekać momentu wypróżnienia, należy udać się do toalety od razu po pojawieniu się potrzeby.

Jeśli dieta przeciw zaparciom nie działa, można sięgnąć po farmakologiczne środki przeczyszczające. Nie są one jednak rozwiązaniem na dłuższą metę korzystnym i nie powinny być stosowane na częste zaparcia w ciąży. Przy długotrwałym stosowaniu mogą prowadzić do podrażnienia jelit. Poza tym, działają tylko na same zaparcia, a nie na ich przyczyny. Najskuteczniejszym sposobem na zaparcia jest zmiana trybu życia na bardziej aktywny i zdrowa dieta – pamiętajmy jednak, aby nie zmieniać diety zbyt gwałtownie, gdyż może to jeszcze pogorszyć problemy żołądkowe.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze