Trwa ładowanie...

Efedryna - stosowanie, działanie, skutki uboczne, przeciwwskazania

Avatar placeholder
13.04.2021 09:52
Efedryna - stosowanie, działanie, skutki uboczne, przeciwwskazania
Efedryna - stosowanie, działanie, skutki uboczne, przeciwwskazania

Efedryna jest to związek chemiczny pochodzenia organicznego. Efedryna pozytywnie wpływa na naszą wydolność podczas treningów. Efedryna ma jednak negatywny wpływ na układ oddechowy i krążenia, ponadto w wyniku jej przyjmowania możemy mieć bóle głowy, nudności i wymioty. Co ważne, efedryna jest zabroniona w profesjonalnym sporcie i wpisana na listę środków dopingujących.

spis treści

1. Stosowanie efedryny

Efedryna była powszechnie stosowana przez kulturystów. Zwiększa wydajność i siłę skurczu mięśni szkieletowych, a tym samym powoduje wzrost siły. Efedryna przyśpiesza efekty treningów i pozwala na szybsze podnoszenie większych ciężarów. Dzięki efedrynie wzrasta nie tylko siła, ale też odporność na zmęczenie. Efedryna wydłuża trening i przyśpiesza przyrost masy mięśniowej.

Efedryna przyśpiesza metabolizm. Regularne stosowanie efedryny może poprawić przemianę materii nawet o 10 proc. Efedryna pomaga również schudnąć. Zażycie efedryny powoduje wzrost temperatury, co podkręca rozpad tkanki tłuszczowej.

Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"

Takie działanie efedryny pozwalało uwydatnić mięśnie kulturystom przed zawodami. Co ważne efedryna sprawia, że nasze mięśnie rosną, a spada ilość tłuszczu.

2. Jak działa efedryna?

Efedryna jest substancją pobudzającą. Co ważne występuje naturalnie w roślinach, ale jest też produkowana na drodze syntezy chemicznej. Efedryna ma zastosowanie lecznicze. Na Bliskim Wschodzie efedryna jest wykorzystywana do leczenia astmy i przeziębień

Efedryna pomaga stracić na wadze i zbudować masę mięśniową
Efedryna pomaga stracić na wadze i zbudować masę mięśniową (Shutterstock)

Ze względu na wpływ efedryny na apetyt, zmniejszenie masy ciała i zwiększenie zużycia energii, chętnie sięgają po nią osoby na diecie.

Efedryna jest składnikiem leków stosowanych w leczeniu astmy oskrzelowej, nieżytu nosa, zapalenia zatok i oskrzeli.

Ze względu na długą listę skutków ubocznych efedryny nie jest dostępna w sprzedaży, jako suplement diety. Z kolei wpływ efedryny na wydolność sportowców sprawił, że znalazła się na liście substancji zabronionych, przygotowanej przez Światową Agencję Antydopingową (WADA).

3. Skutki uboczne efedryny

Efedryna nie jest bezpieczna dla zdrowia i ma wiele skutków ubocznych. Pomimo świetnych efektów w odchudzaniu i budowie masy mięśniowej, stosowanie efedryny przez krótki okres powoduje bóle głowy, nudności, wymioty i biegunki, a u mężczyzn nawet problemy z potencją.

Z kolei stosowanie efedryny w dłuższym okresie ma wpływ na zdrowie naszego układu krążenia, nadciśnienie tętnicze, a także może doprowadzić do arytmii serca i niewydolności oddechowej. Skutki uboczne efedryny to m.in. suchość w ustach, drżenie rąk, bezsenność, halucynacje, nerwowość, skoki ciśnienia, podniecenie, zmiany skórne, utrata łaknienia i podwyższenie stężenia insuliny we krwi.

ZOBACZ TAKŻE:

Co ważne przy stałym stosowaniu efedryna sprawia, że w pewnym momencie zaczynamy ją tolerować, co oznacza, że nasz organizm nie reaguje już na dotychczasową dawkę i dla zachowania efektów jej działania trzeba przyjmować większe dawki, a zwiększanie dawek efedryny prowadzi do wyniszczenia organizmu.

4. Kiedy nie stosować tego suplementu

Stosowanie efedryny jest odradzane każdej osobie. W szczególności zdrowym osobom odradza się stosowanie efedryny tylko po to, aby schudnąć lub zwiększyć masę mięśni. Osoby z chorobami serca powinny zachować wyjątkową ostrożność.

Efedryny nie powinny również używać osoby chore na cukrzycę, przerost prostaty czy jaskrę. Efedryna nasila również nerwice u osób z tym zaburzeniem. Efedryna w lekach może być stosowana jedynie do leczenia astmy i zakażeń dróg oddechowych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze