Trwa ładowanie...

Guma ksantanowa - charakterystyka, zastosowanie, bezpieczeństwo

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
03.04.2024 14:55
Wynaleziona w 1960 roku guma ksantanowa jest popularnym dodatkiem do produktów żywnościowych
Wynaleziona w 1960 roku guma ksantanowa jest popularnym dodatkiem do produktów żywnościowych (123rf)

Guma ksantanowa, wynaleziona w 1960 roku, dość szybko stała się popularnym dodatkiem do produktów żywnościowych. Wykazuje działanie zagęszczające, a także emulgujące. Oznacza się ją symbolem E415. W jakich produktach możemy znaleźć gumę ksantanową? Czy spożywanie produktów z dodatkiem tego zagęszczacza jest dla nas w pełni bezpieczne?

spis treści

1. Czym jest guma ksantanowa?

Guma ksantanowa jest polisacharydem pochodzenia mikrobiologicznego. Składa się z cząsteczek mannozy, glukozy, kwasu glukonoronowego, a także przyłączonych do nich resztek kwasu octowego oraz pirogronowego.

Do pozyskania gumy ksantanowej niezbędna jest fermentacja węglowodanów przy udziale bakterii Xanthomonas campestris. Te same bakterie przyczyniają się do powstawania ciemnych plam na brokułach i kalafiorze.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

Guma ksantanowa jest jednym z najpopularniejszych dodatków do żywności. Została wynaleziona w 1960 roku. Od 1968 zaczęto jej używać jako popularnego emulgatora zarówno w krajach europejskich, jak i Stanach Zjednoczonych.

W produktach spożywczych guma ksantanowa oznaczana jest symbolem E415. Charakteryzuje się działaniem emulgującym oraz zagęszczającym. Ponadto, przeciwdziała zbrylaniu się produktów sypkich. Guma ksantanowa po oczyszczeniu oraz zmieleniu występuje w postaci drobnego, białego proszku.

2. Zastosowanie gumy ksantanowej

Guma ksantanowa jest szeroko wykorzystywana w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym oraz kosmetycznym. W produktach żywnościowych występuje w formie emulgatora, tzn. składnika, umożliwiającego połączenie się wody i oleju oraz powstanie emulsji.

Gumę ksantanową możemy znaleźć między innymi w dressingach, syropach, lodach, sosach, dżemach, majonezach, musztardach, galaretkach, płatkach śniadaniowych, koktajlach mlecznych, batonikach, cukierkach, pieczywie bezglutenowym.

Zastosowanie gumy ksantanowej znane jest również producentom kosmetyków i wyrobów farmaceutycznych. Występuje w kremach do twarzy, balsamach do ciała, pełniąc funkcję modyfikatora reologii. Oprócz tego, guma ksantanowa występuje w szamponach, płynach do kąpieli, pastach do zębów, tuszach do rzęs.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że guma ksantanowa stanowi składnik wielu produktów przemysłowych, np. farb, klejów, skoncentrowanych pestycydów i herbicydów, emulsji silikonowych, żeli wykazujących działanie czyszczące.

3. Właściwości gumy ksantanowej

Właściwości gumy ksantanowej:

  • łatwo rozpuszcza się w wodzie,
  • wykazuje właściwości stabilizujące oraz zagęszczające,
  • pełni rolę emulgatora w produktach żywnościowych,
  • dodawana do potraw, obniża kaloryczność posiłków,
  • zwiększa zawartość błonnika.

4. Czy guma ksantanowa jest bezpieczna dla zdrowia?

Czy guma ksantanowa jest bezpieczna dla naszego zdrowia? Przez większość dietetyków uznawana jest ona za produkt w pełni bezpieczny, jednak u niektórych osób może powodować uczulenie. Osoby uczulone na kukurydzę, soję czy produkty pszenne powinny wystrzegać się tego popularnego emulgatora.

5. Gdzie kupić gumę ksantanową?

Gumę ksantanową możemy zakupić w sklepach ze zdrową żywnością, a także na aukcjach internetowych. Za 100 gram naturalnej gumy ksantanowej zapłacimy od 10-15 złotych. Duże, kilogramowe opakowanie to koszt od około 60do nawet 200 złotych (w zależności od producenta).

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze