Trwa ładowanie...

Herbata, której lepiej nie pić. Niszczy wątrobę i może powodować raka

Avatar placeholder
04.04.2021 12:12
herbata z żywokostu. nie wolno jej pić
herbata z żywokostu. nie wolno jej pić (getty images)

Nawet jeśli zamiast filiżanki kawy wolisz herbatę ziołową, nadal powinieneś uważać. Naukowcy od dawna ostrzegają, że niektóre zioła mogą spowodować więcej szkody niż korzyści. Przykładem jest herbata z żywokostu, która w Polsce jest stosowana na poprawę trawienia. Tymczasem jest rakotwórcza i z tego względu zakazana w wielu krajach.

spis treści

1. Herbata, której nie wolno pić

Żywokost jest rośliną pospolitą i powszechnie używaną w medycynie. Niemniej jednak parzenie i picie żywokostu może doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem.

Herbata, której nie wolno pić
Herbata, której nie wolno pić (Getty Images)
Zobacz film: "Produkty, które sieją spustoszenie w jelitach"

Wiele badań wykazało, że ta żywokost zawiera alkaloidy. Te związki chemiczne, spożywane nawet w niewielkich ilościach mogą spowodować poważne uszkodzenia wątroby. Ich stężenie zależy od tego, kiedy roślina została zebrana, oraz która część żywokostu została użyta do stworzenia naparu.

W 2018 roku naukowcy wykazali, że herbata z żywokostu może powodować nawet raka. Naukowcy odkryli, że 14 alkaloidów pirolizydynowych, które są zawarte w liściach żywokostu, uszkadzają komórki wątrobowe, które mogą zmutować i spowodować raka.

Z tego powodu herbata z żywokostu jest zakazana w wielu krajach.

2. Żywokost przy urazach skóry

W Polsce niestety nie ma ograniczeń dotyczących sprzedaży żywokostu. Roślina ta występuje na trenie całego kraju i cieszy sporym zainteresowaniem. Na stronach zielarskich można znaleźć wiele informacji na temat "zbawiennego" wpływu naparu z żywokostu na trawienie czy stawy.

Żywokost przy urazach skóry
Żywokost przy urazach skóry (Getty Images)

Eksperci przestrzegają przed piciem herbaty z żywokostu pod jakąkolwiek postacią. Może ona przynieść więcej szkody niż korzyści.

Żywokost można stosować jedynie zewnętrznie w maściach na blizny, rany czy otarcia.

Żywokost lekarski zawiera wiele substancji wspomagających leczenie urazów skórnych i kostnych. W tym alantoinę, która jest powszechnie wykorzystywana w leczeniu urazów skóry. Oprócz tego w żywokoście znajdują się takie substancje jak: kwasy fenolowe, w tym kwas rozmarynowy, garbniki, asparagina i triterpenoidy. Żywokost zawiera w sobie również sporo wapnia, kwasu dębiankowego oraz kwasu krzemowego.

Zobacz również: Herbata z dzikiej róży – właściwości, działanie i przepis

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze