Trwa ładowanie...

Jajka bezpieczne dla cukrzyków. Nie powodują problemów z sercem (WIDEO)

Avatar placeholder
10.09.2019 08:38

Naukowcy z Uniwersytetu w Sydney sprawdzili, jak jajka wpływają na ryzyko zachorowań na choroby sercowo-naczyniowe osób z cukrzycą typu II i stanem przedcukrzycowym.

Badani pacjenci spożywali 12 jajek tygodniowo. Jak to wpłynęło na ich zdrowie? Zobacz wideo. Cukrzycy mogą bez obaw jeść jajka, naukowcy od lat badają wpływ spożywania jajek na nasze zdrowie.

Wysoka zawartość cholesterolu przez lata była czynnikiem, który wykluczył jajka ze zdrowej diety. Badania wskazują jednak, że spożywanie jajek ma niewielki wpływ na zwiększenie stężenia cholesterolu we krwi.

Naukowcy z Uniwersytetu w Sydney sprawdzili jakie jajka wpływają na ryzyko zachorowań na choroby sercowo-naczyniowe osób z cukrzycą typu 2 i stanem przedcukrzycowym.

Uczestnicy badania zostali podzieleni na dwie grupy, jedna spożywała 12 jaj w tygodniu, a druga mniej niż 2 jajka na tydzień. Tłuszcze nasycone w diecie zostały zastąpione jedno i wielonienasyconymi kwasami tłuszczowym.

Przez trzy miesiące badani mieli za zadanie zachować swoją wagę. Po tym czasie przeszli na dietę odchudzającą nie zmieniając ilości spożywanych jajek.

Dieta trwała 3 miesiące, a w kolejnych 6 miesiącach naukowcy kontynuowali obserwacje obu grup. Kierownik badań mówi: "na wszystkich etapach obie grupy nie wykazały niekorzystnych zmian w markerach ryzyka sercowo-naczyniowego i osiągnęły równoważną utratę wagi niezależnie od poziomu spożycia jaj".

Naukowcy przekonują, że spożywanie jaj jeśli jest częścią zdrowej i zbilansowanej diety nie wpływa niekorzystnie na stan zdrowia. Jajka zawierają dużo białka i mało węglowodanów, polecane są w diecie diabetyków, ponieważ mają niski indeks glikemiczny.

Szybko zaspokajają głód i zapewniają uczucie sytości, poprawiają też wzrok i chronią przed chorobami oczu. Warto włączyć je do swojej codziennej diety.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dowiedz się więcej:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze