Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Upij się choćby raz, a...

Avatar placeholder
19.05.2015 09:46
Upij się choćby raz, a...
Upij się choćby raz, a...

Coraz młodsze nastolatki sięgają po alkohol, szczególnie w okresie wakacyjnym. Jest to tym bardziej niepokojące, gdyż to właśnie mózg młodych ludzi, będący w ciągłym rozwoju, cierpi najmocniej wskutek picia. Okazuje się, że alkohol wpływa w największej mierze na nastoletnie dziewczęta, narażając je na większe zniszczenia mózgu w porównaniu do ich męskich rówieśników.

1. Wpływ alkoholu na mózg nastolatka

W celu zbadania zależności między płcią a wpływem ciągłego picia alkoholu na mózg, naukowcy z Uniwersytetu w Stanford przeprowadzili badania na 95 nastolatkach. 40 młodych ludzi z tej grupy przyznało się do udziału w pijatykach. Badacze poprosili nastolatków o wypełnienie ankiet dotyczących ilości spożytego alkoholu w ciągu całego dotychczasowego życia oraz natężenia spożycia w przeciągu 3 miesięcy od rozpoczęcia badania. Następnie młodzi ludzie przeszli testy, które aktywowały części mózgu odpowiedzialne za pamięć przestrzenną. W tym samym momencie nastolatków poddano obrazowaniu za pomocą rezonansu magnetycznego MRI (ang. medical resonance imaging).

Okazało się, że gorzej w testach wypadły dziewczęta niż chłopcy. Problemy z pamięcią przestrzenną mogą doprowadzić do kilku problemów utrudniających codzienne życie, włączając jazdę samochodem, użycie mapy, umiejętność lokalizacji pewnych obiektów, udział w niektórych sportach oraz myślenie figuratywne. Naukowcy podkreślają, że żaden z 95 uczestników badania nie miał problemu alkoholowego. Każdy udział w pijatyce był jednorazowym wybrykiem, związanym ze spotkaniami z przyjaciółmi. Kolejne spożycie dużych ilości alkoholu nie wystąpiło po okresie krótszym niż kilka tygodni. Mimo że młodzi ludzie nieczęsto spożywają nadmierne ilości alkoholu, negatywne skutki picia trwają o wiele dłużej niż kac. Nadużywanie alkoholu może bowiem doprowadzić do problemów z funkcjonowaniem kognitywnym także w późniejszym życiu.

Zobacz film: "Fakty o zdrowiu - Słabe wino też dobre"

2. Dlaczego dziewczęta są bardziej podatne na uszkodzenia mózgu w związku z piciem?

W wyniku badań okazało się, że niektóre obszary mózgu są mniej aktywne u dziewcząt niż u chłopców, którzy podobnie nadużywali alkoholu. Nastoletnie dziewczęta są bardziej podatne na negatywne skutki picia alkoholu. Taka różnica może być spowodowana wieloma czynnikami. Możliwe, że ma ona związek z faktem, że mózg dziewcząt rozwija się kilka lat szybciej niż chłopców. Innym powodem zwiększonej wrażliwości nastolatek na uszkodzenia mózgu związane z piciem alkoholu może być niższe tempo przemiany materii lub większy poziom tłuszczu w organizmie. Różnice w reakcji organizmu na alkohol mogą być również wynikiem niższej wagi dziewcząt, a także działania hormonów.

Badania przeprowadzone na nastolatkach wykazały łudzące podobieństwo do wyników badań nad dorosłymi nadużywającymi alkoholu. Dorosłe kobiety, podobnie jak nastolatki, także są bardziej podatne na uszkodzenia mózgu związane ze spożywaniem alkoholu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze