Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Jak się odchudzać?

Avatar placeholder
17.04.2019 14:37
Jak się odchudzać?
Jak się odchudzać? (123RF)

Jak schudnąć? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Kiedy myśl o wakacyjnym spacerze po plaży w bikini zaczyna cię przerażać, to znak, że już najwyższy czas zrzucić zbędne kilogramy. Nie łudź się jednak, jeśli planujesz urlop za tydzień. Niewiele uda się zrobić. Skuteczne odchudzanie to proces długotrwały. Uzbrój się więc w silną wolę i cierpliwość. Właściwa dieta powinna być zbilansowana i nie może wyniszczać organizmu. Dietę powinna wspomagać aktywność fizyczna dobrana pod kątem naszych upodobań.

spis treści

1. Zasady zdrowego odchudzania

Skuteczne odchudzanie to dwie zasady:

Sposób na odchudzanie
Sposób na odchudzanie

Każda dieta lub inna metoda odchudzająca musi bazować na ruchu, wszelki wysiłek fizyczny jest w tej

zobacz galerię
Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"
  • Ruch – jest niezbędny. Żadna dieta nie zadziała, jeśli nie będziesz uprawiała sportu. Jazda na rowerze czy spacer sprawią też, że twój organizm będzie lepiej dotleniony, serce zdrowsze, znikną problemy ze snem, a kości i stawy się wzmocnią. Pamiętaj jednak, ciało zaczyna spalać tłuszcz dopiero po 25 minutach, twój trening powinien być zatem odpowiednio długi, ale także nie za intensywny. W przeciwnym wypadku organizm będzie miał za mało tlenu, a spalanie będzie mniej skuteczne. Doskonałym rozwiązaniem jest aerobik. Składa się z rozgrzewki i trzech rodzajów ćwiczeń: aerobowych, wzmacniających i rozciągających. Możesz też zapisać się na siłownię. Dzięki specjalnym urządzeniom ukształtujesz tam te partie mięśni, na których ci zależy. Ogromnym plusem jest też fakt, że możesz tam ćwiczyć pod okiem trenera, który dopasuje ćwiczenia do twoich indywidualnych potrzeb.
  • Dieta – musisz przede wszystkim pamiętać, by mądrze ją zbilansować. Nie możesz jeść samych warzyw albo samych owoców. Staraj się, by twój jadłospis był urozmaicony. Przestań się też głodzić, to zupełnie nic nie da. Postępując w ten sposób, przełączasz po prostu organizm na tryb oszczędny, a tym samym chudniesz znacznie wolniej.

2. Motywacja do odchudzania

Zanim zaczniesz odchudzanie, zastanów się, po co właściwie to robisz. Wyobraź sobie koleżanki, które będą z zazdrością patrzyły na twoją szczupłą talię i kolegów, zerkających ukradkiem na jędrne pośladki. A może chcesz zrzucić kilogramy, bo wybierasz się na urlop, jakąś wielką imprezę lub może po prostu robisz to dla swojego zdrowia. Cel zależy od ciebie, wybierz go jednak tak, by cię motywował. Jeśli zauważysz, że tracisz siły do kontynuowania kuracji, poszukaj wsparcia u innych. Dobre słowo potrafi zdziałać cuda. Możesz też nagradzać się za dobre wyniki, na przykład wizytą u kosmetyczki.

Odchudzanie wiąże się też z pewnym niebezpieczeństwem. Może prowadzić do rozpadania się białek w komórkach mięśniowych i spowolnienia metabolizmu, co jest niekorzystne dla naszego organizmu. Dlatego warto konsultować swoje decyzje z lekarzem. Dotyczy to zwłaszcza osób z dużą nadwagą czy otyłością i ludzi starszych. W pierwszym przypadku konieczne są badania diagnostyczne, które pomogą skonstruować odpowiednią dietę, w drugim należy uważać, by ćwiczenia nie obciążyły zbytnio układu kostno-stawowego.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze