Trwa ładowanie...

Jaki wpływ ma alkohol na twoje ciało po czterdziestce? Sprawdź skutki

Avatar placeholder
03.12.2021 23:28
Spożywanie alkoholu po 40 r.ż. ma poważniejsze skutki niż wcześniej
Spożywanie alkoholu po 40 r.ż. ma poważniejsze skutki niż wcześniej (123rf.com)

Mając ponad 40 lat lubimy regularny tryb życia. Wieczorny drink to dla wielu osób niemal rytuał, szansa na relaks po ciężkim dniu. Konsekwencje nawet umiarkowanego picia po czterdziestce mogą być poważne i dalekosiężne. Lekarze ostrzegają.

spis treści

1. Picie po czterdziestce

Większość 40-latków nie stroni od umiarkowanych ilości alkoholu. Tymczasem picie może powodować szereg konsekwencji dla zdrowia. Natomiast po czterdziestce proces starzenia ulega przyspieszeniu i problemy związane ze spożywaniem alkoholu narastają. Dr Tony Rao, konsultant ds. psychiatrii i psychogeriatrii z South London i Maudsley NHS Foundation Trust potwierdza te poglądy.

Profesor Paul Wallace z University of London podkreśla, że alkohol wpływa na organizm kompleksowo: od układu trawiennego i układu sercowo-naczyniowego aż po kondycję skóry.

Zobacz film: "Alkohol uszkadza mózg, szczególnie u młodych ludzi"

To wyjaśnia, dlaczego z wiekiem po wypiciu jakiejkolwiek ilości alkoholu czujemy się coraz gorzej. Ponadto, organizmy starszych osób są mniej nawodnione, co potęguje skutki spożycia alkoholu. Nie jest on też tak szybko metabolizowany jak za młodu.

2. Alkohol uszkadza mózg, serce i wątrobę

Do podanych zmian wystarczy spożycie uważane za umiarkowane. Alkohol przedostaje się do mózgu, działając depresyjnie. Chociaż podczas picia sądzi się, że alkohol poprawia nastrój, wynika to z jego paraliżującego wpływu na układ nerwowy. Stąd utrata kontroli nad zachowaniami. Regularne picie prowadzi do nastrojów depresyjnych i stanów lękowych. Dr Tony Rao podkreśla, że w jego klinice jest mnóstwo pacjentów z uszkodzeniami mózgu spowodowanymi alkoholem. Nie są to alkoholicy, ale osoby po latach ”zwykłego picia”. Lekarz podkreśla, że mózg odczuwa skutki picia szybciej niż wątroba.

Ciśnienie krwi wzrasta, podobnie jak ryzyko zawału podczas picia alkoholu. Picie sprzyja również rozwojowi niewydolności serca. Dr Mike Knapton dyrektor medyczny British Heart Foundation nie pozostawia złudzeń.

Choroby wątroby to oczywista konsekwencja picia. Dr Debbie Shawcross z King's College Hospital Liver Unit zwraca uwagę, że nie tylko nadużywanie alkoholu, ale regularne spożywanie niewielkich ilości alkoholu może prowadzić do trwałych uszkodzeń w tym narządzie. Wystarczy spożycie trunków trzy razy w tygodniu, aby prawdopodobieństwo chorób wątroby z marskością włącznie, wyraźnie wzrosło.

Kobiety pijące alkohol mają większe problemy z zajściem w ciążę. Zdarzają się u nich częściej poronienia. Choć ciąża po czterdziestce nie należy już do rzadkości, jednak lekarze uważają, że wiek jest to czynnik zwiększonego ryzyka. Dodatkowym utrudnieniem jest picie alkoholu przez przyszłą matkę. Nie chodzi tu o okres ciąży, lecz również o czas poprzedzający.

3. Alkohol szkodzi urodzie i powoduje tycie

Jeśli zależy ci na zachowaniu urody i młodego wyglądu, również lepiej zrezygnować z alkoholu. Zdaniem dermatologa, profesora Nicka Lowe, rzecznika British Skin Foundation - spożywanie alkoholu może powodować trądzik różowaty, stałe zaczerwienienie skóry, widoczne na skórze żyłki i naczynia krwionośne. Powodowane alkoholem stres i lęki mogą nasilać problemy skórne, ponieważ wpływają na produkcję androgenów. Cukry zawarte w alkoholach również uszkadzają kolagen w skórze, przyczyniając się do przedwczesnego starzenia.

Alkohol może działać hamująco na leptynę hormonalną odpowiedzialną za apetyt i uczucie sytości. Ponadto picie podnosi poziom insuliny, co może skutkować gromadzeniem tłuszczu na brzuchu. Określenie "brzuch piwny" ma swoje uzasadnienie. Aby zachować nienaganną sylwetkę przy zwolnionym po metabolizmie, lepiej wystrzegać się alkoholu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze