Trwa ładowanie...

Kiedy owoce mogą zaszkodzić?

Kiedy owoce mogą zaszkodzić?
Kiedy owoce mogą zaszkodzić?

Owoce są powszechnie uważane za zdrowe. Stanowią źródło witamin, składników mineralnych oraz antyoksydantów. Wspomagają odporność, pomagają zapobiegać wielu chorobom, regulują przemianę materii, nawadniają organizm. Dlatego też powinniśmy jeść je codziennie. Jednak w niektórych przypadkach, ich spożycie nie jest wskazane. Komu i jakie owoce mogą zaszkodzić?

Zdarzają się przypadki, w których owoce mogą poważnie zaszkodzić
Zdarzają się przypadki, w których owoce mogą poważnie zaszkodzić (123RF)

1. Nietolerancja fruktozy

Nietolerancja fruktozy, czyli cukru naturalnie występującego w owocach, to jedna z alergii pokarmowych. Polega ona na tym, że fruktoza nie jest wchłaniana w jelicie cienkim, ale dociera do jelita grubego, stając się pożywką dla bakterii.

Prowadzi to do wzdęć, bóli brzucha, biegunek, kolek. W diecie niskofruktozowej należy unikać soków, suszonych owoców, a także jabłek, moreli, wiśni, nektarynek, brzoskwiń, gruszek, śliwek i melonów.

Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"

Lepiej tolerowane przez układ trawienny mogą być natomiast awokado, dojrzałe banany, borówki, jagody, mandarynki, grejpfruty, kiwi, cytryny, limonki, pomarańcze, ananasy, maliny, truskawki.

Pamiętajmy jednak, że stopień wrażliwości na fruktozę jest kwestią indywidualną.

2. Ostrożnie z owocami, gdy nerki szwankują

Osoby, które zmagają się z chorobami nerek lub zażywają leki obciążające je, również powinny ograniczyć ilość owoców w diecie.

Dlaczego? Owoce, szczególnie takie jak suszone morele, banany, kiwi czy melony zawierają sporo potasu, a nadmiar tego pierwiastka w organizmie, czyli hiperkalemia prowadzi do zaburzeń funkcjonowania pracy nerek.

Osoby, które mają problemy z sercem również powinny unikać owoców o wysokiej zawartości potasu.

3. Owoce a stany zapalne jelit

Osoby cierpiące na stany zapalne jelit powinny szczególnie uważać na to, co spożywają. Błonnik zawarty w surowych i suszonych owocach podrażnia bowiem błony śluzowe jelita, co prowadzi do biegunek oraz dolegliwości bólowych.

4. Uwaga na zęby

Kwasy zawarte zwłaszcza w owocach cytrusowych rozpuszczają szkliwo. To dlatego nie należy ssać plasterków cytryn czy limonek. Cytrusy i inne kwaśne owoce powinniśmy jeść w odpowiedni sposób, a więc np. porcję raz dziennie. Tylko tak ograniczymy szkodliwy wpływ kwasów na szkliwo.

Pamiętajmy również, aby zaraz po zjedzeniu kwaśnego owocu czy wypiciu kwaśnego soku nie myć zębów. Okazuje się, że szorowanie (szczególnie twardą szczoteczką i złą techniką) zębów poddanych działaniu kwasów owocowych niszczy szkliwo.

5. Owoce w diecie cukrzycowej

To nieprawda, że diabetycy muszą całkowicie wyeliminować ze swojej diety owoce. Cukrzyca typu 2 nie jest przeciwwskazaniem do ich spożywania. Chorzy powinni jeść codziennie ok. 250 gramów owoców rozłożonych jednak na kilka mniejszych porcji, aby nie powodować wzrostu poziomu glukozy we krwi.

6. Gruszka na celowniku

Gruszki zawierają  sporo błonnika, magnezu, żelaza czy witamin z grupy B. niestety nie wszyscy mogą po nie sięgać. Osoby, które mają problem z woreczkiem żółciowym powinny wyeliminować te owoce ze swojej diety. Zawarte w gruszkach substancje zaburzają pracę chorego narządu, nasilają dolegliwości bólowe i powodują wzdęcia.

7. Cytrusy wchodzą w interakcje z lekami

Gorzkie pomarańcze, pomelo, a przede wszystkim grejpfruty, ze względu na zawartość flawonoidów oraz furanokumaryn, wchodzą w reakcje z wieloma lekami.

Zarówno surowe owoce, jak i soki zwiększają wchłanianie do krwi substancji czynnych zawartych w farmaceutykach nawet dwudziestokrotnie, co może prowadzić do śmierci.

Lista leków wchodzących w interakcje z grejpfrutem jest bardzo długa, dlatego najbezpieczniej będzie, jeśli na czas leczenia zrezygnujesz z tych owoców. Uważaj również na inne owoce cytrusowe.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze