Trwa ładowanie...

Kumin – wygląd, nasiona, właściwości zdrowotne, zastosowanie w kuchni, odchudzanie

 Anna Krzpiet
13.04.2021 10:23
Kmin rzymski
Kmin rzymski (123rf)

Kmin rzymski, (Cuminum cyminum), czy inaczej kumin to roślina jednoroczna, która pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego, m.in. w Indiach, Chinach, Północnej Afryce i Ameryce. Nie występuje jako roślina dzika. Dostępny jest jedynie, dzięki uprawom rolnym. Kmin rzymski nie jest hodowany Polsce ze względu na nieodporność na mróz.

spis treści

1. Jak wygląda kumin?

Kmin rzymski jest rośliną jednoroczną z rodziny pietruszkowanych. Istnieje kilka odmian kuminu rzymskiego, największe mogą osiągać wysokość nawet 25-50 cm. W czasie kwitnięcia na roślinie pojawiają się różowe bądź białe kwiaty w formie baldachów. Liście kuminu rzymskiego mają bardzo charakterystyczny zielono-niebieskawy kolor.

2. Nasiona kuminu

Nasiona kuminu nazywane są kuminem i osiągają wielkość od 3 do 6 mm. Nasiona kuminu są podłużne i mają brązowy kolor w jaśniejsze drobne paski. W sklepach nasiona dostępne są najczęściej w formie zmielonej formie.

Zobacz film: "Kurczak w czerwonym curry z ryżem"

Jest to przyprawa ostra o lekko gorzkawym i dość intensywnym smaku.

Jeśli posiadamy kumin rzymski w formie niezmielonych nasion, należy je przed użyciem przeprażyć. Dzięki temu można wydobyć z nasion intensywniejszy smak.

Kumin już od starożytności używany był w lecznictwie i kosmetyce
Kumin już od starożytności używany był w lecznictwie i kosmetyce (123rf)

3. Właściwości zdrowotne kuminu

Właściwości zdrowotne kuminu rzymskiego są już znane od starożytności, gdzie wykorzystywane były do celów leczniczych i kosmetycznych. Kumin rzymski działa rozkurczowo, moczopędnie, a także pobudza układ trawienny. To antidotum na dolegliwości żołądkowe, takie jak niestrawność, biegunka, kolka i wzdęcia. Dodatkowo kumin rzymski działa przeciwzapalnie i przeciwwirusowo.

Kumin rzymski korzystnie działa również na układ krążenia, dzięki czemu zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału. Ma także właściwości detoksykacyjne, dzięki czemu pozwala na pozbycie się toksyn z organizmu.

Kumin rzymski łagodzi nudności u kobiet w ciąży i przyspiesza procesy laktacyjne. Okłady z kuminu rzymskiego są stosowane w przypadku występowania obrzęków ciała.

Zobacz także

Nasiona kminu rzymskiego zawierają oleje eteryczne, a także witaminy, m.in. C i E), a także liczne minerały np. wapń, mangan, fosfor i żelazo. Zaparzone nasiona kuminu rzymskiego pomagają w walce z przeziębieniem i grypą, stanami zapalnymi gardła i chrypą

4. Co dodać do gulaszu

Kumin rzymski ma charakterystyczny ostry, intensywny smak. Najczęściej stosowany jest do tradycyjnych potraw meksykańskich, chińskich i indyjskich. Stanowi jeden ze składników przyprawy curry.

Kmin rzymski polecany jest to tortilli, gulaszu wieprzowego, humusu, kiszonej kapusty, spaghetti bolognese i chili con carne.

5. Jak się odchudzić?

Badania opublikowane w magazynie Complementary Therapies in Clinical Practice potwierdziły, że kmin rzymski w bardzo krótkim czasie może pomóc zrzucić zbędne kilogramy, a także pomaga utrzymać odpowiedni cholesterol. Eksperyment był przeprowadzony na grupie 88 kobiet, którym przez 3 miesiące podawane były 3 g sproszkowanego kuminu rzymskiego do jogurtu.

Kobiety będące na tej samej diecie, jednak bez dodatku kuminu rzymskiego schudły o 50 proc. mniej niż te, w których diecie znalazł się sproszkowany kmin rzymski.

Takich badań przeprowadzono więcej. Każde z nich potwierdza skuteczność kuminu rzymskiego w redukcji tkanki tłuszczowej. Pamiętać jednak trzeba, że kumin rzymski w odchudzaniu przynosi efekty wyłącznie w połączeniu z odpowiednią dietą.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze