Trwa ładowanie...

Co kolor żółtka mówi o jajku?

 Anna Krzpiet
04.10.2023 11:15
Co żółtko mówi o jajku?
Co żółtko mówi o jajku?

Od czego właściwie zależy barwa żółtka? Wiele osób w pierwszej kolejności po rozbiciu jajka zwraca uwagę na kolor żółtka. Intensywny wygląda bardziej apetycznie, bladożółty wydaje się nie być już taki smaczny. Czy faktycznie ma to związek z jakością jaj? Jakie żółtka są dla nas najlepsze?

spis treści

1. Nasycenie kolorów żółtka

Nasycenie koloru żółtka zależy od zawartości barwników zawartych w paszy, która dostarczana jest kurom. Naturalny żółty barwnik z grupy karotenoidów to luteina, a także zeaksantyna zawarta w kukurydzy.

Niestety, naturalne barwniki szybciej tracą swoje wartości, dlatego produceni często wolą karmić kury sztucznymi paszami, które mają dłuższą przydatność.

Zobacz film: "Jajka - jeść czy nie?"

Zdolność barwienia naturalnych substancji zależy od kilku czynników, m.in. od szybkości trawienia pożywienia przez kurę, a także od stopnia ich gromadzenia w organizmie. Najbardziej skuteczne są karotenoidy (szczególnie ksantofile), znajdujące się w paszach glutenowych i kukurydzy. Są łatwo przyswajalne przez kury i rozpuszczają się w tłuszczach. W ten sposób przedostają się do pęcherzyków jajowych i nadają im kolor.

Dla człowieka najważniejszą cechą karotenoidów jest ich działanie przeciwutleniające, dzięki któremu zwalczają wolne rodniki, hamują procesy starzenia się, chronią błony śluzowe i chronią przed nowotworami.

Kolor żółtka, a jakość jajka
Kolor żółtka, a jakość jajka (modernfarmer)

Dr Hilary Shallo Thesmar, dyrektor programów bezpieczeństwa żywności, sugeruje, że ciemniejsze żółtka pochodzą od kur z wolnego chowu, które mają więcej ruchu i szansę na rozbudowaną naturalną dietę roślinną lub dostarczane są im ekologiczne pasze.

Kury z chowu konwencjonalego zaś najczęściej karmione są paszą zawierającą GMO, a także antybiotyki, pestycydy i sterydy. Dzięki wszelkim ulepszaczom i dodatkom kury takie składają 10 razy więcej jajek niż te z wolnego wybiegu.

Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Pensylwanii, jajka z ciemnym żółtkiem są o wiele bogatsze w witaminy A, D i E, ksantofil, beta-karoten, a także kwasy omega-3.

W związku z tym im bogatszy kolor żółtka, tym więcej składników odżywczych zostaje dostarczonych organizmowi.

Czasami jednak blady kolor żółtka jest wynikiem zmian sezonowych. W zimie często stają się jaśniejsze ze względu na stosunkowo małą ilość naturalnego pokarmu. 

- Wpływ na kolor żółtka ma pasza, która dostosowana jest do potrzeb ptaków. W paszy mogą znajdować się rośliny, również ich susz oraz żółte, czerwone i zielone warzywa. Elementami stałymi znajdującymi się w pokarmie są naturalne barwniki - ksantofile, mające żółte zabarwienie. To ich ilość odpowiada za mocniejsze bądź delikatniejsze zabarwienie żółtka. Ksantofile to grupa karotenoidów, wśród których znajduje się beta-karoten, prekursor witaminy A, jednak sama witamina jest bezbarwna. Warto zaznaczyć, że zarówno w chowie "eko", jak i przemysłowym, przy zastosowaniu odpowiednich komponentów w diecie ptaków można wpłynąć na kolor żółtka. — mówi dla WP abcZdrowie Aleksandra Porada, lekarz weterynarii, ekspert KRD-IG z Krajowej Rady Drobiarstwa.

Jednak nie tylko żółtko informuje nas o jakości produktu. Białko o mlecznym zabarwieniu świadczy o tym, że jajko jest świeże, z czasem staje się coraz bardziej przezroczyste.

2. Czym różni się kurze żółtko od białka?

Białko jajka składa się w 90 proc. z wody, 9 proc. z aminokwasów, a 1 proc. to węglowodany (glukoza), a także sole mineralne i witaminy. W 100 g białka znajduje się 45 kcal.

Białko kurze zawiera aminokwasy egzogenne, czyli takie, których organizm człowieka nie może samodzielnie wytwarzać. Muszą więc być dostarczane z pożywieniem. Dzięki temu białko jaja zostało wzorcowym dla Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) pożywieniem do określania wartości aminokwasów egzogennych w artykułach spożywczych.

Żółtko w porównaniu z białkiem dostarcza naprawdę dużo kalorii. W 100 g żółtka znajduje się aż 350 kcal (jedno jajko dostarcza 20 g żółtka). Ponadto zawiera witaminy A, D i E, a także cenne witaminy z grupy B.

Co ciekawe w jajkach zniesionych w czerwcu może posiadać nawet 50 proc. więcej witaminy D niż w tych zniesionych np. w kwietniu. Wszystko przez ilość światła dostarczanego ptakom. Dlatego jajka letnie mogą być nawet czterokrotnie bogatsze w tę w witaminę.

Spożywanie żółtka zapewnia również dobrze przyswajalne żelazo, magnez, fosfor, potas i sód. Dzięki temu wzmacnia odporność organizmu, poprawia układ krążenia i prawidłowe funkcjonowanie układu kostnego.

3. Jak wybrać najlepsze jajka?

Jajka klasy A, które przeznaczone są do handlu detalicznego, według prawa Unii Europejskiej na skorupce muszą być oznaczone numerami, składającymi się z kodu systemu chowu, a także kodu państwa i oznaczenia zakładu.

Jajka oznaczone cyfrą 3 pochodzą od kur hodowanych w sposób klatkowy, z 2 od kur z chowu ściółkowego, a z numerem 1 od kur z wolnego wybiegu. Najbardziej ekologiczne są zaś jaja oznaczone 0.

To musisz wiedzieć

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze