Trwa ładowanie...

Kurkuma pomocna w leczeniu raka. Są nowe badania naukowców

Avatar placeholder
03.01.2020 13:49
Popularna żółta przyprawa ma zdaniem naukowców potencjał  w leczeniu raka
Popularna żółta przyprawa ma zdaniem naukowców potencjał w leczeniu raka (iStock)

Naukowcy pod kierownictwem dr Antonio Giordano przeanalizowali 5 tysięcy badań na temat przeciwzapalnego i przeciwutleniającego działania kurkuminy i doszli do wniosku, że może ona powstrzymać rozwój aż 8 nowotworów.

1. Nowe badania naukowców na temat skuteczności kurkumy

Dane opublikowane w czasopiśmie "Nutrients" pokazują, że kurkumina nadająca popularnej przyprawie intensywny żółty kolor, w połączeniu z innymi środkami wpłynęła też na zabijanie komórek rakowych.

Najchętniej wykorzystywana w kuchni indyjskiej przyprawa daje nadzieję chorym na raka
Najchętniej wykorzystywana w kuchni indyjskiej przyprawa daje nadzieję chorym na raka (iStock)

Tym samym może powstrzymać rozprzestrzenianie się komórek raka piersi, płuc, krwi, kości, żołądka, jelit, trzustki, prostaty. Zależność ta może być przełomem w opracowaniu nowej metody leczenia nowotworów.

Zobacz film: "Groźny mit utrudnia leczenie raka"

Kurkumina stanowi 2-5 proc. kurkumy i jest to związek polifenolowy uzyskiwany z kłącza ostryżu indyjskiego, który uprawiany jest między innymi w Indiach i Chinach.

Naukowcy zastrzegają, że badania nad skutecznością kurkuminy należy pogłębić
Naukowcy zastrzegają, że badania nad skutecznością kurkuminy należy pogłębić (iStock)

2. Działanie kurkuminy jest szansą dla chorych na raka

Naukowcy z Temple University w Filadelfii uważają, że kurkumina powstrzymuje transport składników odżywczych do nowotworów, oraz zapobiega niszczeniu zdrowych komórek organizmu, a w związku z tym blokuje uwalnianie szkodliwych białek przez komórki rakowe.

Kurkumina od dawna jest stosowana w medycynie wschodniej ze względu na swoje działanie przeciwzapalne i antyseptyczne, ale do tej pory jej skuteczność przeciwnowotworowa nie była sprawdzana na ludziach. A jest to wymóg konieczny w przypadku, gdy mówimy o leczeniu nowotworów.

Niewątpliwie znane są jej korzyści terapeutyczne w wielu przewlekłych chorobach, w tym nadciśnieniu i chorobach wątroby, a niektóre eksperymenty wykazały również, że może ona przyspieszyć powrót do zdrowia po operacji oraz leczyć zapalenie stawów.

3. Potencjał tkwi w naturze

Eksperci podkreślają, że organizmy naturalne jak np. rośliny, bakterie czy grzyby mają w swoim składzie wiele aktywnych cząsteczek, które mogą znaleźć zastosowanie w leczeniu wielu chorób.

Kurkuma jest hodowana w Indiach, Chinach oraz na Filipinach
Kurkuma jest hodowana w Indiach, Chinach oraz na Filipinach (iStock)

Badacze ostrzegają jednak przed nadmiernym stosowaniem kurkumy, ponieważ może powodować skutki uboczne, takie jak biegunka, wymioty czy bóle głowy.

Podkreślają też, że nie jest to cudowny lek, gdyż jest słabo wchłaniana przez przewód pokarmowy i potrzeba dalszych, pogłębionych badań na jej temat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze