Trwa ładowanie...

Kwas linolenowy

Avatar placeholder
05.01.2016 12:22
Kwas linolenowy
Kwas linolenowy

Kwas linolenowy to rodzaj kwasu tłuszczowego omega-3, który znajduje się w roślinach. Jest on podobny do kwasów EPA i DHA, które są składnikami tranu. Ciało człowieka jest w stanie zmienić kwas linolenowy w kwasy EPA i DHA. Naturalnym źródłem kwasu linolenowego są: olej rzepakowy, olej lniany, soja oraz orzechy włoskie. Kwasy tłuszczowe omega-3, w szczególności kwasy EPA i DHA, zmniejszają stany zapalne w organizmie i mogą służyć w profilaktyce przewlekłych chorób, na przykład choroby serca i zapalenia stawów. Odgrywają również istotną rolę w rozwoju mózgu i procesie wzrostu.

1. Wpływ kwasu linolenowego na organizm

Specjaliści od żywienia już od dłuższego czasu zalecają spożywanie produktów bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe oraz ograniczanie ilości tłuszczów nasyconych i tłuszczów trans w diecie. Istnieją dowody na to, że spożywanie produktów zawierających kwas linolenowy wpływa korzystnie także na stan zdrowia. Jedno z badań wykazało, że dieta bogata w ten kwas zmniejsza ryzyko zawału serca ze skutkiem śmiertelnym. Inne testy wskazały na zależność pomiędzy spożywaniem produktów z kwasem linolenowym a prawdopodobieństwem śmierci na skutek choroby serca. Osoby, których jadłospis uwzględniał produkty zawierające kwas linolenowy były mniej narażone na poważne następstwa choroby serca. Nie wiadomo jeszcze, czy suplementy diety z kwasem linolenowym są równie skuteczne. Podobnie niejasny jest wpływ kwasu na poziom cholesterolu. Badania na orzechach włoskich zawierających dużo kwasu linolenowego wykazały, że obniżają one poziom złego cholesterolu i trójglicerydów. W przypadku oleju lnianego naukowcy są podzieleni. W niektórych badaniach olej ten obniżał poziom cholesterolu u badanych, w innych nie dostrzeżono takiego działania. Niejasne jest również, czy suplementy diety z kwasem linolenowym są równie efektywne. Pewne jest natomiast działanie kwasu na ciśnienie krwi. Zarówno dieta, jak i suplementy diety z kwasami omega-3 nieznacznie je obniżają u osób z nadciśnieniem. Jedno z badań wykazało, że dieta bogata w kwas linolenowy może obniżyć ryzyko wystąpienia wysokiego ciśnienia nawet o 30%. Badania sugerują, że suplementy diety z kwasami omega-3 mogą zmniejszać stan zapalny i poprawiać funkcjonowanie płuc u chorych na astmę.

2. Jak stosować kwas linolenowy?

Dobrym źródłem kwasu linolenowego są: siemię lniane, olej lniany, olej rzepakowy, soja, olej sojowy, pestki dyni, tofu, orzechy włoskie oraz olej z orzechów włoskich. Jeśli chcesz stosować oleje z zawartością kwasu linolenowego, pamiętaj, że substancja ta może zostać zniszczona na skutek kontaktu z powietrzem, wysoką temperaturą lub światłem. W związku z tym wybieraj oleje w ciemnych butelkach i przechowuj je w chłodnym miejscu. Być może zastanawiasz się, jaka ilość kwasu linolenowego jest ci potrzebna? Osoby dorosłe powinni spożywać 1-2 g kwasu dziennie. Łyżka siemienia lnianego zawiera 2,2 g kwasu linolenowego, łyżka oleju rzepakowego – 1,3 g, a w łyżce oleju lnianego jest aż 8,5 g tego kwasu. Jeżeli nie przepadasz za tymi produktami, a chcesz skorzystać z właściwości kwasu linolenowego, rozważ stosowanie suplementów diety. Zanim jednak zaczniesz je zażywać, skonsultuj się z lekarzem, czy możesz łączyć je z przyjmowanymi lekami. Jeżeli czeka cię operacja, odstaw suplementy z kwasami omega-3 i uprzedź chirurga, że wcześniej je stosowałaś. Mogą one bowiem zwiększać ryzyko krwawienia. Także chorzy na cukrzycę lub schizofrenię powinni uważać na suplementy z kwasami omega-3. Ich ciała mogą nie być w stanie zmienić kwasu linolenowego na kwasy EPA i DHA, dlatego zamiast z suplementów powinni korzystać z produktów spożywczych bogatych w kwasy omega-3.

Zobacz film: "Co się stanie gdy zrezygnujesz z tłuszczu w diecie"

Kwas linolenowy korzystnie wpływa na organizm, ale aby skorzystać w pełni z jego właściwości, warto przyjmować go z pokarmem, a nie w formie suplementów.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze