Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Letnie odwodnienie - jak sobie z nim poradzić?

Letnie odwodnienie - jak sobie z nim poradzić?
Letnie odwodnienie - jak sobie z nim poradzić? (123rf)

Często przychodzą do mnie pacjentki, które same postawiły sobie diagnozę na podstawie lektury jakiegoś artykułu w Internecie lub posta na blogu. Opisane tam cechy określonego typu skóry czy objawy choroby dermatologicznej zdają się idealnie odpowiadać ich sytuacji. Niestety zazwyczaj już na pierwszy rzut oka mogę stwierdzić, że są to błędne rozpoznania, które, co gorsza, prowadzą do zaostrzenia problemu ze względu na źle dobrany sposób pielęgnacji lub próby leczenia domowymi sposobami zupełnie innej przypadłości niż ta „zdiagnozowana” przez pacjentkę.

Zdarza się tak na przykład z zespołem objawów zwanych skórą odwodnioną, często omyłkowo utożsamianych ze skórą suchą jako typem cery. Przyznam, że już sama nazwa może wprowadzać w błąd osoby spoza kręgu profesjonalistów. Wydaje się to dość logiczne, że jeżeli coś jest suche, to brakuje w nim wody, nasuwa się więc prosty wniosek, że chodzi tu o synonimy.

Za odwodnienie odpowiadają zazwyczaj zaburzenia gospodarki wodnej w jego głębszych warstwach. Inna przyczyna to niewłaściwa pielęgnacja, która czasem stanowi konsekwencję błędnego rozpoznania typu skóry. Natomiast cera sucha jest wynikiem nadmiernej utraty wody spowodowanej uszkodzeniem ochronnej warstwy hydrolipidowej naskórka. Dlatego zanim zaczniesz ją nawilżać, musisz zadbać o odbudowę tej naturalnej bariery. Mamy tu do czynienia z wzajemną zależnością – jeżeli skóra jest odpowiednio nawilżona, jej bariera ochronna pozostaje szczelna. Jednak kiedy z różnych powodów pojawiają się w niej drobne pęknięcia, nie może już zatrzymywać wody, która trafia na powierzchnię i paruje. Proces ten przyspieszają także wiatr, niska temperatura powietrza, klimatyzacja, ogrzewanie, nadmierne wystawianie skóry na promienie słoneczne czy opalanie w solarium. Jeżeli już skóra stanie się sucha, będzie jeszcze bardziej narażona na dalsze uszkodzenia sprzyjające odwodnieniu.

Wysychanie skóry to naturalne zjawisko. Zgromadzona w niej woda przemieszcza się na powierzchnię i paruje. Jeśli równowaga pomiędzy dostarczaniem wody z głębszych warstw, a jej parowaniem na powierzchni zostaje zachwiana, nasza skóra staje się odwodniona. W wypadku przedłużania się tego stanu naturalne procesy zachodzące w skórze zostają zaburzone, co skutkuje uszkodzeniem włókien kolagenowych i elastynowych. Przyspiesza to procesy starzenia się skóry oraz powstawania zmarszczek.

Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"

Właściwe nawilżenie skóry decyduje w dużym stopniu o jej napięciu i elastyczności. Zdrowa skóra zawiera około 20 proc. wody znajdującej się w organizmie, z czego około 70 proc. jest w skórze właściwej, a 12–15 proc. w warstwie rogowej naskórka. Naskórek odwadnia się już przy utracie 2 proc. wody. Prowadzi to do spowolnienia procesów metabolicznych i w konsekwencji skóra zaczyna się łuszczyć. Jak już wiesz, odwodnienie to przypadłość, która może Cię dotknąć niezależnie od tego, jaki masz typ cery.

Często po cudownym urlopie, podczas którego korzystałaś ze słońca czy kąpieli nasza skóra staje się mocno odwodniona i traci swoją elastyczność i sprężystość. Jest napięta i ściągnięta. Zazwyczaj skóra odwodniona jest też cieńsza od zdrowej i właściwie nawilżonej. Pojawia się również uczucie pieczenia lub swędzenie. Włókna kolagenowe i elastynowe zostają uszkodzone, co skutkuje zwiotczeniem skóry i przyspiesza proces jej starzenia się. Zmarszczki pojawiają się szybciej, są głębsze i bardziej wyraziste. Jeżeli odwodnienie skóry jest Twoim problemem, postaraj się znaleźć odpowiednie środki do pielęgnacji. Przede wszystkim sięgaj po te, które zawierają substancje o budowie chemicznej jak najbardziej zbliżonej do naturalnie produkowanych przez skórę, a także preparaty zabezpieczające naskórek przed nadmierną utratą wody. Pamiętaj też, że przy doborze kosmetyków nawilżających liczy się nie tylko ich skład, lecz również konsystencja, która powinna być dostosowanado różnych typów skóry. Jeżeli masz cerę tłustą, zastosuj lekkie emulsje, natomiast dla skóry suchej lepsze będą preparaty gęstsze, z większą ilością tłuszczu.

Jedna z głównych zasad etycznych, jakie powinny przyświecać lekarzowi, brzmi primum non nocere, czyli po pierwsze, nie szkodzić. Jest ona również bardzo praktyczna, dlatego też leczenie skóry odwodnionej powinnaś rozpocząć od porzucenia wszystkich preparatów, które mogą ją przesuszać. Zmień także złe nawyki pielęgnacyjne. Jeśli z takich czy innych powodów używasz mydła i preparatów na bazie alkoholu, to natychmiast je odstaw. Natomiast jeśli lubisz się opalać, nie przebywaj zbyt długo na słońcu, a przede wszystkim zrezygnuj z solarium. Rzuć palenie, jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś. Zerwanie z tym nałogiem przyniesie wiele korzyści nie tylko twojej skórze.

Niektórzy żyją w błędnym przekonaniu, że nie warto rezygnować z niezdrowych przyjemności, kiedy możemy zniwelować czy raczej zamaskować ich szkodliwy wpływ za pomocą rozmaitych kosmetyków lub medykamentów. Niestety taki sposób myślenia nie pomoże ci rozwiązać problemów z cerą. Kiedy już przestaniesz sobie szkodzić, sięgnij po właściwe preparaty. Wybierz odpowiednie dla Twojej skóry kremy nawilżające na dzień i odżywcze na noc, pamiętając przy tym o używaniu specjalnych kremów pod oczy ze względu na inne pH skóry w tym miejscu. Do mycia twarzy stosuj płyny micelarne,żele , ewentualnie letnią przegotowaną wodę. Raz w tygodniu zrób sobie peeling enzymatyczny, który złuszczy martwe komórki naskórka. Dzięki właściwej pielęgnacji odpowiednio nawilżysz cerę i opóźnisz proces jej starzenia się. Odpowiednio nawilżona skóra jest nie tylko kwestią estetyki, lecz ma również duży wpływ na Twój ogólny stan zdrowia, chroni cię przed negatywnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych.

Jeżeli zauważysz, że Twoje starania nie przynoszą oczekiwanego rezultatu, nie eksperymentuj z żadnymi dziwnymi metodami znalezionymi w Internecie, ale odwiedź gabinet lekarski. Specjalista z pewnością postawi właściwą diagnozę i zaproponuje odpowiednie zabiegi. Osobiście w przypadku odwodnienia skóry najczęściej stosuję mezoterapię, wykorzystując preparaty z kwasem hialuronowym. Zdecydowanie poprawia ona nawilżenie skóry i zapobiega dalszej nadmiernej utracie wody, stymulując procesy naprawcze w skórze oraz hamując ubywanie kolagenu i elastyny. Seria kilku zabiegów daje bardzo wyraźne efekty. Aby je wzmocnić, często stosuję dodatkowo peelingi medyczne, by usunąć martwy naskórek i poprawić koloryt skóry oraz jej napięcie. Pamiętaj bądź dobra dla siebie – daj skórze pić .Ona na pewno się odwdzięczy pięknym wyglądem przez długie lata.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze