Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr Anna Brinken

Największe mity na temat glutenu. Czy warto przejść na dietę bezglutenową?

Avatar placeholder
10.04.2019 08:58
Największe mity na temat glutenu
Największe mity na temat glutenu (abcZdrowie)

Ostatnio coraz więcej mówi się na temat diety bezglutenowej. Na życie bez glutenu zapanowała swego rodzaju moda. Postanowiłam rozprawić się z największymi mitami na temat diety bezglutenowej.

Czym jest sam gluten? To białko zapasowe zawarte w zbożach (pszenicy, życie, jęczmieniu).

1. Mit#1: Celiakia to alergia pokarmowa

Celiakia to trwająca całe życie immunologiczna choroba o podłożu genetycznym, charakteryzująca się nietolerancją glutenu. Działający toksycznie gluten prowadzi do zaniku kosmków jelita cienkiego, maleńkich wypustek błony śluzowej, które zwiększają jego powierzchnię i są odpowiedzialne za wchłanianie składników odżywczych.

W efekcie toksycznego działania glutenu wchłanianie pokarmu jest upośledzone, co prowadzi do wystąpienia różnorodnych objawów klinicznych. Jedyną metodą leczenia celiakii jest stosowanie przez całe życie ścisłej diety bezglutenowej.

Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"

2. Mit#2: Dieta bezglutenowa jest dobra dla każdego

Często ludzie bezpodstawnie rezygnują z glutenu w swojej diecie, co jest kosztowne i bezużyteczne. Eliminacja glutenu z diety ma znaczenie tylko wtedy, gdy cierpimy na celiakię, czyli nietolerancję glutenu, bądź też gdy zauważymy nadwrażliwość na gluten.

3. Mit#3: Celiakia i nadwrażliwość na gluten są tym samym

Te dwa pojęcia często są mylone. Celiakia to nietolerancja glutenu. Nadwrażliwość na gluten to te przypadki nietolerancji glutenu, w których w oparciu o badania diagnostyczne wykluczono celiakię i alergię na pszenicę oraz w których praktycznie brak jest zaniku kosmków jelitowych, a pomimo tego spożycie glutenu powoduje niepożądane objawy u pacjenta.

Nadwrażliwość na gluten dotyczy głównie osób dorosłych i charakteryzuje się wystąpieniem jednego lub wielu objawów, wśród których najczęstsze to: ból brzucha, wysypka, bóle głowy, uczucie ciągłego zmęczenia, biegunka, wzdęcia, osłabienie. Objawy te pojawiają się zwykle w ciągu kilku dni lub godzin po spożyciu żywności zawierającej gluten. Wstępne badania amerykańskie wskazują, że zaburzenie to może dotyczyć aż 6 proc. populacji. Zatem nadwrażliwość na gluten jest znacznie częstsza niż celiakia (ok. 1 proc. populacji).

4. Mit#4: Dieta bezglutenowa odchudza

Czy rzeczywiście istnieje związek pomiędzy gubieniem kilogramów i niejedzeniem glutenu? Niestety, ale to mit. To nadwyżka kalorii odpowiada za przybieranie na wadze, zaś sam gluten nie ma z tym nic wspólnego.

5. Mit#5: Produkty bezglutenowe są zdrowe

Wiele pokarmów pozbawionych glutenu to produkty o wysokim stopniu przetworzenia i tym samym – niezbyt zdrowe. Bezglutenowe pokarmy mogą zawierać dodatkowy cukier, syrop glukozowy, substancje zagęszczające, czyli składniki mające za zadanie polepszyć ich smak.

6. Mit#6: Na diecie bezglutenowej nie można jeść chleba

Produktami naturalnie bezglutenowymi są: kukurydza, ryż, ziemniaki, soja, proso, gryka, tapioka, amarantus, maniok, soczewica, fasola, sago, sorgo, orzechy, a także mięso, owoce i warzywa.

Za bezglutenowe uznaje się również produkty przetworzone, w których zawartość glutenu nie przekracza 20 mg na kg, i oznacza się je międzynarodowym znakiem przekreślonego kłosa. W ofercie sklepów z produktami bezglutenowymi znajdziemy bezglutenowe pieczywo, makarony i mąki.

To musisz wiedzieć

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze