Trwa ładowanie...

Nie daj się oszukać! Nie wszystko, co wydaje nam się zdrowe, tak naprawdę jest dla nas dobre

 Magdalena Pietras
20.12.2018 12:01
Nie daj się oszukać! Nie wszystko, co wydaje nam się zdrowe, tak naprawdę jest dla nas dobre
Nie daj się oszukać! Nie wszystko, co wydaje nam się zdrowe, tak naprawdę jest dla nas dobre (Zdjęcie przyjaciół / Shutterstock)

Myślisz, że każdy rodzaj aktywności fizycznej przynosi korzyść, a wieczorne podjadanie to największy grzech? Możesz się zdziwić. Nie wszystko, co przeczytamy na forach czy w poradnikach, jest zgodne z prawdą. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów tego, co wydaje się zdrowe, dobre i potrzebne, a tak naprawdę takie nie jest.

spis treści

1. Aplikacje do analizowania snu

Bez aplikacji ani rusz! Nie da się ukryć, że smartfony zagościły na dobre w naszym codziennym życiu. Dlatego jak grzyby po deszczu powstają nowe aplikacje, które mają nam ułatwić funkcjonowanie. Nauka języka obcego, prognoza pogody, najnowsze informacje, a nawet paczkometr – to wszystko mamy w zasięgu ręki. Stworzono również aplikację, która jest w stanie rozpoznać etap snu, w jakim się znajdujemy, a następnie wybudzić nas w najlepszym czasie. Nie zawsze jednak to się sprawdza. Jeśli mamy problemy z zaśnięciem, kładziemy się do łóżka zbyt późno, wówczas wcale nie budzimy się wypoczęci.

2. Gorrrąca joga

Czy słyszeliście o hot jodze? Jest to „gorąca” wersja tradycyjnej jogi. Polega ona na wykonywaniu ćwiczeń w pomieszczeniu, w którym jest bardzo wysoka temperatura (nawet do 40 stopni). Ma to powodować rozluźnienie mięśni. Niestety, taka elastyczność prowadzi często do kontuzji. Istnieje ryzyko, że po hot jodze zerwiemy więzadła, nadwyrężymy stawy, a nawet może nam pęknąć chrząstka stawowa.

Zobacz film: "Jak organizm broni się przed atakiem drobnoustrojów?"

3. Wieczorne podjadanie

Czy masz wyrzuty sumienia, gdy zjadasz coś po 18? Jeśli tak, to niepotrzebnie. Tak naprawdę, nie jest ważna godzina, o której spożywasz posiłek. Według zaleceń dietetycznych do kolacji powinniśmy zasiadać na 3 godziny przed snem – i to jest najistotniejsze. Jeśli jesteśmy aktywni do północy, jedzenie przed 18 jest bardzo męczące dla organizmu.

4. Dodatkowa suplementacja

„Witaminki, witaminki dla chłopczyka i dziewczynki...” Pamiętacie jeszcze tę piosenkę? Każde dziecko ją nuciło, bo witaminy są rzeczywiście zbawienne dla naszego organizmu. Jednak wszystko w nadmiarze może zaszkodzić. Zwracajmy więc uwagę na to, by nie przesadzić z suplementami diety. Zbyt dużo witamin w naszym organizmie to zwiększone ryzyko nowotworu, łysienie, ociężałość, bóle głowy, wymioty, łamliwość kości.

5. Owocowy wróg zębów

Na półkach sklepowych mnożą się pudełka z herbatami w wielu różnych smakach. Napój cytrynowy czy malinowy nie jest już czymś wyjątkowym. Coraz chętniej sięgamy po herbaty o nietypowych aromatach (np. cynamon czy karmel) lub o smaku owoców egzotycznych. Wypijanie filiżanki takiego płynu to prawdziwa przyjemność, ale pamiętajmy, aby dawkować ją rozsądnie. Herbaty owocowe (przede wszystkim te cytrusowe) mogą bowiem doprowadzić do erozji szkliwa. Wszystko przez zawarte w nich kwasy. Jeśli więc chcemy zachować jak najdłużej piękne i zdrowe zęby, zrezygnujemy z dodatkowej filiżanki herbaty owocowej.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze