Trwa ładowanie...

Niedobór witaminy B

Avatar placeholder
19.05.2016 08:38
Niedobór witaminy B
Niedobór witaminy B

Witaminy mają ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Całkowity lub częściowy niedobór jednej z witamin może skutkować poważnymi dolegliwościami. Na co wpływają witaminy z grupy B i jak ich niedobór może wpływać na nasze samopoczucie?

1. Co świadczy o niedoborze witamin z grupy B?

Witaminy z grupy B w dużej mierze odpowiadają za układ nerwowy. Niwelują napięcia, wspomagają metabolizm, poprawiają nastrój, dodają energii oraz wykazują dobroczynny wpływ na pracę mózgu. Każda witamina należąca do tej grupy przynosi wiele korzyści.

Witamina B1 (tiamina) dba o prawidłowy rozwój kości i wzrost. Wpływa na układ sercowo-naczyniowy oraz bierze udział w procesach energetycznych. Można ją znaleźć w produktach pochodzenia zwierzęcego, drożdżach, roślinach strączkowych, produktach grubego przemiału (otrębach, płatkach owsianych, pieczywie razowym). Niedobór witaminy B1 objawiać się może utratą apetytu, zaparciami lub zmęczeniem psychicznym.

Zobacz odpowiedzi eksperta:

Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"

Witamina B2 (ryboflawina) wpływa na narząd wzroku, dlatego o jej niedoborze świadczyć może światłowstręt, szybkie męczenie się oczu, nadwrażliwość, pogorszenie ostrości lub łzawienie. Osoby, które cierpią na niedobór tej witaminy dodatkowo mogą cierpieć na wypadanie włosów, bezsenność, problemy z koncentracją oraz choroby jamy ustnej.

Witamina B3 (nazywana niacyną lub witaminą PP) uczestniczy w syntezie hormonów płciowych, reguluje ich poziom, a także wpływa na włosy, skórę i paznokcie. Zbyt mała ilość tej witaminy w organizmie może doprowadzić do zmian skórnych, nasilić proces siwinia, a także być przyczyną problemów z jelitami.

Witamina B5 (kwas pantotenowy) wzmacnia system immunologiczny i chroni przed skutkami ubocznymi antybiotykoterapii. Jej niedobór objawić się może przebarwieniami skóry, długotrwałą biegunką oraz nerwowością.

2. Niedobór witaminy B12 jako zespół chorobowy

Witamina B12 określana jest jako kobalamina lub cyjanokobalamina. Tak jak pozostałe witaminy z grupy B wpływa na układ nerwowy, dlatego koi nerwy i wspomaga pamięć. Wzmaga również apetyt u dzieci, poprawia pamięć oraz uczestniczy w procesie wytwarzania erytrocytów.

Jej niedobór może doprowadzić do anemii, dlatego skóra osoby z niedoborem może wydawać się blada i cienka. Niedobór witaminy B12 może wywołać zespół chorobowy, którego symptomami są dolegliwości hematologiczne, neurologiczne oraz psychiatryczne. Niedobory witaminy B12 powodują zaburzenia czucia głębokiego i czucia ułożenia kończyn. Chory może mieć uczucie niezgrabnych nóg i problemy z wyczuciem gruntu, a także osłabienie i zaburzenia pamięci - tłumaczy dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska.

Witaminy z grupy B znajdują się w wielu produktach spożywczych. Warto zatem dbać o odpowiednio zbilansowaną dietę, a w przypadku pojawienia się dolegliwości skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.  W wielu przypadkach konieczna może być suplementacja.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze