Trwa ładowanie...

Jak pozbyć się wody z organizmu - metody

Gdy twoja waga wzrosła, zastanów się, jak pozbyć się wody z organizmu
Gdy twoja waga wzrosła, zastanów się, jak pozbyć się wody z organizmu

Cierpisz na obrzęki nóg, czujesz się opuchnięta, zmęczona i napompowana jak balon, a twoja waga się waha? To może oznaczać, że w twoim organizmie zgromadził się nadmiar płynów.

spis treści

Być może jest to objaw syndromu napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Wiąże się ona ze zmianami w hormonalnymi występującymi przed rozpoczęciem okresu.

Jednak zatrzymanie wody to również skutek spożywania nadmiernej ilości soli oraz objaw nieprawidłowej pracy nerek, serca, wątroby czy tarczycy. Nie należy więc tego problemu lekceważyć.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

Zapomnij o lekach na odwodnienie. Poniżej znajdziesz domowe sposoby, które pomogą ci pozbyć się nadmiaru płynów z organizmu.Jeśli jednak nie zadziałają, skonsultuj się z lekarzem.

1. Po pierwsze: pij wodę!

Brzmi absurdalnie? Otóż, przyczyną gromadzenia się płynów w organizmie może być właśnie picie zbyt małej ilości wody. Dzieje się tak, ponieważ kiedy mało pijesz, organizm dostaje sygnał, aby zacząć oszczędzać płyny, by w ten sposób obronić się przed odwodnieniem. Poza tym, wydalany z moczem sód pozostaje w organizmie, a to jeszcze utrudnia odpływ wody z tkanek.

Niedostateczna ilość wody w organizmie ma negatywny wpływ na pracę nerek, wątroby, a także na procesy cyrkulacji i wypłukiwania toksyn z naszego ciała oraz spalanie tłuszczu. To wszystko objawia się wzdętym, obrzmiałym brzuchem rano.

Dietetycy zalecają, aby pić około dwóch litrów wody dziennie (osiem szklanek). Nie lubisz „zwykłej” wody? Do dzbanka wrzuć kilka listków mięty, plasterek cytryny lub pomarańczy, kilka truskawek. Pamiętaj jednak, by pić ją regularnie, powoli, małymi łykami w niewielkich odstępach czasu. W ten sposób dasz organizmowi sygnał, że nie musi zbierać wody na zapas.

2. Po drugie: wyrzuć solniczkę!

Jak mantrę powtarzasz sobie, że sól zatrzymuje wodę w organizmie, jednak nie robisz nic by ograniczyć jej spożycie. Wyeliminowanie jej z diety nie tylko zapobiegnie nadmiernemu gromadzeniu się płynów, ale także pomoże uniknąć nadciśnienia, miażdżycy, chorób nerek, nowotworów żołądka, cukrzycy typu 2, otyłości czy chorób układu nerwowego.

Wystarczą dwa tygodnie, aby odzwyczaić się od jedzenia słonych potraw. Zupy, sałatki, mięsa, sosy można przyprawiać świeżymi lub suszonymi ziołami, które nie tylko wpłyną na walory smakowe dań, ale także dostarczą nam witamin, soli mineralnych oraz podkręcą metabolizm.

Zwracaj też uwagę na etykiety. Unikaj produktów, które zawierają nadmiar soli, dotyczy to przede wszystkim wysoko przetworzonej żywności. W tej grupie znajdują się m.in. chipsy, krakersy, orzeszki, konserwy, marynaty, gotowe dania i sosy, soki warzywne, ketchup, zupki w proszku.

3. Po trzecie: rusz się z kanapy!

Siedząca praca i mała aktywność fizyczna sprawiają, że krew wolniej krąży. Przyczynia się to do zatrzymania płynów w tkankach, co w konsekwencji prowadzi do pojawienia się obrzęków nóg w okolicach kostek. Najlepszą receptą na poprawę krążenia jest aktywność fizyczna. Ile ruchu potrzebujemy? Oczywiście jak najwięcej, ale wystarczy już 30 minut dziennie, aby uporać się z obrzękami.

Jeśli masz pracę siedzącą i doskwiera ci opuchlizna kostek, co kilka minut unoś nogi równolegle do podłogi. Rób też częste przerwy, aby się rozprostować. Zrezygnuj z samochodu na rzecz komunikacji miejskiej, używaj schodów zamiast windy, a twoje ciało na pewno ci za to podziękuje.

4. Po czwarte: zmień dietę!

Aby poradzić sobie z nadmiarem wody, zmień nawyki żywieniowe. Wprowadź do codziennego menu więcej świeżych warzyw i owoców, produkty bogate w błonnik oraz naturalne probiotyki.

Warzywa i owoce obfitują w potas, który neutralizuje szkodliwe działanie sodu. Znajdziesz go np. w  grochu, fasoli, soczewicy, soi, a także w bananach. Truskawki, arbuzy, czereśnie, melony, grejpfruty zawierają dużo wody, poza tym wykazują właściwości moczopędne. Podobnie jak pietruszka, natka pietruszki i natka pietruszki, pomidory czy ogórki.

Odpowiednia ilość błonnika w diecie pozwali pozbyć się nadmiaru wody. Która zalega w jelitach. Znajdziesz go m.in. w pełnoziarnistym pieczywie, płatkach owsianych, otrębach, bakaliach, nasionach chia. Dodatkowo błonnik pozwoli uporać się z uporczywymi zaparciami.

Warto także zadbać o florę bakteryjną w jelitach. W tym celu sięgaj po kefiry i kiszonki, czyli naturalne probiotyki, które odkwaszają organizm.

5. Po piąte: pij ziołowe herbatki!

Regularne picie ziołowych herbatek również może pomóc w szybkim uporaniu się z problemem gromadzenia wody organizmie. Sięgnij po moczopędne zioła takie jak koper włoski, krwawnik, mniszek, pokrzywa, skrzyp, czarny bez, brzoza.

6. Po szóste: idź na masaż!

W usunięciu nadmiaru zgromadzone w organizmie wody może pomóc masaż limfatyczny. Pobudza on krążenie krwi i limfy, pomaga usunąć toksyny, a dodatkowo ujędrni skórę i pozwoli rozprawić się z cellulitem.

Drenaż stosujme się głównie przy problemach z żylakami i przy zespole ciężkich nóg, a także, by przyspieszyć regenerację organizmu po operacjach, urazach itd. Drenaż stanowi także integralny element kuracji odchudzających. Zanim jednak zapiszesz się na masaż, skonsultuj się z lekarzem, ponieważ istnieje dużo przeciwwskazań do wykonania tego zabiegu.

7. Jeśli nadmiar wody wciąż się utrzymuje

Jeżeli przetestowałaś już wszystkie sposoby, a obrzęki nadal się utrzymują, może to być objaw groźnej choroby. Dlatego nie lekceważ tego i jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem.

Uważaj także na reklamowane suplementy diety na odwodnienie. Nie używaj ich na własną rękę. Farmaceutyki mogą bowiem jedynie zamaskować poważny problem ze zdrowiem.

 

Zobacz także: 5 prysznicowych nawyków, które niszczą Twoją skórę

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze