Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Frank

Nowy wskaźnik masy ciała zastąpi BMI?

Avatar placeholder
03.02.2016 11:11
Nowy wskaźnik masy ciała zastąpi BMI?
Nowy wskaźnik masy ciała zastąpi BMI? (Zdjęcie mężczyzny / Shutterstock)

Naukowcy opracowali nowy wskaźnik, który precyzyjniej, niż stosowany dotychczas BMI, przewiduje ryzyko chorób związanych z otyłością, a także ryzyko przedwczesnej śmierci. Pod uwagę brany jest rodzaj sylwetki, a nie tylko wzrost i waga.

BMI (ang. body mass index) jest najpopularniejszym i najczęściej stosowanym wskaźnikiem, który pozwala określić, czy masa ciała jest prawidłowa. W celu ustalenia BMI należy podzielić masę ciała (podaną w kilogramach) przez wzrost (podany w metrach) podniesiony do kwadratu. Wartość BMI koreluje dodatnio z ryzykiem chorób związanych z otyłością.

Z uwagi na to, iż w obliczeniu BMI brane pod uwagę są jedynie dwa parametry, zdaniem ekspertów, nie odzwierciedla dokładnie stopnia otyłości. Porównując dwie osoby o tej samej masie ciała i tej samej wartości BMI, może zdarzyć się, że mają one zupełnie inny typ sylwetki, a tkanka tłuszczowa jest inaczej rozmieszczona.

Wskaźnik BMI jest nieadekwatny dla osób bardzo niskich, bardzo wysokich oraz dla osób wykazujących obrzęki związane np. z niewydolnością nerek, czy też dla osób charakteryzujących się silnie rozbudowaną tkanką mięśniową. Ze względu na ignorowanie szeregu czynników, które mogą pomóc w określeniu zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie oraz rodzaju sylwetki, naukowcy opracowali nowy wskaźnik, łączący wymienione wyżej aspekty.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

Naukowcy są zdania, że nowy wskaźnik SBSI jest dokładniejszy. Lepszym wyznacznikiem przewidującym ryzyko zdrowotne jest rozłożenie tkanki tłuszczowej w ciele, a nie masa ciała całkowita.

Może zdarzyć się, że osoby, u których duża część wagi przypada na okolice tułowia, mają znacznie większe ryzyko zachorowania i przedwczesnej śmierci niż te, których waga rozłożona jest peryferyjnie, zwłaszcza w dolnej części ciała. Z tego powodu stworzono SBSI i przetestowano je. Dzięki analizie prawie 12 tys. badanych pokazano, że wskaźnik ten lepiej przewiduje śmiertelność niż BMI.

Naukowcy z Uniwersytetu Zachodniej Wirginii przeanalizowali dane 11 808 osób w wieku od 18 do 85 lat. Po analizie badacze doszli do wniosku, że należy stworzyć nowy wskaźnik na podstawie antropometrycznych czynników kształtu ciała i jego rozmiaru.

12 sposobów na odchudzanie bez diety
12 sposobów na odchudzanie bez diety [12 zdjęć]

Odchudzanie nie musi być męczące. Wszystko zależy od tego, jak podejdziesz do procesu pozbywania się

zobacz galerię

Analiza badanych osób miała na celu potwierdzenie skuteczności SBSI w ocenie ryzyka śmiertelności. Wyniki badań potwierdziły, iż nowy wskaźnik znacznie lepiej określa ryzyko śmiertelności w wyniku chorób związanych z otyłością, niż popularne dotychczas BMI.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze