Trwa ładowanie...

Ocet kokosowy. Poznaj jego właściwości i zastosowanie

Avatar placeholder
27.11.2019 17:05
Ocet kokosowy ma bursztynowy lub biały kolor
Ocet kokosowy ma bursztynowy lub biały kolor (kuchnia wp )

Ocet kokosowy to ocet, którego właściwości i walory smakowe są doceniane zwłaszcza w kuchniach wschodu. Zasługuje on na docenienie nie tylko ze względu na swój wyrazisty smak i bursztynowy kolor. Spośród innych produktów tego typu wyróżnia go bardzo niska kaloryczność i niewielka zawartość węglowodanów, dlatego powinien się on znaleźć w kuchni osób odchudzających się. Poza tym ocet kokosowy zawiera liczne minerały oraz witaminy. Sprawdź, jakie właściwości ma ocet kokosowy i jakie znalazł zastosowanie w kuchni.

spis treści

1. Jak powstaje ocet kokosowy?

Ocet kokosowy to nektar z drzewa palmowego, który jest bardzo popularny w kuchni azjatyckiej. Naturalny ocet kokosowy powstaje ze sfermentowanego nektaru kokosowego, pozyskanego poprzez nacinanie łodyg palmy kokosowej. Zebrany w ten sposób surowiec poddaje się procesowi fermentacji, który zazwyczaj trwa 60 dni. W jego składzie nie ma nic poza sfermentowanym nektarem z palmy kokosowej.

W sklepach można znaleźć też ocet wytworzony na bazie sfermentowanej wody kokosowej.

Zobacz film: "Sprawdź, dlaczego warto włączyć olej kokosowy do diety"

Ocet kokosowy jest powszechnie stosowany na Filipinach i w wielu krajach azjatyckich.

Właścwości młodego kokosa
Właścwości młodego kokosa [7 zdjęć]

O kokosie powiedziano już wiele. Wiemy, że ten egzotyczny orzech jest pełen właściwości odżywczych.

zobacz galerię

2. Jak wygląda i smakuje ocet kokosowy?

Ocet kokosowy ma zwykle biały lub bursztynowy kolor, jest raczej mętny. Ma łagodniejszy smak niż ocet jabłkowy.

Ocet kokosowy będzie świetnym dodatkiem do dressingów, zup, sosów czy marynat. Za butelkę o pojemności 250 ml zapłacimy ok. 16 zł.

3. Jakie witaminy i minerały zawiera ocet z kokosa

Ocet kokosowy jest źródłem licznych witamin i składników mineralnych, takich jak:

  • witamina C
  • witaminy z grupy B
  • potas
  • cholina
  • bor
  • żelazo
  • fosfor
  • mangan
  • magnez
  • potas
  • cynk

To także doskonałe źródło polifenoli.

4. Jakie właściwości ma ocet kokosowy?

4.1. Wspomaga trawienie

Podczas fermentacji nektaru kokosowego powstają bakterie probiotyczne, które wpływają korzystnie na florę bakteryjną jelit. Dzięki zawartości kwasu octowego ocet kokosowy pomaga też w zwalczaniu bakterii i wirusów, w tym bakterii E.coli, które są przyczyną zatruć pokarmowych.

4.2. Wspiera wątrobę

Jak wynika z badań opublikowanych w ''BMC Complementary and Alternative Medicine'' w 2017 r., ocet kokosowy ma też korzystny wpływ na wątrobę. Wspomaga jej działanie i przyśpiesza regenerację. Wykazuje działanie przeciwzapalne i chroni wątrobę przed uszkodzeniami.

4.3. Obniża poziom cukru we krwi

Ocet kokosowy może też wspomagać regulację poziomu cukru we krwi. Dzięki temu może zmniejszać ryzyko insulinooporności i cukrzycy typu 2.

Ma też niski indeks glikemiczny (IG 35), dlatego poleca się go diabetykom.

4.4. Zmniejsza ryzyko miażdżycy

Ze względu na wysoką zawartość polifenoli ocet kokosowy przyczynia się do obniżenia ciśnienia i poziomu cholesterolu. Regularnie spożywany może zmniejszyć ryzyko zachorowania na miażdżycę i choroby serca.

4.5. Odchudza

Ocet kokosowy, podobnie jak ocet jabłkowy, może być też stosowany przez osoby, które mają problem z nadmiarem kilogramów. Ocet kokosowy hamuje apetyt. Dzięki temu, że wspomaga regulację poziomu cukru we krwi, sprawia też, że nie odczuwamy napadów ''wilczego głodu''.

Według badań, spożywanie dwóch stołowych łyżek octu kokosowego dziennie może zmniejszyć masę ciała o ok. 1,7 kg w ciągu 12 tygodni. Oczywiście sam ocet nie sprawi magicznie, że schudniemy. Ważna jest też odpowiednia dieta i aktywność fizyczna.

Dodatkowo ocet kokosowy ma neutralne pH, więc nie zaburza równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie.

Wystarczy dodać kilka kropli octu kokosowego do codziennych posiłków, żeby móc korzystać z tych wszystkich zdrowotnych właściwości.

Używacie w swojej kuchni octu kokosowego? Dajcie znać na dziejesie.wp.pl

Dowiedz się więcej:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze