Trwa ładowanie...

Olej palmowy jest w wielu produktach, które jesz codziennie. "To produkt szkodliwy"

Avatar placeholder
20.12.2019 20:18
Olej palmowy jest jednym z najczęściej używanych olejów roślinnych na świecie
Olej palmowy jest jednym z najczęściej używanych olejów roślinnych na świecie (123RF)

Kiedy słyszysz "olej palmowy", pewnie zapala ci się w głowie czerwona lampka. Ale czy wiesz, dlaczego owiany jest złą sławą? Niestety, większość z nas nie ma pojęcia, w jakich produktach się znajduje, a jeszcze mniej jest świadomych, jak wpływa na organizm.

spis treści

1. Olej palmowy

Od kilku miesięcy w mediach na całym świecie trwa debata dotycząca oleju palmowego.

Zaczęło się od doniesień, że w niektórych sklepach, głównie w Niemczech i we Włoszech, wycofano z oferty popularny krem orzechowo-czekoladowy znanej marki. Wszystko za sprawą informacji Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności, według której jest on rakotwórczy. Winowajcą okazał się olej palmowy, którego używa się do jego produkcji i który po podgrzaniu do temperatury 200 stopni wykazuje działanie kancerogenne.

Zobacz film: "Olej palmowy – dlaczego musisz go unikać"

Producent wydał oświadczenia, że produkt jest bezpieczny, ale konsumenci zaczęli pytać, gdzie jeszcze jest olej palmowy i dlaczego wciąż się go stosuje.

W dyskusję włączyli się również ekolodzy - okazało się, że wytwarzenie oleju palmowego destrukcyjnie wpływa na środowisko. Wydaje się, że najwięcej szkód olej ten przyniósł jego największemu producentowi – Indonezji.

Jeszcze 40 lat temu kraj w 99 proc. był pokryty lasami. Jednak gdy w latach 70. XX wieku zaczęto intensywnie produkować olej, zalesienie spadło do 49,8 proc. Zmiana ekosystemu powoduje wiele zagrożeń. Zauważa się m.in. wzrost emisji dwutlenku węgla, a także większe ryzyko pożarów i powodzi.

Wycięcie lasów ma wpływ również na bioróżnorodność. Naukowcy alarmują, że powoduje to zagrożenie istnienia unikalnych i bardzo wrażliwych gatunków, takich jak orangutany, tygrysy i słonie. Plantacje oleju palmowego powodują także produkcję ścieków, które zawierają toksyczne związki. Rodzą też problemy natury społecznej. Ludność lokalna bowiem traci swoje grunty i ma ograniczony dostęp do środowiska.

2. Właściwości oleju palmowego

Jeśli ekologiczne argumenty do ciebie nie przemawiają, zdrowotne powinny. Powszechnie uważa się, że olej palmowy jest szkodliwy. To nie do końca prawda, a kwestia ta jest bardziej skomplikowana.

W pierwotnej formie olej palmowy jest źródłem karotenoidów, silnych przeciwutleniaczy, które pozytywnie wpływają na organizm. Jest także bogaty w witaminy, głównie E i K. Wszystko diametralnie zmienia się po jego rafinacji.

- Niepoddany procesowi oczyszczania olej palmowy ma ciemnopomarańczowy kolor. To skutek występowania w nim karotenoidów – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie Maja Chmarzyńska, technolog żywności.

- Niestety, podczas rafinacji produkt traci kolor i tym samym ogromną ilość cennych składników. W przemyśle spożywczym stosowany jest olej palmowy rafinowany oraz utwardzony lub częściowo utwardzony. Można więc powiedzieć, że jest to produkt nie tylko bezwartościowy, ale nawet szkodliwy ze względu na bogactwo tłuszczy trans - dodaje ekspertka.

Niestety, spożywanie oleju palmowego wiąże się z negatywnymi skutkami. Najgorsze są tłuszcze trans, które mogą prowadzić do nowotworów, a w wielu krajach zakazano ich stosowania.

Olej palmowy ma także wpływ na poziom cholesterolu i tym samym zwiększa prawdopodobieństwo zachorowań na choroby serca takie jak zawał czy udar.

- Olej palmowy w nadmiarze może bardzo zaszkodzić zdrowiu przez m.in. podniesienie cholesterolu, a szczególnie frakcji LDL, potocznie nazywanej złym cholesterolem, i obniżenie dobrego HDL – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie Piotr Żeberkiewicz, dietetyk.

I dodaje: – Ze względu na to, w jakim jest stanie po procesie rafinacji, jestem zwolennikiem całkowitego wyeliminowania go z diety.

3. W jakich produktach znajdziemy olej palmowy?

Jeśli myślisz, że rzadko jesz produkty zawierające olej palmowy i nie masz się czym martwić, możesz być w błędzie. Producenci na potęgę stosują ten składnik.

- Olej palmowy jest jednym z najczęściej używanych olejów roślinnych na świecie. Jest to spowodowane tanią produkcją i sporą wydajnością. Poza tym jest łatwy w przechowywaniu. Zawiera duże ilości nasyconych kwasów tłuszczowych, które nie jełczeją – wyjaśnia technolog żywności.

Lista produktów, w których użyto oleju palmowego, jest długa. Znajdziemy go zarówno w słodkich orzechowych lub kakaowych produktach do smarowania kanapek, a także w majonezach, margarynach do pieczenia, lodach i słodyczach.

Ponadto olej palmowy znajduje się w gotowych produktach w proszku, np. budyniach i produktach wysokoprzetworzonych, takich jak chipsy, paluszki, krakersy i inne słone przekąski.

Nie brakuje go również w fast foodach. Może się go więc spodziewać w zapiekankach, pizzy, frytkach, zupkach instant, a także gotowych daniach, np. sosach w słoikach.

Wyliczać można długo, a gdy bardziej się nad tym zastanowimy, może się okazać, że codziennie wręcz "ładujemy" w siebie olej palmowy. W dodatku robimy to nieświadomie.

- Producenci próbują się prześcignąć w tym, jak ukryć informacje o tym, co znajduje się w różnych produktach. Olej palmowy jest opisany głównie jako "olej roślinny". Jest to oczywiście prawdą, lecz moim zdaniem jest to wprowadzenie klienta w błąd. Inną formą jest oznaczenie E471 lub emulgator E471 - wyjaśnia dietetyk Piotr Żeberkiewicz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze