Trwa ładowanie...

Owoce w syropie. Zdrowa przekąska czy kaloryczna bomba? Dietetyk odpowiada

Avatar placeholder
28.11.2018 08:45
Czy owoce w syropie są zdrowe?
Czy owoce w syropie są zdrowe? (123RF)

Smaczne i słodkie, ładnie wyglądają, można ich używać na setki sposobów. Owoce w syropie. Czy są zdrowe? Czy każdy z nas może je jeść? Na co powinniśmy zwracać uwagę wybierając tego typu produkty? Zapytaliśmy o to dietetyka Ewę Białecką.

1. Owoce w syropie

Wyglądają niezwykle apetycznie. Pokrojone na mniejsze kawałki lub zanurzone w całości w delikatnym, słodkim syropie. Truskawki, jagody, wiśnie, żurawina, brzoskwinie, maliny... Kuszące na sklepowych półkach owoce w syropie to jednak produkt o którym niewiele wiemy. Jak jest tworzony? Co kryje się w tym słodkim specjale?

- Oprócz owoców i dodanego cukru, w skład kupionego przetworu często wchodzi syrop glukozowo-fruktozowy, który niestety sieje spustoszenie w naszym organizmie. Może zakłócać pracę wątroby, sprawiać, że czujemy się ciągle głodni, podwyższać poziom złej frakcji cholesterolu LDL i trójglicerydów, przyczyniać się do rozwoju cukrzycy typu 2, tym samym zwiększając ryzyko otyłości – wyjaśnia w rozmowie z WP abcZdrowie Ewa Białecka, dietetyk.

Jak zapewnia nas ekspert, coraz więcej firm rezygnuje ze "wzbogacania" swoich produktów syropem glukozowo-fruktozowym. Jednak jako świadomi konsumenci powinniśmy zdawać sobie sprawę z jego istnienia i potencjalnego wykorzystania. Jak podkreśla specjalistka, dobrym nawykiem jest czytanie etykiet.

Zobacz film: "Jedz banany. Przedłużysz swoje życie"

Co jeszcze w takim razie kryje się w tym apetycznie wyglądającym słoiku?

- Oprócz owoców znajdują się w nich w niewielkich ilościach niegroźne dla naszego organizmu, ale potrzebne do zachowania trwałości i świeżości produkty regulatory kwasowości i/lub przeciwutleniacze np. kwas cytrynowy i kwas askorbinowy - mówi dietetyk.

Warto zwrócić również uwagę na owoce, które zostały zanurzone w słodkim syropie. One również zawierają w sobie bardzo dużo cukru.

- Taki zestaw funduje nam prawdziwą bombę kaloryczną, dlatego zalecamy ograniczyć te produkty do minimum – mówi nasz ekspert. - U osobów borykających się z nadwagą, otyłością czy z problemami dietozależnymi najlepiej całkowicie wyeliminować je z codziennego jadłospisu. Oprócz dodatkowych kalorii, nadmiar cukru w organizmie powoduje problemy z pamięcią, nadpobudliwość, hiperglikemię, psucie się zębów, częste infekcje i wiele innych dolegliwości – wyjaśnia.

2. Owoce w puszce

Skoro jedzenie owoców w syropie może negatywnie wpłynąć na naszą dietę, może owoce w puszce są lepszym wyborem? W końcu w nich również są smaczne owoce w słodkiej zalewie. Co więcej, takie opakowanie ma długą datę ważności. Czy zatem puszki są dla nas bezpieczne?

- Głównym składnikiem większości puszek spożywczych jest aluminium. Przy dłuższym kontakcie z żywnością pierwiastek ten może do niej przenikać – mówi dietetyk. - Ważny jest też rodzaj trzymanego w puszce jedzenia. Produkty mocno dosalane lub kwaśne szybciej wchodzą w interakcję z glinem, dlatego raczej wystrzega się spożywania wyrobów, takich jak np. pomidory czy ryby. Owoce, pod względem wchłaniania glinu, nie powinny stanowić dla nas zagrożenia. Ponadto, pierwiastek taki jak glin, w prawie niezmienionej formie zostaje wydalany przez zdrowe, dorosłe osoby wraz z moczem. Spożywanie produktów puszkowanych ograniczyć powinny osoby starsze i dzieci, u których wydalanie jest mniej efektywne – dodaje.

Niestety, aluminium to niejedyny szkodliwy dla ludzi składnik. Do produkcji puszek używa się także owianego złą sławą bisfenolu A (BPA). Czy jego obecność na etykiecie powinna wzbudzić nasz niepokój?

- To organiczny związek stosowany do tworzyw sztucznych, a niestety mający bardzo zły wpływ na ludzki organizm. Przypuszcza się, że BPA ma negatywny wpływ na działanie układu hormonalnego i nerwowego. Co więcej, BPA może przyczyniać się do rozwoju chorób, takich jak cukrzyca typu 2, otyłość i zaburzenia pracy serca – mówi Ewa Białecka.

Czy wiesz, które owoce zawierają najwięcej cukru, a które najmniej?
Czy wiesz, które owoce zawierają najwięcej cukru, a które najmniej? [7 zdjęć]

Mówi się, że „cukier odżywia mózg”. I rzeczywiście, jest niezbędny do jego prawidłowego funkcjonowania.

zobacz galerię

Jak podkreśla ekspert w rozmowie z WP abcZdrowie, prawdopodobieństwo przenikania bisfenolu A do żywności jest większe w wyższych temperaturach, a także w kontakcie z kwaśnymi i słonymi produktami. Na szczęście nie wszystkie puszki z owocami dostępne w sklepie mają w składzie bisfenol A. Opakowanie, które jest dla nas całkowicie bezpieczene powinno być oznaczone nazwami "BPA free" lub "Bisphenol A free".

3. Owocowe przetwory

Okazuje się więc, że zarówno owoce w syropie, jak i w puszce mają swoje plusy i minusy. Zdaniem Ewy Białeckiej najlepszym rozwiązaniem jest więc własnoręczne przygotowanie domowych przetwotworów z owoców.

- Unikniemy konsumpcji syntetycznych dodatków do żywności, które często są stosowane są przy produkcji tego typu produktów żywnościowych. Nie dodajemy wówczas ani syropu glukozowo-fruktozowego, ani sztucznych przeciwutleniaczy. Nie jesteśmy narażeni na toksyczne substancje występujące w puszkach, a cukru możemy po prostu dodać znacznie mniejszą ilość. Starajmy się jednak dbać o zdrowie i wybierać owoce świeże oraz nieprzetworzone – mówi.

A co, jeśli nie możemy pozwolić sobie na przygotowywanie domowych weków? Czy będziemy pozbawieni wyjątkowego smaku owoców w słodkim syropie? Na szczęście nie. Wystarczy, że podejdziemy do zakupów świadomie. Zapytaliśmy eksperta, na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę. Jak podkreśla Ewa Białecka, wybierając tego typu produkty w sklepie lepiej się zdecydować na owoce w szklanych słoikach. Aluminiowe bowiem mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Co więcej, wykorzystanie tego pierwiastka w przemyśle szkodzi środowisku.

- Niezwykle ważnym jest czytanie etykiety każdego z produktów, które wybieramy. To uchroni nas przed zgubnym działaniem niepożądanych dodatków do żywności. Czym prostszy skład - tym lepiej - dodaje.

- Dlatego, jeżeli zdecydujemy się na kupno owoców w syropie, zwróćmy uwagę, czy w składzie nie widnieje przede wszystkim syrop glukozowo-fruktozowy, który w zupełności nie jest potrzebnym składnikiem tego typu żywności, a należy po prostu do tańszych (o wiele gorszych) zamienników cukru.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze