Trwa ładowanie...

Owowegetarianizm - na czym polega, zalety, rodzaje jajek w diecie

 Paula Jakubasik
31.03.2021 14:56
Owowegetarianizm to odmiana wegetarianizmu, która akceptuje spożywanie jajek.
Owowegetarianizm to odmiana wegetarianizmu, która akceptuje spożywanie jajek. (gettyimages)

Owowegetarianizm to jedna z odmian diety bezmięsnej, która dopuszcza spożywanie jajek. Poza jajkami w diecie nie ma miejsca dla innych produktów odzwierzęcych - mięsa, ryb, owoców morza, podrobów, żelatyny czy podpuszczki. Owowegatarianizm jest mniej redakalny niż standardowa dieta wegetariańska, co warto o nim wiedzieć?

spis treści

1. Czym jest owowegetarianizm?

Owowegetarianizm (łac. ovum-jajko, vegetatio-roślinność) to rodzaj wegetarianizmu, który zezwala na spożywanie jaj kurzych, przepiórczych, gęsich czy strusich. Jadłospis w głównej mierze składa się z produktów pochodzenia roślinnego, nie brakuje w nim warzyw, owoców, strączków, zbóż, orzechów, ziół czy olejów.

Owowegetarianie nie akceptują żadnego gatunku mięsa, mleka ani przetworów mlecznych, takich jak jogurt, maślanka, kefir czy twaróg. Owowegetarianizm to również styl życia, który wyklucza używanie kosmetyków, zawierających substancje odzwierzęce.

Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"

Zwolennicy tego sposobu życia nie noszą także naturalnych futer ani odzieży ze skóry naturalnej. Jednocześnie sprzeciwiają się krzywdzeniu zwierząt, masowym hodowlom, a także krytykują przemysł rozrywkowy, na przykład cyrki.

2. Dlaczego owowegetarianie nie wykluczają jajek z diety?

Spożywanie jajek jest kwestią kontrowersyjną, ponieważ często poruszany jest temat, według którego jajka są fazą rozwoju nowych osobników. Dodatkowo większość jaj w sklepie jest pozyskiwana z ogromnych ferm, które nie zwracają większej uwagi na jakość życia kur.

Mimo to, owowegetarianie są zdania, że jajka są bardzo wartościowe dla organizmu i umożliwiają uzupełnienie niedoborów białka i substancji odżywczych. Przede wszystkim, są bogate w aminokwasy egzogenne, które człowiek musi dostarczać wraz z pożywieniem.

Dodatkowo są źródłem witaminy A, E, K, D oraz witamin z grupy B. Zawierają również wapń, żelazo, magnez, fosfor, sód czy potas. Ortodoksyjni owowegetarianie kupują jedynie jajka z chowu ekologiczneg lub z wolnego wybiegu. Zwolennicy tego sposobu żywienia są zdania, że w kontrolowanych hodowlach nie dochodzi do zapłodnienia kur, więc w jajach nie znajdują się zarodki.

3. Zalety owowegetarianizmu

Owowegetarianie są skupieni na dbaniu o środowisko naturalne, zwierzęta, a także o własne zdrowie. Większość z nich jest na bieżąco z najnowszymi informacjami w zakresie dietetyki i potrafi przygotowywać pełnowartościowe posiłki.

Zwolennicy owowegatarianizmu znają znaczenie aminokwasów egzogennych, nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin z grupy B, wapnia, żelazu czy selenu. Są świadomi, że w produktach roślinnych wartościowe substancje występują w małych ilościach lub są gorzej przyswajalne. Z tego względu w jadłospisie często umieszczają jajka.

Owowegetarianizm jest mniej kaloryczny niż standardowa dieta i składa się z produktów nieprzetworzonych. Spożywanie dużych ilości warzyw i owoców jest korzystne dla zdrowia, obniża poziom cholesterolu i zmniejsza ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. Jedyną problematyczną kwestią może być niedobór białka, ale sposobem na jego uzupełnienie jest spożywanie jajek w dowolnej postaci.

4. Jakie jajka jedzą owowegetarianie?

Owowegetarianie akceptują spożywanie wielu rodzajów jaj. Poza kurzymi często sięgają po przepiórcze, które charakteryzuje wyższa zawartość miedzi, beta-karotenu oraz aminokwasów. Poza tym, ich przygotowanie zajmuje mniej czasu.

W jadłospisie owowegetariańskim rzadziej znajdują się jajka kacze i gęsie, ponieważ są ciężkostrawne i nie każdemu odpowiada ich wyrazisty smak. Częściej na talerzu lądują jajka strusie, które mogą ważyć nawet 1,5 kilograma.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze