Trwa ładowanie...

Pięć oznak przedawkowania kofeiny

Avatar placeholder
06.05.2017 13:05
kawa z ekspresu
kawa z ekspresu (Fotolia)

Po przebudzeniu nie możesz otworzyć oczu bez choćby łyka porannej kawy? W ciągu dnia nie masz siły pracować, jeżeli nie zrobisz sobie przerwy na filiżankę czarnego, mocnego napoju? To może świadczyć o uzależnieniu od kofeiny.

Badania potwierdzają dobroczynny wpływ kawy na organizm. Dzięki niej zwiększa się m.in. wydolność umysłowa i wydajność w ciągu całego dnia. Zbyt duże jej ilości mogą jednak mieć niekorzystny wpływ na zdrowie.

Przyjmowanie nadmiernie wysokich dawek kofeiny może prowadzić m.in. do bezpłodności. A więc jaka dawka kofeiny jest bezpieczna dla organizmu?

Zaleca się przyjmowanie nie więcej niż 300 mg w ciągu dnia. Pamiętajmy, że substancja ta występuje nie tylko w kawie. Jej źródłem są napoje dla sportowców, niektóre suplementy, a nawet leki.

Zobacz film: "Jaka kawa na jaką porę dnia?"

Oto znaki ostrzegawcze, które wysyła nasz organizm, gdy dostarczymy mu zbyt duże pobudzającej substancji.

Przeczytaj również:

Choruje 3 miliony Polaków. Rozwiąż test i sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka

1. Odczuwasz popołudniowy spadek formy

Czy wiesz, że w puszce coli jest niemal tak dużo kofeiny jak w filiżance espresso? Wypicie kilku porcji napoju może działać tak samo jak spożycie zbyt dużej ilości kawy. Nasze ciśnienie gwałtownie podskoczy, a potem drastycznie spadnie, co skutkuje obniżeniem energii i produktywności. Co więcej, zawarta w coli soda niszczy szkliwo zębów.

2. Twój mocz ma pomarańczową barwę

Kawa wykazuje działanie moczopędne, a zwiększenie ilości oddawanego moczu może prowadzić do odwodnienia. Tracimy zbyt dużo płynów ustrojowych, co sygnalizowane jest właśnie poprzez pomarańczowy lub ciemnożółty kolor uryny.

Aby temu zapobiec, nie powinniśmy pić więcej niż 1-2 filiżanki kawy dziennie.

3. Nie możesz spać

Czas wchłaniania kofeiny wynosi około godziny. Ma ona ponadto bardzo długi okres półtrwania – utrzymuje się w organizmie przez kilka godzin, co może mieć negatywny wpływ na cykl snu.

Jeżeli nie możesz zasnąć dłużej niż przez pół godziny, postaraj się ostatnią kawę wypić przed południem. Dotyczy to także innych napojów zawierających kofeinę. Pamiętajmy, że kawy i herbaty określane jako bezkofeinowe w rzeczywistości nie są całkowicie jej pozbawione – zawierają jedną trzecią zwykłej dawki

7 znaków, które świadczą o tym, że pijesz za dużo kawy
7 znaków, które świadczą o tym, że pijesz za dużo kawy [7 zdjęć]

Dolegliwości układu trawiennego nie zawsze są wynikiem przejedzenia czy spożycia nieświeżej żywności.

zobacz galerię

4. Często odczuwasz niepokój

Spocone dłonie, kołatanie serca, niepokój i zdenerwowanie to typowe objawy przedawkowania kofeiny. Może ona nasilać stres i wzmagać objawy depresji, ponieważ zakłóca działanie uspokajającego związku chemicznego o nazwie adenozyna. Po wypiciu małej czarnej nadnercza wyzwalają więcej adrenaliny, co skutkuje zwiększoną częstotliwością skurczów mięśnia sercowego, przez co czujemy się bardziej niespokojni.

Przeczytaj również:

5. Dokucza ci zgaga

Zgaga pojawia się, kiedy mięśnie na końcu przełyku, znane jako dolne zwieracze, pozwalają, aby kwasy żołądkowe przedostawały się do wyższych jego odcinków, co skutkuje uczuciem nieprzyjemnego pieczenia w klatce piersiowej.

Bardzo często winowajcą jest właśnie kofeina. Aby się o tym przekonać, najlepiej zrezygnować z niej na jakiś czas. Jeżeli mimo tego objawy nie ustąpią, należy skonsultować się z lekarzem.

Często zdarza się, że to, co najbardziej nam smakuje, prędzej czy później okazuje się szkodliwe dla naszego organizmu. Przed negatywnymi skutkami picia małej czarnej może uchronić nas jedno – umiar. Pamiętajmy – co za dużo, to niezdrowo!

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze