Trwa ładowanie...

Praktyki, które pozbawiają warzywa cennych składników

 Agnieszka Gotówka
21.11.2019 00:45
Jak prawidłowo przyrządzać warzywa?
Jak prawidłowo przyrządzać warzywa? (123RF)

JJeśli z warzywami obchodzimy się niewłaściwe, choćby poddając je nieodpowiedniej obróbce termicznej, tracą one wiele cennych dla organizmu witamin i minerałów.

spis treści

Elementarne jest już zdanie, że warzywa są bezcenne dla naszego zdrowia. Powinny uzupełniać nasz codzienny jadłospis i stanowić alternatywę dla niezdrowej i w wysokim stopniu przetworzonej żywności.

Warzywa można jednak nieświadomie pozbawiać wielu cennych składników odżywczych, które i tak są w nie uboższe w stosunku do upraw z lat wcześniejszych.

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

Przemysłowe metody uprawy ziemi i rosnąca liczba powszechnie stosowanych chemicznych środków ochrony roślin sprawiła, że warzywa pozbawiane są wielu wartości odżywczych.

Gdy jednak uda się nam kupić dobrej jakości pomidory lub sałatę, warto by organizm mógł wykorzystać całe zawarte w nich bogactwo. O czym zatem warto pamiętać?

1. Gotowane pomidory

Pomidory są przykładem na to, że czasem gotowanie prowadzi do wzrostu ilości aktywnych biologicznie substancji. Tak jest w przypadku zawartego w nich likopenu, który pod wpływem działania wysokich temperatur staje się dla człowieka lepiej przyswajalny.

Likopen to związek z grupy karotenoidów, nadający roślinom czerwoną barwę (substancję tę znaleźć również można m.in. w czerwonej papryce, czerwonych grejpfrutach i owocach dzikiej róży).

Jest bardzo silnym przeciwutleniaczem, zatem zmniejsza ryzyko rozwoju chorób układu krążenia i działa antynowotworowo. Chroni ponadto przed działaniem wolnych rodników i opóźnia proces starzenia się skóry.

Przyswajanie likopenu jest lepsze, gdy do gotowanej na bazie pomidorów potrawy doda się oliwę z oliwek.

2. Jak rozdrobnić sałatę?

Sałatę najlepiej jest przechowywać w lodówce, po wcześniejszym jej rozrobieniu. Nie wolno używać do tego noża, bo pozbawi to liście cennych substancji odżywczych.

3. Do czego prowadzi zbyt długie gotowanie warzyw

Długie gotowanie warzyw pozbawia je większości witamin i składników mineralnych (wyjątkiem jest tutaj wspomniany pomidor).

Obróbka termiczna negatywnie wpływa na zawarte w warzywach witaminy. Marchewkę i szpinak w procesie gotowania pozbawić można niemal całej zawartej w niej witaminy C.

Warzywa najlepiej jest zatem gotować na parze lub w niewielkiej ilości wody, ale przez krótki czas.

4. Jak przygotować zdrowy sos do sałatek

Przygotowując sałatki, często sięgamy po gotowe sosy o odtłuszczonej zawartości tłuszczu. Pełno w nich jednak soli i cukru. Zdrową alternatywą jest samodzielne przygotowanie dressingu.

Można do tego użyć oliwę z oliwę, olej kokosowy lub inny rodzaj zdrowego tłuszczu (np. olej lniany), dodając ulubione zioła (świeże lub suszone).

5. Jak gotować czosnek

Czosnek charakteryzuje się wyraźnym smakiem i zapachem. Jest przy tym jednym z naturalnych antybiotyków, doskonałym środkiem wspomagającym odporność i receptą na wiele dolegliwości obniża ciśnienie krwi, zabija bakterie E. coli, łagodzi objawy przeziębienia).

Swoje lecznicze właściwości czosnek zawdzięcza zawartej w niej allicynie. To związek chemiczny o działaniu bakteriobójczym.

Uwalnia się, gdy czosnek jest siekany lub miażdżony, ginie natomiast – gdy poddaje się tę bylinę obróbce termicznej. Prozdrowotnych właściwości pozbawiony jest również czosnek marynowany w occie.

6. Obieranie warzyw ze skórki

Wiele przeciwutleniaczy znajduje się w skórkach warzyw, które w procesie przyrządzania potraw są najczęściej uznawane za odpady. Tak dzieje się choćby w przypadku marchewki, którą przed zjedzeniem wystarczy po prostu dobrze wyszorować.

Bardzo cenny składnik – resweratrol – zawierają z kolei skórki winogron. Substancja ta zapobiega chorobom krążenia i działa antynowotworowo.

Obierać nie powinno się również ziemniaków, bo w ich skórce właśnie najwięcej jest błonnika i witaminy B.

Warto również pamiętać, by warzywa i owoce skórki pozbawiać za pomocą noża wykonanego ze stali nierdzewnej.

7. Jedzenie ziemniaków zaraz po ugotowaniu

Ugotowane ziemniaki zawierają dużą ilość srobii, która podwyższa poziom cukru we krwi.

Jeśli jednak warzywa te zostaną ugotowane, następnie ostudzone i włożone do lodówki na co najmniej 12 godzin, wówczas ich wartość odżywcza znacząco wzrasta, a kaloryczność spada. Podobny sposób ****można również zastosować w przypadku makaronu i ryżu.

8. Odrzucanie cennych części warzyw

Nie wszyscy lubią jeść liście buraka, jak się jednak okazuje, są one bogactwem wielu cennych składników odżywczych.

Popularna w Polsce jest botwinka, a więc młode liście i korzenie buraka. Na jej bazie przyrządza się pożywną zupę.

9. Zakup nieświeżego brokuła. Co robić?

Brokuł jest warzywem nietrwałym, który traci cenne składniki odżywcze w ciągu kilku dni od zbioru. Warzywo to zawsze musi być zatem świeże, intensywnie zielone i pozbawione jakichkolwiek przebarwień. Najlepiej jest po brokuł udać się do sklepu ekologicznego.

10. Wylewanie wody po ugotowaniu fasoli

Przed gotowaniem fasolę najlepiej jest moczyć około 8 godzin, a następnie w tej samej wodzie ugotować ją bez przykrycia. Niektórzy zalecają ponadto, by nie odcedzać fasoli zaraz po ugotowaniu. Ma to sprzyjać zachowaniu składników odżywczych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze