Trwa ładowanie...

Przyczyny dwudniowego kaca. Jak się przed nim chronić?

Avatar placeholder
21.12.2019 19:44
Przyczyny dwudniowego kaca
Przyczyny dwudniowego kaca (123rf.com)

Kac jest reakcją organizmu na zatrucie alkoholem. Zwykle pojawia się rano i przechodzi, gdy zjemy śniadanie i prześpimy się. Czasem jednak kac towarzyszy nam nawet przez dwa dni. Dlaczego tak się dzieje?

spis treści

1. Mechanizm kaca

Kac pojawia się, gdy przeholujemy z alkoholem. Podczas picia alkoholu nasza wątroba pracuje na najwyższych obrotach, żeby przetworzyć alkohol i wydalić go z organizmu. Dla niej to co pijemy jest trucizną.

Wątroba rozkłada alkohol do aldehydu octowego, a następnie do nietoksycznego octanu. Jeśli wątroba nie działa dostatecznie szybko dochodzi do zatrucia aldehydem octowym. Tak właśnie powstaje kac. Czasem uda nam się go pokonać w ciągu kilku godzin, a czasem męczymy się przez dwa dni. Wszystko zależy od tego ile i jak piliśmy.

Zobacz film: "Szukasz sposobu na kaca? Wypróbuj kapustę"

2. Odwodnienie organizmu

Na intensywność kaca wpływa ilość wypitego alkoholu. Alkohol ma działanie moczopędne, co sprawia, że pijąc, szybko się odwadniamy. Odwodnienie organizmu potęgują też wymioty. To wszystko sprawia, że zaburzona zostaje równowaga elektrolitowa, co znacząco spowalnia tempo w jakim organizm się odtruwa.

Odwodnieniu można częściowo zapobiec. Po każdym kieliszku wypijmy przynajmniej szklankę wody, nawet jeśli nie mamy na to ochoty. Męczenie się z dwudniowym kacem jest gorsze.

3. Słaby sen

Alkohol powoduje, że łatwiej nam zasnąć, ale ten sen jest słaby jakościowo. Organizm nie może odpowiednio się zregenerować, co sprawia, że tempo usuwania toksyn z organizmu jest wolniejsze. Im więcej pijemy tym gorzej śpimy i gorzej czujemy się rano. Słaba jakość snu sprawia też, że kac trwa dłużej i ciężej się go pozbyć.

Poznaj mity na temat kaca
Poznaj mity na temat kaca [11 zdjęć]

Fakt: Picie dużej ilości alkoholu narusza centralny układ nerwowy, majstruje przy substancjach chemicznych

zobacz galerię

4. Nieodpowiedni alkohol

Na intensywność kaca ma też wpływ rodzaj alkoholu, który wybieramy. Ciemniejsze alkohole powodują, że kac jest intensywniejszy i może trwać nawet dwa dni. Unikaj picia ciemnych alkoholi – whisky, rum, czerwone wino i brandy mogą przyczyniać się do zwiększenia intensywności zatrucia alkoholowego. Wybieraj białe wino, wódkę lub gin. Oczywiście ważna jest też ilość. Jeśli wypijesz lampkę czerwonego wina prawdopodobnie nie będziesz mieć kaca. Jeśli zaś wypijesz butelkę białego wina, kac na pewno się pojawi.

5. Nie ten wiek

Wraz w wiekiem, nasza zdolność do regeneracji po alkoholu jest coraz gorsza. Starzejące się komórki nie są w stanie przetwarzać toksyn tak szybko jak robiły to, gdy byliśmy młodsi. Oznacza to, że taka sama ilość alkoholu działa na nas mocniej i powoduje gorszego kaca. Wszystko przez upływ lat.

6. Uczulenie lub nadwrażliwość

Nadwrażliwość na pewne produkty spożywcze również może przyczynić się do tego, że będziemy mieć dwudniowego kaca. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że ma nadwrażliwość na składniki, z których składa się alkohol.

Piwo np. wytwarzane jest z jęczmienia i chmielu i nie jest polecane osobom nadwrażliwym na gluten. Drinki zawierają dużo cukru, a w winie mogą znajdować się siarczyny. Składniki te są często słabo tolerowane przez organizm.

7. Picie na pusty żołądek

Picie na pusty żołądek nie jest wskazane z kilku powodów. Po pierwsze alkohol podrażnia błonę śluzową i może powodować mdłości, ból brzucha i wymioty. Alkohol wypity na pusty żołądek wpływa też na poziom cukru we krwi – sprawia, że szybko się podnosi, a potem równie szybko opada. To duże obciążenie dla organizmu, które powoduje, że skutki kaca możemy odczuwać nawet przez dwa dni.

8. Okres

Ten punkt odnosi się do kobiet. Podczas menstruacji organizm jest mocno obciążony. Picie alkoholu podczas okresu sprawia, że jeszcze mocniej się odwadniamy i tracimy energię. To wszystko przekłada się na samopoczucie dnia następnego. Kac może być dotkliwszy i trwać dłużej niż zwykle.

9. Leki

Zażywanie leków, szczególnie tych wpływających na pracę wątroby i nerek, może sprawić, że będziemy intensywniej i dłużej odczuwać skutki zatrucia alkoholowego.

Dwudniowy kac może pojawić się po zmieszaniu z alkoholem leków przeciwbólowych, przeciwdepresyjnych, leków obniżających stężenie cholesterolu i regulujących ciśnienie krwi. Uważać trzeba też na połączenie alkoholu z antybiotykami

To wszystko może sprawić, że kac, który pojawi się na drugi dzień po suto zakrapianej imprezie nie opuści nas tak szybko. Najlepiej zachować umiar podczas picia i pamiętać o odpowiednim nawodnieniu i nie łączeniu alkoholu z lekami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dowiedz się więcej:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze