Trwa ładowanie...

Tabletki na kaca. Magiczny lek czy efekt placebo?

Avatar placeholder
25.11.2019 00:25
Tabletki na kaca są wciąż chętnie kupowane
Tabletki na kaca są wciąż chętnie kupowane (www.colfarm.pl)

W sklepach i aptekach możemy spotkać wiele suplementów, które producenci reklamują jako środki na kaca. Trudno uwierzyć, że istnieją magiczne tabletki czy napoje, dzięki którym nie odczujemy skutków mocno zakrapianej alkoholem nocy. Czy faktycznie mogą one sprawić, że będziemy czuć się lepiej, a kac minie? O wyjaśnienie poprosiliśmy eksperta.

spis treści

1. Suplementy na kaca

Zanim zdecydujemy się na zakup suplementów na kaca, warto zapoznać się z ich składami. Przede wszystkim ze względu na to, aby nie przepłacać i dokonać świadomego wyboru.

Zobacz film: "Alkohol uszkadza mózg, szczególnie u młodych ludzi"

Jednym z najpopularniejszych wśród tego typu produktów są tabletki. W suplemencie znajdziemy: witaminę C, glukozę, kwas bursztynowy, glutaminian monosodowy, kwas fumarowy i wyciąg z opuncji. Czy taki skład sprawi, że kac minie jak za dotknięciem magicznej różdżki? Niekoniecznie.

- Były badania, które wykazały, że wyciąg z opuncji wykazuje działanie przeciwzapalne. Kac może być związany z reakcją zapalną organizmu, więc faktycznie ta substancja może pomóc. Ale według mnie takie ilości, które są zawarte w suplementach, nie będą działać. To czysty marketing - tłumaczy Marcina Korczyk, farmaceuta i autor bloga "Pan Tabletka".

To, na co jednak zwraca uwagę nasz ekspert, to połączenie kwasu bursztynowego, glutaminianu monosodowego i kwasu fumarowego. - Na poziomie biochemicznym te 3 składniki w pewnym sensie regulują metabolizm alkoholu, ale dostarczenie ich z zewnątrz niekoniecznie wpływie na zmniejszenie objawów kaca - dodaje.

Wybór suplementów na kaca jest ogromny (iStock)
Wybór suplementów na kaca jest ogromny (iStock)

Suplement na kaca występuje również w postaci drinka w puszcze. Ten ma znacznie więcej składników. Co w nim znajdziemy? Sacharozę, glukozę, taurynę, kwas bursztynowy, wyciąg z opuncji, kwas fumarowy, witaminę C, L-cysteinę, glicynę, niacynę, kwas pantotenowy, witaminę B6 i ryboflawinę.

Na rynku dostępny jest również inny napój mający rzekomo pomóc nam w leczeniu kaca. W jego składzie znajdziemy: węglowodany, sól, witaminę C, niacynę, kwas pantotenowy, witaminę B6, kwas foliowy, biotynę, witaminę B12, magnez i cynk. Niektóre składniki się pokrywają, może więc to one są kluczowe przy leczeniu kaca? Nic z tych rzeczy.

- Chociaż wiemy, że Polacy uwielbiają stosować witaminę C na wszystkie dolegliwości, to nie ma bezpośredniego powiązania między nią a kacem - eskpert rozwiewa nasze wątpliwości. - Jeżeli chodzi o kwas pantotenowy i niacynę, to w ogóle bym je pominął. Są to po prostu witaminy. Nie widzę ich związku z leczeniem kaca. Nie ma na to żadnych dowodów. Dodaje się je do składu, aby to wszystko ładnie wyglądało - przekonująco na opakowaniu - kwituje.

Równie popularnym jest suplementem w postaci skondesowanej ampułki, tzw. shota. Jak zapewnia producent, jest to: ''Produkt przeznaczony do szybkiego uzupełnienia ważnych składników w organizmie po spożyciu alkoholu''. To, co wyróżnia go na tle poprzednich suplementów na kaca, to zawartość ekstraktu z zielonej herbaty. Jaki wpływ jego obecność ma na walkę z dolegliwościami zespołu dnia następnego?

- Ciężko mi być przeciwko zielonej herbacie, która jest bogata w przeciwutleniacze. Gdybyśmy zrobili sobie dwie filiżanki herbaty, odparowali wodę, starli ten proszek i wrzucili do tabletki, to właśnie byłby podobny ekstrakt. A czy wypicie takiej ilości spowoduje, że nie będziemy mieć kaca? - dodaje. Niekoniecznie.

Pozostałe składniki to: fruktoza, glukoza, ryboflawina, niacyna, witamina B6, witamina B12, kwas pantotenowy, chlorki, sód i cholina.

Tabletki musujące to często wybierany przez Polaków środek na kaca
Tabletki musujące to często wybierany przez Polaków środek na kaca

Naszej uwadze nie umknęły również dostępne na rynku tabletki musujące. Tak jak w przypadku ampułek na kaca, w składzie widnieje cholina, czyli witamina B4. Nie od wczoraj wiadomo, że przyspiesza regenerację wątroby, a więc może to właśnie ona jest tym cudownym remedium na kaca?

- Cholina w ilości, która jest w takich preparatach, jest dodawana z powodów marketingowych. Żeby cholina regenerowała wątrobę trzeba podawać ją regularnie w większych dawkach. W takiej, jak jest w suplementach, występuje w wielu produktach spożywczych - dodaje farmaceuta.

W składzie ostatniego badanego przez nas suplementu na kaca są również: glukoza, sód i potas.

Skoro składniki we wszystkich suplementach są podobne, to może forma podania ma znaczenie? - Zakładamy, że najważniejsze jest to, co jest w składzie. Więc jeżeli są w nim dodatki, które są symboliczne, to i tak nie zadziałają niezależnie od tego w jakiej formie je przyjmiemy. Jeżeli jednak są to potencjalne elektrolity, czyli m.in. połączeniu glukozy, sodu i potasu w odpowiednim stężeniu, to najlepiej się sprawdzą w formie napoju, bo woda od razu wchłonie się i lepiej nawodni organizm - dodaje nasz ekspert.

Niestety, suplementy na kaca dostępne w sklepach i aptekach nie zdały naszego testu. Składniki w nich zawarte, nawet jeśli mogą przyspieszyć regenerację organizmu, to nie występują w odpowiednio dużych dawkach. Co zatem może rzeczywiście pomóc?

2. Elektrolity na kaca

Okazuje się, że zamiast drogich specyfików w ładnych opakowaniach równie dobrze mogą sprawdzić się o wiele tańsze elektrolity, które mają takie samo działanie. Ponadto, jak wskazuje nasz ekspert - lepsze będą miód i cytryna w odpowiednich proporcjach.

- Tego typu preparaty idą teraz w dosyć dobrą stronę - coraz więcej z nich to elektrolity. Różnią się jednak od preparatów, które są zalecane na biegunki, bo są odpowiednio obrandowane - mówi nasz ekspert. - Kac w dużej mierze związany jest z odwodnieniem organizmu, więc elektrolity faktycznie mogą pomóc.

- Najważniejsze jest nawodnienie organizmu. Możemy więc kupić saszetki, które są zalecane na uzupełnienie elektrolitów w przypadku biegunki i wymiotów. Ewentualnie możemy zażyć środki przeciwzapalne i przeciwbólowe, ale na następny dzień i tylko wtedy, gdy nie mamy już w organizmie alkoholu. Warto też zwrócić uwagę na probiotyki. Alkohol psuje florę antybakteryjną, więc również one mogą wpłynąć korzystnie na nasz organizm, jednak nie ma na to oficjalnych badań - dodaje.

3. Domowe sposoby na kaca

Istnieją również tradycyjne domowe sposoby, które wiele osób wciąż stosuje. Tłuste potrawy, sok pomidorowy i ogórki kiszone to produkty najczęściej wybierane na kaca.

- Sok pomidorowy to woda z różnymi składnikami. Ma w sobie dużo cukru, soli i potasu. Można więc powiedzieć, że to naturalne elektrolity, które dobrze nawadniają organizm. Podobnie jest z kiszonymi ogórkami, które dodatkowo jeszcze są probiotykiem, co może mieć w tym przypadku duże znaczenie.

Jak wskazuje nasz ekspert, również tłuste potrawy wpływają na wchłanianie alkoholu przez organizm, a tym samym na nasze lepsze samopoczucie następnego dnia. Istotne jest także to, aby nie pić alkoholu na czczo. Jedzenie może ochronić jelita przed "bezpośrednim atakiem" alkoholu. Co więcej, gdy alkohol dostanie się do żołądka wolniej i w mniejszych ilościach, metabolizm będzie lepszy. Warto jednak podkreślić, że najistotniejszym sposobem na uniknięcie kaca jest po prostu rozsądne picie alkoholu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze