Trwa ładowanie...

Czy witaminy z grupy B zwiększają ryzyko raka płuc? Znamy najnowsze badania naukowców

 Monika Suszek
16.12.2018 17:16
Suplementy diety kontra produkty naturalne
Suplementy diety kontra produkty naturalne (Naukowcy podkreślają, że lepiej zaufać naturze niż sięgać po suplementy diety (123))

Pamiętałeś by sięgnąć dziś po garść suplementów? Nie? To może się wstrzymaj. Najnowsze badania sugerują, że witaminy z grupy B zwiększają ryzyko raka płuc. Nie wierzysz? To przeczytaj, co na ten temat mówią naukowcy.

"Witaminy z grypy B dostarczają niezbędnych składników i chronią cię przed poważnymi chorobami. Polecane są zwłaszcza osobom aktywnym fizycznie, mogą uchronić cię przed groźnymi chorobami". Znasz te teksty? Zapewne tak. Utarte slogany reklamowe łatwo wpadają w ucho. A co się stanie, jeżeli teraz zburzę twoje poczucie stabilności i powiem, że nadmiar witamin z grupy B może przyczynić się do rozwoju chorób nowotworowych?

Badanie na grupie mężczyzn zostało przeprowadzone przez autorytet świata medycznego, epidemiologa Theodora Brasky z Uniwersytetu w Ohio. Palacze, którzy przyjmowali suplementy witaminowe B6 i B12 lub uwzględniali te witaminy w diecie byli o 20-40 prc. bardziej narażeni na chorobę raka płuc niż inni badani.

Palacze przyjmujący najwyższy poziom witaminy B6 mieli trzykrotnie większe ryzyko zachorowalności na raka płuc (w porównaniu z osobami, które nie stosowały żadnego suplementu). Jeżeli zaś chodzi o witaminę B12, ryzyko to wzrosło prawie czterokrotnie. Poziomy były ponad 11 razy większe od zalecanej dziennej ilości B6 i 23 razy wyższe w przypadku B12.

Zobacz film: "Polska krajem lekomanów"

Sprawdź koniecznie:

Filip Chajzer: To uzależnia, ale warto zaryzykować

1. Suplementy diety niebezpieczna moda?

Witaminowe suplementy diety cieszą się niesłabnącą popularnością wśród konsumentów. "W Stanach Zjednoczonych poza przyjmowaniem pigułek bardzo modne stały się zastrzyki witaminowe” - wspomina Brasky. "Niczego nie można demonizować. Tu chodzi jedynie o umiar”- dopowiada epidemiolog. "W mniejszych ilościach witaminy te uczestniczą w kilku istotnych procesach w organizmie, w tym w replikacji DNA. Ale wiele wysokodawkowych suplementów zwiększa ryzyko zachorowalności, niż rzeczywiście nam pomaga” - dodaje naukowiec.

Sprawdź koniecznie:

Co niszczy witaminy?

2. Badanie

W badaniu wzięło udział 32 000 mężczyzn (palaczy), w wieku od 50 -76 roku życia, wśród nich wykryto 139 przypadków raka płuc. Niepełne badanie zostało przeprowadzone również na grupie kobiet. Nie zauważono wśród nich zwiększonego ryzyka zachorowania w związku z zażywaniem witamin B6 i B12. W eksperymencie nie uwzględniono jeszcze innych witamin z grupy B , szczególnie B9 (kwasu foliowego).

"Badania będą powtarzane" - zapowiada Brasky. "Warto wytłumaczyć dlaczego do tej pory nie wiązano zażywania witamin z grupy B i zachorowalności. Prawdopodobnie może wynikać to z faktu, że niektóre z tych analiz nie uwzględniły jadłospisu pacjenta i tego w jakich ilościach przyjmuje witaminy z grupy B. Bardzo możliwe jest również to, że nowotwór podnosi poziom tych witamin w organizmie. Co potem przekłada się na rozwój choroby” - mówi Brasky.

Innowacyjne doniesienia ze Stanów Zjednoczonych z pewnością będą musiały być potwierdzone poprzez kolejne badania. Niewątpliwie jest to kolejny krok do poznania przyczyn rozwoju raka płuc. Naukowiec podkreśla, że największym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania jest oczywiście palenie papierosów. Zwiększa ono ryzyko rozwoju raka o 80-90 proc.

5 niedoborów witamin wypisanych na twarzy
5 niedoborów witamin wypisanych na twarzy [7 zdjęć]

Gdy ludzkie ciało odczuwa pewne braki, bardzo często w widoczny sposób daje nam o tym znać. Wiele niedoborów

zobacz galerię

3. Witaminy grupy B brać czy nie brać?

Ze śmiałymi wynikami badań nie zgadza się Regan Baley. Profesor nauk dietetycznych uważa, że doniesienie o powiązaniu witamin z nowotworem należy ostrożnie interpretować i pamiętać, że witaminy B12 i B6 znajdują się w wielu produktach, które na co dzień spożywamy.

B12 znajdziemy w mięsie, jajach, mleku, B6 w zbożach, drobiu, owocach i niektórych warzywach. Skoro jemy te produkty na co dzień, po co dodatkowo łykamy pigułki? "Po to by poprawić stan zdrowia lub zapobiec chorobom, a nie po to, by wyrównać poziom niedoboru” - wspomina Baley. "Konsumenci bardziej wierzą nauce, chemii niż naturze. Zbilansowana dieta może nam pomóc w utrzymaniu zdrowia. Witaminy z grupy B są wydobywane z pożywienia poprzez pracę soków żołądkowych. Nasz organizm dobrze wie, kiedy potrzebujemy witamin a kiedy są nam zbędne” - zaznaczył naukowiec. Nie mówi jednak nic o dodatkowej suplementacji.

Czy witaminy grupy B zwiększają ryzyko zachorowania na raka płuc? Póki co nie można jednoznacznie potwierdzić. Badania z pewnością rzucają nowe światło na to zagadnienie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze