Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Zielone szparagi – rodzaje, właściwości, przygotowanie, dla kogo

Avatar placeholder
12.04.2021 13:03
Zielone szparagi – rodzaje, właściwości, przygotowanie, dla kogo
Zielone szparagi – rodzaje, właściwości, przygotowanie, dla kogo

Zielone szparagi zawierają wiele witamin i minerałów. Zielone szparagi pomagają zapobiegać nowotworom i wspomagają rozwijanie się płodu w okresie ciąży. Co ważne zielone szparagi pomagają również kobietom karmiącym piersią, a do tego są nisko kaloryczne. Powszechnie wiadomo również, że zielone szparagi są doskonałym afrodyzjakiem. Nie zapominajmy również o wielu właściwościach odżywczych i prozdrowotnych zielonych szparagów.

spis treści

1. Od czego zależy różny kolor szparagów?

Zielone szparagi zawdzięczają swój kolor sposobowi, w jaki są uprawiane. Szparagi występują również w kolorze białym i fioletowym:

  • szparagi zielone wyrastają wysoko ponad ziemię, i to właśnie dzięki temu zyskują swój zielony kolor. Szparagi stają się bowiem zielone za sprawą promieni słonecznych. Szparagi zielone są najcieńsze, miękkie i nie trzeba ich obierać przed gotowaniem. Mają również najbardziej wyrazisty smak,
  • białe szparagi rosną pod ziemią. To sprawia, że promienie słoneczne nie docierają do szparagów białym i nie uzyskują zielonego koloru. Białe szparagi są dość grube i mają bardzo delikatny smak. Białe szparagi są twardawe, więc przed gotowaniem białe szparagi trzeba koniecznie obrać,
  • fioletowe szparagi wyrastają kilka centymetrów ponad ziemię, dzięki czemu ich łodyga ma charakterystyczny fioletowo-purpurowy kolor. Szparagi fioletowe są najgrubsze, mają najwięcej cukru i najmniej błonnika.
Zobacz film: "Jak przygotować szparagi?"
Zielone szparagi mają wyrazisty smak i nie wymagają obierania przed gotowaniem
Zielone szparagi mają wyrazisty smak i nie wymagają obierania przed gotowaniem (Shutterstock)

2. Właściwości zielonych szparagów

Szparagi zielone zawierają wiele witamin i składników mineralnych. Warto pamiętać, że osoby na diecie mogą spokojnie sięgać po szparagi zielone, bo zawierają one jedynie 18 kcal w 100 g.

Zielone szparagi zawierają kwas foliowy (wyjątkowo potrzebny kobietom w ciąży i planującym ciążę) oraz witaminy C, E i beta-karoten. Dzięki ich zawartości zielone szparagi mają dobry wpływ na włosy, skórę i paznokcie.

Asparagina w zielonych szparagach pomaga zachować odpowiedni poziom nawodnienia organizmu, a wapń i fosfor zadbają o dobrą kondycję zębów oraz kości.

Zielone szparagi to również źródło potasu, który wraz z sodem i asparaginą ma działanie moczopędne. Glutation zawarty w szparagach zielonych pomoże usunąć z organizmu toksyny, pomoże wzmocnić układ odpornościowy i powstrzyma procesu rozwoju komórek nowotworowych.

Zielone szparagi zawierają również błonnik i inulinę, które wspomogą pracę układu pokarmowego.

10 zielonych warzyw, które można jeść zamiast jarmużu
10 zielonych warzyw, które można jeść zamiast jarmużu [11 zdjęć]

Jarmuż, jako główny składnik sałatek, zielonych chipsów czy zup, podbił serca smakoszy, którzy cenią

zobacz galerię

3. Jak przygotować posiłek ze szparagów?

Szparagi najlepiej jeść ugotowane w wodzie lub na parze. Szparagi zielone nie wymagają żadnych dodatków, ponieważ same w sobie stanowią smaczny i wartościowy posiłek.

Ugotowane zielone szparagi są soczyste i chrupiące. Można je jednak podać z bułką tartą lub zawinięte w plastry szynki i upieczone. Wyśmienicie smakują również z jajkiem.

4. Zanim zjesz, sprawdź czy możesz

Zielone szparagi nie są jednak odpowiednie dla każdego. Na szparagi powinny uważać osoby chore na dnę moczową lub kamienie nerkowe.

Dzieje się tak, ponieważ szparagi mają dużo puryn, które sprawiają, że w organizmie gromadzi się kwas moczowy. Natomiast szparagi mogą powodować wzdęcia u osób, które mają problemy z perystaltyką jelit.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Po szparagi zielone mogą bez obaw sięgać natomiast kobiety w ciąży. Zielone szparagi jako bogate źródło kwasu foliowego pomogą zapobiec wadom wrodzonym płodu (np. rozszczep kręgosłupa). Dodatkowo zielone szparagi w diecie kobiety ciężarnej pozwolą uzupełniać duże zapotrzebowanie na witaminy w tym wyjątkowym okresie. Szparagi mogą również jeść bez obaw kobiety karmiące piersią.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze