Trwa ładowanie...

Żywienie osób z chorobą nowotworową (WIDEO)

Avatar placeholder
07.03.2019 13:46

-Na temat żywienia medycznego krąży wciąż wiele niepokojących mitów, które stanowią zagrożenie zarówno dla zdrowia jak i życia pacjentów. Jak powinny odżywiać się osoby cierpiące na chorobę nowotworową i dlaczego odpowiednia dieta jest aż tak ważna? O tym wszystkim porozmawiamy dzisiaj z naszymi gośćmi Ewa Ceborska-Scheiterbauer, autorka bloga nutriblog.pl, a także dietetykiem z poradni dietetycznej Food&Diet oraz z panią Anią Cywińska, Dyrektorem Komunikacji Nutricii Medycznej.

-Ewo, zacznijmy od Ciebie, prowadzisz bloga kulinarnego, ale nie jest to typowy blog kulinarny, ponieważ jego tematyka jest skierowana przede wszystkim do pacjentów onkologicznych, a także do ich bliskich. Edukujesz ich tam, tak, pokazujesz jak powinno wyglądać to odpowiednie żywienie w trakcie choroby, a także że żywienie medyczne powinno być integralną częścią leczenia. Powiedz mi skąd w ogóle pomysł na właśnie takie działania.

-W dzisiejszych czasach bardzo wiele mówi się o żywieniu, o zdrowym żywieniu, funkcjonuje bardzo wiele diet, dużo celebrytów mówi o dietach, natomiast to wszystko jest głównie kierowane do osób zdrowych. Tutaj zauważyłam, że jest potrzeba, żeby mówić więcej o żywieniu w trakcie choroby, a szczególnie w trakcie choroby onkologicznej. Pacjenci, którzy już są w trakcie leczenia mają szereg różnych działań ubocznych tego leczenia, które mogą doprowadzać na przykład do niedożywienia i takie niedożywienie może na przykład spowodować, że terapia zostanie przerwana. No i to jest najgorsze co może się zdarzyć w trakcie terapii, żeby ją po prostu przerwać w środku.

-No dobrze a kiedy uświadomimy sobie jak ważne jest to żywienie w czasie choroby to czy wystarczy po prostu zdrowo się odżywiać?

-Niestety nie, to nie jest taka prosta recepta. Pamiętajmy o tym, że chorób nowotworowych mamy bardzo wiele, są one jakby zależne od tego gdzie konkretnie jest umiejscowiona choroba, nowotwór i jakby musimy do tego dopasować dietę ale również do skutków ubocznych leczenia. Na przykład jeżeli ktoś ma przedwczesne uczucie pełności i metaliczny posmak w ustach, cierpi na mdłości, wymioty i biegunki do tego wszystkiego należy zastosować takie mechanizmy dietetyczne, żeby temu pacjentowi po prostu pomóc.

-A czy to jest właśnie to żywienie medyczne, może wyjaśnimy termin bo na pewno nie wszyscy go znają.

-Żywienie medyczne to są specjalistyczne preparaty, których jest bardzo dużo na rynku i które można dopasować do realnych potrzeb pacjenta. Najczęściej są to preparaty wysokobiałkowe, wysokoenergetyczne, które w małej objętości zawierają dosyć dużą dawkę białka, witamin i składników mineralnych, ale także energii. Dzięki temu, że można takie preparaty wykorzystać pacjent może na przykład wzbogacić sobie jadłospis w białko w bardzo prosty sposób, a jednocześnie jeżeli nie ma możliwości spożycia pełnego posiłku, czasami nawet zastąpić posiłek takim preparatem.

-Pani Aniu, żywienie medyczne jest głównym tematem akcji organizowanej przez Nutrycję Medyczną, proszę mi powiedzieć jaki jest cel tej kampanii.

-Od 2016 roku prowadzimy we współpracy z największymi organizacjami pacjenckimi i organizacjami naukowymi, działajacymi w obszarze onkologii, Ogólnopolską Kampanię Żywienie Medyczne, Twoje posiłki w walce z choroba, a tematem tej kampanii jest właśnie podnoszenie świadomości na temat żywienia medycznego, jako rozwiązania idealnego dla pacjentów onkologicznych i dlaczego żywienie medyczne powinno się stać integralnym elementem leczenia.

Warto pamiętać, że w przypadku onkologii i w przypadku pacjentów onkologicznych narosło bardzo wiele mitów. Między innymi, że raka trzeba zagłodzić, białko żywi raka, cukier żywi raka i z tymi wszystkimi mitami, które są bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia pacjentów wszyscy staramy się walczyć konsekwentnie, podnosić świadomość na temat rozwiązań, które ułatwiają walkę z nowotworem. Organizujemy mnóstwo konferencji, warsztatów dla pacjentów, w tych aktywnościach wspiera nas między innymi Ewa, która organizuje warsztaty kulinarne dla pacjentów, na których te mity niebezpieczne stara się konsekwentnie obalać.

-Ewa, na Twoim blogu znajdziemy mnóstwo przepisów skomponowanych tak, aby jak najlepiej odpowiadały potrzebom pacjentów onkologicznych. Powiedz mi czy te przepisy, dania z wykorzystaniem preparatów odżywczych są tak dobre jak wyglądają?

-Mam nadzieję, że wszystkie potrawy, które prezentujemy na blogu są smaczne. No i dbamy o te szczegóły, o to żeby wyglądały również atrakcyjnie, pamiętajmy o tym, że jemy także oczami. Ale to co najważniejsze to wykorzystujemy preparaty, które wzbogacają naszą codzienną dietę właśnie w białko, w energię, w składniki mineralne i witaminy, czyli te składniki, których często brakuje pacjentem onkologicznym. Czy deser dobrze smakuje, no myślę że warto spróbować. -Na pewno świetnie wygląda, spróbujmy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze