Trwa ładowanie...

Bezpieczne odchudzanie

Szybkie odchudzanie i dieta cud to mity. Błyskawiczny spadek wagi ma zwykle jedno zakończenie – efekt jojo, a wysiłki włożone w kuracje odchudzające idą na marne. Celem powinno być bezpieczne odchudzanie, polegające na racjonalnej diecie i ćwiczeniach fizycznych. Należy na stałe zmienić złe nawyki żywieniowe, tylko wtedy możliwe będzie utrzymanie wagi. Odchudzanie rządzi się swoimi prawami, które warto poznać, by efekty kuracji odchudzającej były widoczne na dłużej. Jak powinno wyglądać bezpieczne odchudzanie?

Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"

spis treści

1. Zasady bezpiecznego odchudzania

Sposoby na odchudzanie - galeria
Sposoby na odchudzanie - galeria

Podstawą do osiągnięcia widocznych efektów odchudzania jest zmiana nawyków żywieniowych. Wystarczy okiełznać...

zobacz galerię

Jeśli chcesz osiągnąć trwały efekt odchudzania, musisz postawić na zdrową dietę. Aby tak było, w codziennym jadłospisie muszą się znaleźć odpowiednie produkty. Bardzo ważne są owoce i warzywa. Jeść powinno się często (przynajmniej 5 posiłków dziennie), ale mało, tak by organizm nie robił zapasów. Można także wspomagać się specjalnymi suplementami, ale tylko tymi sprawdzonymi, polecanymi przez lekarza. Stosując dietę, należy przede wszystkim być systematycznym, konsekwentnym i mieć dużo cierpliwości. Jeśli nie zabraknie tych cech, mamy pewność, że szczupła i zdrowa sylwetka w końcu się pojawi.

Zasady zdrowego odchudzania można ująć krótko, w następujący sposób:

  • Zmień nawyki żywieniowe. Nie jest to łatwe, ale nie ma innej drogi do szczupłej sylwetki na stałe. Jeśli uda ci się okiełznać apetyt w rozsądny sposób, efekt jojo nie będzie twoim problemem.
  • Pamiętaj, że sama dieta nie wystarczy. Trzeba więcej i częściej się ruszać. Jeśli nie lubisz biegać, zacznij chodzić na energiczne spacery. Dobrym pomysłem jest także jazda na rowerze i pływanie.
  • Bez konsultacji z lekarzem nie zażywaj żadnych przyśpieszających odchudzanie suplementów diety.

Najczęściej łamana jest trzecia zasada. Preparaty odchudzające, zalewające rynek, mają zapewnić szczupłą sylwetkę w rekordowym tempie. Niewielu zdaje sobie sprawę, że bezpieczne odchudzanie wcale nie równa się szybkiemu odchudzaniu, a już na pewno nie idzie w parze dziwnymi „spalaczami tłuszczu”.

Suplementy diety przyspieszające odchudzanie

W środkach na odchudzanie znajdują się substancje o różnym działaniu. Najbardziej popularne to:

  • Niebezpieczna sibutramina – tę substancję zawiera wiele środków odchudzających. Pobudza ona ośrodek sytości, dzięki czemu czujemy się najedzeni i możemy bez wysiłku przejść na zalecaną dietę. Sibutramina zmniejsza też ochotę na słodycze, zwiększa wydatek energetyczny organizmu i jednocześnie „dodaje" energii, podnosząc stężenie hormonów stresowych we krwi (adrenaliny i noradrenaliny). Subitramina ma, niestety, długą listę skutków ubocznych: podnosi ciśnienie tętnicze krwi, przyspiesza bicie serca, powoduje rozdrażnienie i bezsenność, suchość w jamie ustnej, zaparcia, zawroty głowy, depresję. Dlatego można stosować ją tylko pod nadzorem. Lekarz zazwyczaj decyduje się na przepisanie leku z tym składnikiem tylko jeśli ryzyko pojawienia się konsekwencji otyłości, czyli np. chorób serca, cukrzycy itd. jest większe niż ryzyko wystąpienia powikłań leczenia.
  • Nieprzyjemny orlistat – substancja ta zmniejsza wchłanianie się tłuszczów do organizmu poprzez zablokowanie enzymów trawiennych należących do lipaz. Innymi słowy mówiąc, wchłaniamy mniej kalorii, bo więcej tłuszczów jest wydalanych. W przypadku stosowania leku z tą substancją, trzeba przejść na dietę niskotłuszczową, ponieważ jego większa ilość będzie musiała być z organizmu usunięta. Można się zatem spodziewać: leistych biegunek, wzdęć, bólów brzucha czy nietrzymania stolca. Do poważniejszych skutków ubocznych można zaliczyć: nieregularne miesiączkowanie, uczucie zmęczenia, a nawet choroby dziąseł i zębów. Orlistat jest przeznaczony dla osób ze znaczną nadwagą (BMI powyżej 30), a przede wszystkim pod kontrolą specjalisty.

2. Czy odchudzanie jest konieczne?

Zanim podejmiesz się stosowania jakiejkolwiek diety, sprawdź, czy musisz się odchudzać. Odchudzanie jest wskazane, jeśli masz nadwagę lub jesteś otyły. Aby to sprawdzić, możesz się posłużyć wskaźnikiem masy ciała (ang. Body Mass Index, BMI). Oblicza się go, dzieląc wagę w kilogramach przez wzrost do kwadratu podany w metrach. Jeśli twój wynik jest pomiędzy 18,5 a 24,5, nie musisz przechodzić na dietę. Jeśli uzyskałeś wartość od 25 do 29,9, masz nadwagę. Wyższe liczby oznaczają otyłość. Czym jest otyłość? Otyłość to choroba cywilizacyjna XXI wieku, o charakterze przewlekłym. Pojawia się, gdy podaż energii jest zbyt duża w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Jej nadmiar jest magazynowany w postaci tkanki tłuszczowej. Chorobliwa otyłość niesie ze sobą wiele negatywnych konsekwencji. Prowadzi do nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, cukrzycy typu 2, zmian zwyrodnieniowych stawów, kamicy pęcherzyka żółciowego, zwiększa także ryzyko pojawienia się nowotworów i przyspiesza proces starzenia. Skąd się bierze otyłość? Przyczyną otyłości jest nieodpowiednia dieta, pełna białego pieczywa, makaronów, ziemniaków i ryżu, czyli produktów o wysokim indeksie glikemicznym. Indeks glikemiczny określa, jak poszczególne produkty spożywcze wpływają na zmiany stężenia glukozy we krwi. Dzięki temu wiemy jak szybko węglowodany zawarte w pokarmach zmieniają się w glukozę krążącą we krwi. Nadmiar glukozy jest magazynowany w tkance tłuszczowej.

Bezpieczne odchudzanie nie jest szczególnie skomplikowane, ale wiele osób chce pójść na skróty i zaoszczędzić sobie wysiłku. Stosowanie zdrowej diety i regularne ćwiczenia wymagają trochę wyrzeczeń, dlatego niektórzy wolą sięgnąć po preparaty odchudzające, by w krótkim czasie osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Nie jest to jednak dobry pomysł. Bez zmiany nawyków żywieniowych spadek wagi będzie tylko krótkotrwały, a efekt jojo jest niemal gwarantowany. Dlatego też nie warto sięgać po kosztowne suplementy, które w dodatku nie są obojętne dla zdrowia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.