Trwa ładowanie...

Bulimia w ciąży

Bulimia w ciąży czasami może przebiegać w sposób normalny dla tej choroby lub objawy choroby mogą zaniknąć. Osoby młode zapadające na bulimię mają często problemy z płodnością, czasami występuje niepłodność. Kobiety w ciąży chorujące w dzieciństwie na bulimię wykazują większe ryzyko poronienia ciąży. Żarłoczność psychiczna tj. bulimia to ciężka choroba wymagająca leczenia.

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

spis treści

1. Co to jest bulimia?

Bulimia, inaczej żarłoczność psychiczna, to zaburzenie odżywiania na tle psychicznym. Obok anoreksji, to druga choroba psychiczna, występująca najczęściej u młodych osób. Bulimia polega na napadach niekontrolowanego nadmiernego spożywania produktów żywnościowych. Takie napady to epizody bulimii lub inaczej epizody kompulsywnego jedzenia. W czasie między napadami osoba chora odczuwa ogromne poczucie winy z powodu zjedzenia tak dużej ilości pokarmów. Dlatego też, często w tym czasie stara się zgubić jak najwięcej kilogramów. Stosuje diety odchudzające, intensywnie ćwiczy, nadużywa środków przeczyszczających i środków moczopędnych, wywołuje wymioty. W cięższym stadium choroby bulimiczka zjada tak dużą ilość produktów żywnościowych, tylko po to, aby później je wszystkie zwrócić. W skrajnych przypadkach choroby poczucie winy chorej jest tak duże, że mogą wystąpić nawet skłonności samobójcze.

2. Bulimia a ciąża

Bulimia występuje głównie u nastolatek i młodych kobiet. W wyniku nieodpowiedniego odżywienia organizmu, braku składników mineralnych, witamin i składników odżywczych, z czasem dochodzi do osłabienia i wyniszczenia organizmu. Do zaburza funkcjonowanie całego organizmu, pojawiają się zaburzenia hormonalne i zatrzymanie miesiączki. To właśnie długotrwałe zatrzymanie owulacji powoduje, że u takich kobiet często dochodzi do pojawienia się niepłodności. Bulimia u mężczyzn także może skutkować w zaburzeniami w płodności. Jeżeli jednak kobieta, która w wieku młodzieńczym cierpiała na bulimię, zajdzie w ciążę, to większe jest u niej ryzyko poronienia ciąży. W ciąży objawy bulimiimogą ustąpić całkowicie lub zmniejszyć się. Prawdopodobnie związane jest to zwiększonym poziomem estrogenów w trakcie ciąży. Często jednak wiele kobiet może stosować metody patologicznej kontroli wagi w trakcie ciąży. Jest to dosyć niebezpieczne, bowiem w wyniku niedostarczenia odpowiednich składników odżywczych dla dziecka z organizmu matki, mogą pojawić się zaburzenia rozwojowe u dziecka. Taka sytuacja może mieć miejsce u kobiet, u których bulimia została niedawno ustabilizowana.

3. Wpływ bulimii na płód

Epizody bulimii w ciąży mogą dawać działania niepożądane u dziecka. U takich kobiet występuje większe ryzyko pojawienia się wad wrodzonych u dzieci, co spowodowane jest nadużywaniem w ciąży środków przeczyszczających i moczopędnych. Bulimiczki częściej także nadużywają alkoholu i narkotyków w ciąży, co ma także swój wpływ na płód. Bulimia w ciąży przyczynia się również do przedwczesnego porodu, a więc jest jedną z przyczyn wcześniactwa u dzieci. Kobieta z zaburzeniem odżywiania tego typu powinna być ciągle monitorowana przez położną i ginekologa, bowiem istnieje zwiększone ryzyko u takiej kobiety depresji poporodowej.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.