Trwa ładowanie...

Dlaczego nie chudniesz?

Usilnie próbujesz zrzucić wagę, lecz nie widzisz rezultatów? Nie pomaga stosowanie diety ani codzienne odwiedzanie siłowni? Masz czasem wrażenie, że twoje ciało przeszkadza ci w walce z nadwagą? Okazuje się, że możesz mieć rację! Naukowcy z Uniwersytetu w Illinois uważają, że chemia mózgu osób otyłych może hamować spalanie tkanki tłuszczowej, utrudniając przy tym proces chudnięcia. Oznacza to, że osobom z nadwagą trudniej będzie zrzucić zbędne kilogramy niż osobom szczupłym.

Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"

spis treści

1. Problem otyłości

Problem otyłości na swiecie jest ogromny, szczególnie w krajach wysoko rozwiniętych, gdzie w przyszłości może przyjąć rozmiary epidemii. Z problemem tym należy walczyć nie tylko dlatego, że chcemy dobrze wyglądać. Otyłość prowadzi bowiem do wielu poważnych chorób, takich jak cukrzyca, choroby układu ruchu, nadciśnienie tętnicze, zawał serca i mózgu, miażdżyca czy kamica żółciowa. Wiadomo przecież, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Zapobieganie otyłościw tym przypadku polega na utrzymaniu odpowiedniej masy ciała, a w przypadku osób otyłych – na jak najszybszym zrzuceniu zbędnych kilogramów.

Radzenie sobie z otyłością
Radzenie sobie z otyłością

Rozpoczynanie diety głodówką może wpłynąć negatywnie na nastrój i motywację osoby starającej się zrzucić...

zobacz galerię

1.1. Jak skutecznie zrzucić wagę?

Przede wszystkim należy zachować złoty środek. Zdarza się bowiem, że osoby cierpiące z powodu otyłości zbyt drastycznie ograniczają dostarczanie kalorii w posiłkach, co może obniżyć efektywność diety. Szczególnie niekorzystne jest rozpoczynanie diety głodówką lub tzw. dniem oczyszczającym. Takie rozwiązania powodują, że system immunologiczny hamuje proces spalania tłuszczu. Może się zatem okazać, że osoba starająca się zrzucić wagę sama przysporzy sobie dodatkowych trudności w walce ze zbędnymi kilogramami. Ogólnie rzecz biorąc, mniejsze kroki podejmowane racjonalnie przybliżają do zrzucenia wagi o wiele bardziej niż działania o zbyt dużej skali.

2. Głodówka uniemożliwia schudnięcie

Naukowcy porównali efekty krótkiej głodówki na dwóch grupach myszy. Przez 12 tygodni jedna grupa myszy była na niskotłuszczowej diecie, druga zaś była karmiona produktami bogatymi w tłuszcz, co doprowadziło do otyłości w tej grupie. Następnie myszom odebrano jedzenie na 24 godziny. Po tym czasie okazało się, że myszy z normalną wagą straciły 18% masy ciała, a myszy otyłe zrzuciły tylko 5%. Naukowcy tłumaczą to następująco. Głodówka wywiera przeciwzapalny wpływ na system neuroimmunologiczny szczupłych myszy. Taki efekt nie występuje, gdy osobnik zostanie poddany wysokotłuszczowej diecie. Okazuje się więc, że w mózgu osobników otyłych nie zachodzą te procesy chemiczne, które u osobników o normalnej wadze są odpowiedzialne za spalanie kalorii. Taka zależność spowodowana jest tym, że u otyłych myszy nie występuje zmniejszenie aktywności genów aktywujących układ interleukiny 1 (IL-1) i związanych z nim cytokin przeciwzapalnych.

Oprócz monitorowania spadku wagi zwierząt, naukowcy obserwowali zachowanie osobników wybranych grup. Brano pod uwagę aktywność ruchową, zdolność uczenia się i zapamiętywania oraz stan emocjonalny myszy. Myszy otyłe wykazywały znacznie mniejszą aktywność ruchową niż myszy szczupłe. Okazuje się więc, że rozpoczynanie diety głodówką może wpłynąć negatywnie na nastrój i motywację osoby starającej się zrzucić wagę. Takie nastawienie nie wróży dobrze całemu procesowi walki z otyłością.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.