Trwa ładowanie...

Dieta eliminacyjna - komu jest potrzebna?

Alergia pokarmowa prowokowana jest niektórymi składnikami, które zawarte są w produktach spożywczych (alergeny). Na alergeny pokarmowe najbardziej wrażliwe są dzieci. Najczęstsze objawy alergii to wysypki skórne, bóle brzucha, biegunki, wymioty, zaparcia. Żeby pozbyć się tych nieprzyjemnych dolegliwości należy jak najszybciej zmienić nawyki odżywiania. Zalecana jest dieta eliminacyjna, polegająca na usunięciu z jadłospisu szkodliwych produktów pokarmowych.

Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"

spis treści

1. Dieta eliminacyjna

Dieta eliminacyjna to najczęstsza dieta w alergii. Do produktów najbardziej uczulających zaliczamy:

Dieta eliminacyjna polega na odrzuceniu ze swojej diety wszystkich tych produktów, które okazują się szkodliwe dla organizmu. Alergeny drażniące układ immunologiczny mogą wystąpić w danym produkcie w ilościach śladowych, a mimo to nadal są szkodliwe. Jeśli więc wiesz, że masz uczulenie na dany składnik, uważnie czytaj etykiety na opakowaniach.

1.1. Dieta bezmleczna

Alergia na mleko krowie jest jedną z najczęstszych alergii. Niestety, mleko pojawia się w większości pokarmów i często stanowi ich główny składnik. Osoby, u których wystąpiła alergia pokarmowa na mleko, muszą unikać m.in. ciast, słodyczy, przetworzonych płatków śniadaniowych, sosów sałatkowych, naleśników. Mleko krowie można zastąpić sojowym.

Osoby, u których dieta bezmleczna musi być rygorystycznie przestrzegana, powinny zadbać o uzupełnienie wapnia. Dlatego ich dieta powinna być bogata w ryby, rośliny strączkowe, orzechy, brokuły, kapustę, dynię, seler. Można też kupować soki wzbogacone o wapń lub stosować suplementy diety z wapniem.

1.2. Dieta bez jajek

Najczęściej uczulające jest jedynie białko jaja kurzego. Dieta w tej alergii wymaga rezygnacji z jajek i drobiu. Okazuje się bowiem, że osoby, u których wystąpiła reakcja na białko, mogą mieć także uczulenie na drób. Jaja, podobnie jak mleko, są niemal w każdym pożywieniu. Na szczęście w wielu sklepach są dostępne produkty bezjajeczne.

1.3. Dieta bezglutenowa

Gluten to białko roślinne, które występuje w popularnych zbożach. U niektórych dzieci alergia pokarmowa na gluten uwidacznia się już w pierwszych miesiącach życia. Dlatego często pokarm niemowląt ma na opakowaniu adnotację: „bezglutenowy”. Mąkę pszenną można zastąpić kukurydzianą. Chleb wypiekany na takiej mące czy makarony z pewnością nie zaszkodzą. W sklepach można kupić także bezglutenowe pieczywo i ciastka, płatki ryżowe lub kukurydziane.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.