Trwa ładowanie...

Drganie powieki - charakterystyka, niedobór magnezu, zespół suchego oka, choroby neurologiczne

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
29.10.2020 13:14
Drganie powieki to bardzo popularny problem wśród osób zestresowanych lub zmęczonych. Drganie powieki może świadczyć o tym, że nasz organizm cierpi z powodu niedoboru magnezu.
Drganie powieki to bardzo popularny problem wśród osób zestresowanych lub zmęczonych. Drganie powieki może świadczyć o tym, że nasz organizm cierpi z powodu niedoboru magnezu. (123rf)

Drganie powieki to bardzo popularny problem wśród osób zestresowanych lub zmęczonych. Drganie powieki może świadczyć o tym, że nasz organizm cierpi z powodu niedoboru magnezu. Niejednokrotnie zdarza się, że skacząca powieka wywołana jest zespołem suchego oka. Drganie powieki to również częsty objaw poważnych schorzeń neurologicznych.

spis treści

1. Czym jest drganie powieki?

Drganie powieki to dość popularna dolegliwość, która co jakiś czas dotyka każdego z nas. Drganie powieki objawia się szybkimi, powtarzającymi się, a przede wszystkim mimowolnymi ruchami powieki (najczęściej górnej). Drganie powiek w większości przypadków następuje na skutek łagodnych skurczów mięśni. Niektórzy pacjenci borykają się z silnymi skurczami powiek, tzw. blefarospazmem.

Zobacz także:

2. Drganie powieki a niedobór magnezu

Zobacz film: "Zespół suchego oka"

Drganie powieki to częsty problem pacjentów, którzy borykają się z niedoborem magnezu w diecie. Warto w takiej sytuacji zadbać o dodatkową suplementację pierwiastka i zakupić w aptece preparaty, które mają w składzie magnez. Należy pamiętać także o zbilansowanej diecie, opartej na pełnowartościowych posiłkach. Posiłki powinny zawierać odpowiednią ilość warzyw i owoców. Duża zawartość magnezu znajduje się w kaszy gryczanej, gorzkiej czekoladzie, fasoli białej, a także naturalnym kakao.

Drganie powieki wywołane niedoborem magnezu, powinno zmusić nas do zmiany niektórych nawyków żywieniowych. W tym czasie warto unikać papierosów, kawy i napojów alkoholowych (to właśnie one wypłukują z naszego organizmu wspomniany wyżej magnez).

Pacjenci, którzy borykają się z niedoborem magnezu w diecie często są rozdrażnieni, nerwowi, cierpią na zmęczenie i bezsenność. Niedobór pierwiastka objawia się nie tylko drganiem powiek, ale również kołataniem serca.

Zobacz także:

3. Drganie powieki a zespół suchego oka

Zespół suchego oka to schorzenie bardzo często diagnozowane w gabinetach okulistycznych. Choroba polega na niedostatecznym wydzielaniu łez, co w rezultacie prowadzi do wysuszenia spojówki i rogówki. W przebiegu zespołu suchego oka często obserwuje się następujące objawy: zaczerwienienie oczu, swędzenie, uczucie tzw. piasku w oczach.

Niejednokrotnie pacjenci uskarżają się również na drganie powieki. Postępowanie w przypadku zespołu suchego oka polega na miejscowym podawaniu sztucznych łez. W składzie leków znajdują się substancje zwiększające lepkość filmu łzowego.

4. Drganie powieki a blefarospazm

Blefarospazm nazywany również kurczem powiek jest poważnym schorzeniem neurologicznym. Objawia się on kurczem mięśnia okrężnego oczu. Jego nasilenie może być różne. U niektórych pacjentów występuje zwiększona częstość mrugania, inni z kolei nie są w stanie otworzyć powiek. Objawy chorobowe nasilają się zwykle podczas oglądania telewizji. Do nasilenia objawów może dochodzić również wtedy, gdy pacjent jest narażony na zbyt jasne oświetlenie.

5. Drganie powieki w przebiegu poważnych chorób neurologicznych

Drganie powieki może pojawić się również u pacjentów dotkniętych poważnymi chorobami neurologicznymi. Do drgania powieki może dochodzić w przebiegu następujących chorób:

6. Kiedy drganie powieki powinno nas zaniepokoić?

Drganie powieki to częsty objaw niedoboru magnezu. Ponadto, z problemem skaczącej powieki nierzadko borykają się osoby przemęczone czy zestresowane. Warto udać się na wizytę lekarską, kiedy drganie powieki utrzymuje się przez dłuższy czas (powyżej 7 dni).

Kiedy jeszcze drganie powieki powinno nas zaniepokoić? Gdy dochodzi do skurczu innych mięśni np. mięśni twarzy, mięśni szyi lub do opadania powieki. Powodem do niepokoju powinno być również uciążliwe pieczenie oka lub pojawienie się zaczerwienienia.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze