Czy dziewczyna z nadwagą może nabawić się anoreksji?

Witam, nawet nie wiem jak sformułować swoje "obawy"... Może zacznę od faktów: mam 21 lat, 171 cm wzrostu i ważę 81 kg. Jest grudzień, w październiku ważyłam 98 kg. Kiedy zobaczyłam tę liczbę na wadze, przeraziłam się i postanowiłam schudnąć. Przestałam jeść. Doszłam już do tego, że kompletnie nic jeść się nie da, więc zaczęłam ograniczać jedzenie do minimum (np. muesli fitness ok. godz.12:00 i jakiś owoc po południu). Przyjaciele i rodzina mówili mi, że tak nie można, ale jakoś mnie to nie obchodziło - bo chudłam. Ale ostatnio stwierdziłam, że może jednak mają racje...

Postanowiłam, że zrobię sobie po prostu jakąś dietę - ale wyszło na to, że nie potrafię; nie potrafię normalnie zjeść, nie mogę się przemóc do tego, żeby zjeść więcej niż te dwa minimalne posiłki dziennie, a najchetniej to nic bym nie jadła. Na myśl, że miałabym coś zjeść, robi mi się niedobrze. Wyżaliłam się przyjaciółce (akurat się tak złożyło, że jest anorektyczką) - ona powiedziała mi, że jest to pierwszy krok do anoreksji. I tu pojawia się moje pytanie. Jak wszystkim wiadomo - anorektyczki są chude. Czy więc dziewczyna z nadwagą może nabawić się anoreksji?

KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu

Wartość indeksu glikemicznego

Diabetolog, lek. med. Grażyna Korzeniewska wyjaśnia w filmie, czym jest indeks glikemiczny. Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Koniecznie zapoznaj się z wypowiedzią eksperta.

Witam!

W sprawach prawidłowego odchudzania się warto konsultować się z dietetykiem. Nagła utrata masy ciała nigdy nie jest zdrowa, wiąże się zazwyczaj z efektem jo-jo oraz ryzykiem groźnych powikłań zdrowotnych. Dla utraty wagi bardzo ważny jest wysiłek fizyczny i zmiana stylu życia. Niestety, walka z przyzwyczajeniami jest bardzo trudnym zadaniem. Dobrze jest do tego celu zatudnić profesjonalnego terapeutę i dietetyka.

Koleżanka ma wiele racji. Anoreksja zaczyna się zazwyczaj od usłyszenia krytycznych uwag na temat swojego wyglądu lub krytyczna ocena własnej figury w kontekście obowiązujacych kanonów mody. Wyjściowa waga może być prawidłowa lub nadmierna. Początkowo utrata kilogramów wiąże się z wieloma pozytywnymi doświadczeniami: pochwałami i zainteresowaniem otoczenia oraz zmianami hormonalnymi i neuroprzekaźnictwa, wywołującymi euforię, wzrost nastroju i energii.
Niestety, ten stan nie trwa długo: pojawiają się liczne problemy, związane z zaburzeniami czynności wszystkich narządów. Jako pierwszy objaw pojawia się np. spowolnienie pracy jelit i opróżniania żołądka, powodujące zaparcia, wzdęcia, niechęć do przyjmowania pokarmów.

Anoreksja jest groźną chorobą i ważna jest wczesna interwencja. Polecam kontakt z psychiatrą, psychoterapeuta oraz dietetykiem.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty