Trwa ładowanie...

Najgorszy produkt. Dewastuje jelita, prowadzi do stłuszczenia wątroby

Avatar placeholder
Milena Górecka 27.02.2024 16:40
Rujnuje mikrobiom jelitowy i niszczy wątrobę. Biochemiczka ostrzega
Rujnuje mikrobiom jelitowy i niszczy wątrobę. Biochemiczka ostrzega (Getty Images / Facebook)

Czy wiesz, że picie alkoholu wpływa negatywnie na zdrowie jelit, co wiąże się z przynajmniej siedmioma skutkami ubocznymi? Dr Gill Hart, biochemiczka i dyrektorka naukowa w brytyjskiej firmie YorkTest, mówi, jakie są konsekwencje regularnego sięgania po procenty.

spis treści

1. Zakłócenie równowagi mikrobiomu jelitowego

Dr Hart w rozmowie z Fox News Digita podkreśla, że alkohol to najgorszy produkt. Wpływa negatywnie na równowagę między dobrymi a złymi bakteriami jelitowymi, co z kolei osłabia układ odpornościowy. By tego uniknąć, zaleca się rezygnację z alkoholu lub (w ostateczności) spożywanie alkoholu wraz z jedzeniem, aby zmniejszyć jego wchłanianie. Pomóc może również włączenie do diety pokarmów bogatych w prebiotyki, probiotyki i błonnik.

2. Podrażnienie jelit

Hart zwraca uwagę, że nie tylko sam alkohol, ale również inne składniki napojów alkoholowych, mogą drażnić jelita. Potencjalnymi źródłami podrażnień są według niej winogrona, pszenica, jęczmień, chmiel, drożdże oraz dodatki w koktajlach. Biochemiczka radzi, by szczególnie unikać łączenia alkoholu z napojami gazowanymi, które zawierają sztuczne słodziki.

Zobacz film: "Napoje energetyczne zrujnowały jej zdrowie"

3. Ryzyko cukrzycy

Spożycie cukru dodawanego do napojów alkoholowych może zwiększać ryzyko cukrzycy. Hart zaleca ograniczenie lub unikanie napojów o wysokiej zawartości cukru, aby zmniejszyć to ryzyko.

4. Uszkodzenie wątroby

Alkohol może prowadzić do zaburzeń równowagi w mikrobiomie jelitowym oraz do stłuszczenia wątroby. Specjalistka podkreśla, że ograniczenie spożycia alkoholu jest kluczowe w zapobieganiu chorób wątroby.

5. Problemy trawienne i wzdęcia

Nadmierne spożycie alkoholu zaburza produkcję enzymów trawiennych. Hart, poza rezygnacją z alkoholu, rekomenduje spożywanie fermentowanej żywności.

6. Pogorszenie zdrowia psychicznego

Długotrwałe używanie alkoholu może prowadzić do problemów ze zdrowiem psychicznym, takich jak depresja czy stany lękowe. Biochemiczka zaleca kultywowanie technik relaksacyjnych i znalezienie sobie zdrowych sposobów na redukcję stresu.

7. Odwodnienie

Hart ostrzega, że picie wody w trakcie spożywania alkoholu nie zrównoważy jego negatywnego wpływu na jelita. Jeśli nie możemy lub nie chcemy całkowicie rezygnować z alkoholu, to lepiej zaczynać wieczór od napojów o niskiej zawartości alkoholu i naprzemiennie spożywać alkohol oraz czystą wodę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze