Trwa ładowanie...

Zaburzenia odżywiania się

Zaburzenia odżywiania takie jak bulimia czy anoreksja są w dzisiejszych czasach powszechnie znane. Ostatnio pojawiają się nowe terminy określające ich odmiany: alkoreksja, manoreksja i diabulimia. Warto się dowiedzieć, co oznaczają.

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

1. Alkoreksja

Słowo alkoreksja pochodzi z połączenia słowa alkohol ze słowem anoreksja. Alkoreksja to rodzaj zaburzenia odżywiania obejmującego głodzenie się (działanie związane z anoreksją) lub powodowanie wymiotów, aby ograniczyć wchłaniane kalorie (bulimia) występujące razem z nadużywaniem alkoholu.

To zaburzenie odżywiania może mieć też inną formę, kiedy osoba chora głodzi się lub wymiotuje po to, aby móc później bez obaw o linię pić alkohol. Osoba chora na alkoreksję to zazwyczaj młoda kobieta, która głodzi się przez cały dzień, aby wieczorem iść na zakrapianą imprezę.

2. Manoreksja

Tak jak wiele ze znanych nam nowinek, termin manoreksja przyszedł do nas z krajów anglosaskich. Manoreksja oznacza, że na anoreksję cierpi mężczyzna (man, czyli z angielskiego mężczyzna). Trudno powiedzieć, czy takie zaburzenia odżywiania zasługują na odrębną nazwę, gdyż objawy i przyczyny anoreksji u kobiet i u mężczyzn się nie różnią.

Powodem dla którego powstało nowe słowo na określenie anoreksji u mężczyzn, jest najprawdopodobniej fakt, że wśród chorych tylko 10% to mężczyźni. Przyjęło się też myślenie, że na anoreksję chorują wyłącznie kobiety.

3. Diabulimia

Diabulimia dotyczy chorych na cukrzycę typu 1 (diabetes to po angielsku właśnie cukrzyca). Cukrzyca typu 1, czyli insulinozależna, jest kontrolowana dzięki wstrzykiwaniu insuliny do krwi. Jest to jedyna oprócz diety forma leczenia (a raczej kontrolowania) tej choroby.

Diabulimiczki wiedzą, że insulina sprawia, że w organizmie jest odkładany tłuszcz. Dlatego też ograniczają jej dawki, aby schudnąć. W ich przypadku zaburzenie łaknienia przeradza się w jeszcze bardziej niebezpieczną chorobę. Nieuregulowany poziom insuliny we krwi może doprowadzić do poważnych powikłań.

Powyższe terminy nie są terminami medycznymi, zostały stworzone tylko po to, aby dokładniej określić "nowe" zaburzenia odżywiania, a tak naprawdę odmiany istniejących i znanych chorób, jakimi są anoreksja i bulimia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.