Trwa ładowanie...

Odchudzanie mężczyzny

Odchudzanie mężczyzny
Odchudzanie mężczyzny

Okazuje się, że gdy nie dostarczamy ciału niezbędnych kalorii, komórki nerwowe odpowiedzialne za odczucie...

zobacz galerię

Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"

Mężczyźni chudną łatwiej niż kobiety. Posiadają więcej masy mięśniowej, a w konsekwencji mniej tkanki tłuszczowej - 10-15% masy ciała. Dla porównania u kobiet tkanka tłuszczowa stanowi 18 do 25% masy ciała. Odchudzanie ciała i... mózgu opiera się generalnie na tych samych zasadach, co odchudzanie kobiet. Jednak uwarunkowania kulturowe i fizjologiczne sprawiają, że zalecenia dla mężczyzn różnią się w niektórych punktach od tych dla kobiet.

spis treści

1. Odchudzanie mężczyzny a odchudzanie kobiety

Zasadniczo diety dla mężczyzn są o wiele mniej restrykcyjne niż diety dla kobiet. Osoby, które spróbowały kiedyś diety dla par, miały okazję przekonać się o niesprawiedliwości natury: mężczyźni generalnie chudną szybciej i łatwiej niż kobiety. Głównym problemem mężczyzn jest otyłość brzuszna. Jednak wbrew pozorom duży brzuch można zrzucić stosunkowo łatwo. Wystarczy ograniczyć tłuszcze, węglowodany proste i najważniejsze - wykonywać specjalne ćwiczenia na brzuch.

Mimo że mężczyźni mogliby bez problemu stosować te same diety co kobiety, to często jest trudno przekonać ich do jedzenia warzyw lub kurczaka na parze. Ten argument, choć nie jedyny, jest już wystarczający dla ustanowienia specjalnej diety dla mężczyzny.

2. Zdrowa dieta dla mężczyzny

Specjalne diety dla mężczyzn mają również swoje uzasadnienie w różnicach między organizmem kobiety i mężczyzny. Beztłuszczowa masa ciała u mężczyzn jest o wiele bardziej rozwinięta niż u kobiet. Przez chudą masę ciała rozumiemy przede wszystkim masę mięśniową. Dzięki mięśniom mężczyźni spalają dużo większe ilości kalorii i to tylko dla ich utrzymania. Im większa jest masa mięśniowa, tym szybciej organizm spala kalorie, nawet podczas snu! Zważywszy na to, wydaje się, że dietą idealną dla mężczyzny jest dieta wysokobiałkowa. Ten rodzaj diety faworyzuje rozwój mięśni, atakując równocześnie tkankę tłuszczową.

Dieta wysokoproteinowa dla mężczyzny powinna zawierać produkty, które zachęcą go do jej przestrzegania: chude mięso, drób, ryby, owoce morza, białka jajek, jak również produkty mleczne 0%. Po zakończeniu tej diety powinna nastąpić faza stabilizacji, dzięki której unikniemy ponownego przybrania na wadze. Przy diecie ze zwiększoną ilością białka pamiętaj o równowadze kwasowo-zasadowej. Aby ją zachować, w każdym posiłku powinny znaleźć się warzywa i w mniejszej ilości owoce.

3. Zrzucanie zbędnych kilogramów

  • Zwróć uwagę na swój sposób odżywiania: unikaj przekąsek, zadbaj o zrównoważoną dietę, unikaj sosów i dań smażonych, ogranicz spożycie chleba i sera.
  • Ogranicz cukier i alkohol.
  • Uprawiaj regularnie sport lub inną formę aktywności fizycznej.
  • Korzystaj z zabiegów odchudzających - thalassoterapia, masaże.

Ze względu na uwarunkowania fizjologiczne odchudzanie mężczyzny powinno być zasadniczo łatwiejsze niż odchudzanie kobiety. Problem tkwi w czynnikach kulturowych. Dla wielu mężczyzn odchudzanie i liczenie kalorii jest wciąż domeną kobiet. Z tego właśnie powodu powstają coraz to nowsze "męskie diety", dostosowane zarówno do fizjologii mężczyzny, jak i do jego psychiki...

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.