Trwa ładowanie...

Znaczenie picia wody dla organizmu

Woda jest jednym z najważniejszych składników naszego organizmu. Stanowi średnio 60% masy ciała (u kobiet 51%). Zawartość wody w organizmie zmienia się z wiekiem: w chwili narodzin wynosi aż ok. 75%, natomiast pod koniec życia jest o wiele mniejsza. Dlaczego picie wody jest tak ważne i jakie są związane z tym zalecenia?

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

1. Rola wody w organizmie

Picie wody
Picie wody [2 zdjęcia]

Już niewielkie niedobory wody w organizmie mogą powodować szereg negatywnych zmian dla zdrowia, m.in....

zobacz galerię

Woda służy przede wszystkim do usuwania toksyn z organizmu i utrzymywania stałej temperatury ciała. Organizm nie jest w stanie magazynować wody. Tymczasem traci ją na wiele różnych sposobów. Po pierwsze są to utraty fizjologiczne związane z oddychaniem, poceniem się, oddawaniem moczu i stolca. Do tego dochodzi utrata wody wynikająca ze wzmożonego wysiłku fizycznego, wysokiej temperatury ciała lub otoczenia.

Woda jest jedynym niezbędnym dla organizmu napojem. Woda mineralna posiada powszechnie uznane właściwości. Należy ją pić w zależności od potrzeb. Woda słabo mineralizowana jest zalecana do przygotowywania napojów, a silniej mineralizowana np. w celu zwiększenia poziomu magnezu lub wapnia albo dla poprawienia trawienia.

2. Zapotrzebowanie organizmu na wodę

Uczucie pragnienia jest późnym sygnałem alarmowym. Pojawia się, gdy w organizm odczuwa już brak wody. Dlatego nie należy czekać z piciem do momentu, aż poczujemy pragnienie. Zaleca się picie 1,5 litra wody dziennie (więcej, jeżeli uprawiasz sport). Aby osiągnąć ten pułap, próbuj na zmianę różnych rodzajów wody: gazowanych lub niegazowanych, pij ze szklanki i z butelki.

Należy codziennie dbać o odpowiedni poziom nawodnienia organizmu, ponieważ od niego zależy:

  • witalność i energia,
  • stan cery,
  • dobre samopoczucie.

Poza właściwościami oczyszczającymi organizm, woda jest również niezbędna dla właściwej pracy jelit: stolec musi być dostatecznie nawodniony (błonnik pomaga wchłaniać wodę). Podczas odchudzania i nie tylko, dobrze jest wyrobić w sobie nawyk sięgania po szklankę wody, kiedy odczuwamy lekki głód. Bez dostarczania kalorii pomoże nam to „oszukać” uczucie głodu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.