Co oznacza opis badania piersi?

Witam.

Moja mama miała wykonane badanie mammograficzne w dniu 2010-10-14, które ujawniło zmianę wymagającą dalszej diagnostyki. Opis: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej w miejscu - centralnie jest zagęszczenie o średnicy 14 mm, skala BIRADS3. Chciałbym się dowiedzieć co to oznacza. Mama oczywiście dostała dalsze skierowanie na badania.

Pozdrawiam.

ponad rok temu

Witam serdecznie.

Skala Birads służy do standaryzacji opisów badań obrazowych sutka. Birads 3 oznacza zmianę podejrzaną, która wymaga weryfikacji. Oznacza to, że może to być zmiana lagodna, ale istnieje także prawdopobieństwo, że jest złośliwa.
Z pewnością wykonanie kolejnych badań (USG, biopsja) pozwoli na wyjaśnienie charakteru zmiany.

Pozdrawiam serdecznie